Մատաղիսում բացվեց հյուրանոցային համալիր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Հյուրանոցային տուն հիմնելու գաղափարի հեղինակը ռուսաստանաբնակ գործարար Արմեն Ղահրամանյան է, ով իր խոսքում նշեց, որ այն հարմարեցված է տարբեր հնարավորությունների տեր մարդկանց համար:
Արմեն Ղահրամանյանն ընդգծեց, որ ցանկությունը մեծ է եղել հայրենի գյուղում բացել հյուրանոցային համալիր, որտեղ կարող են այցելել մարդիկ, ովքեր գալիս են հանգստի. «ՌԴ-ում ես նույնպես զբաղվում են ռեստորանների, հյուրանոցների ծառայությունների աշխատանքով, ուստի որոշեցի Արցախում ևս ներդրում կատարել»,- նշեց համալիրի հեղինակը:
Նա հավելեց, որ չնայած մեկ տարի առաջ այստեղ պատերազմ էր, սակայն դա չխանգարեց, որպեսզի նոր ծրագիր իրականացվի. « Սա մեր հողն է, ու մենք չպետք է վախենանք որևէ ծրագիր իրագործելուց, քանի որ զինվորը Մատաղիսում կանգնած սահմանն է հսկում, ուստի վտանգի մասին մտածել պետք չէ»,- ավելացրեց Արմեն Ղահրամանյանը: Այս պահին հյուրանոցում կա 5 աշխատակից:
Հյուրանոցային տան հարևանությամբ կա նաև ջրամբար, որտեղ մարդիկ կարող են գալ և հանգստանալ: Համալիրի հեղինակը նշեց, որ նորակառույց շենքում կա երկու քոթեջ (առանձնասենյակ), երեք սենյակ և առանձին հոսթելային սենյակ:
Ջրամբարի հարևանությամբ կառուցված հյուրանոցային համալիրն այցելուներին հնարավորություն է տալիս կազմակերպել ակտիվ հանգիստ: Այստեղ մարդիկ կարող են օգտվել ժամանցի համար նախատեսված ծառայություններից՝ թենիսի, բիլիարդի խաղերից, մոտորանավակի ջրային ծառայությունից:
Հյուրանոցային համալիրի տնօրենը նաև նշեց, որ մատաղիսցիները ևս գոհ են հանգստի գոտուց, քանի որ Արցախի մյուս շրջաններից այցելուներ են գալիս, ու նրանց թիվը օրեցօր ավելանում է: Հանգստի գոտին գործելու է տարվա բոլոր եղանակներին:

Hotel complex been opened in Mataghis
On August 8, a hotel complex has been opened in Mataghis community of the Martakert region, the Republic of Artsakh.
Hotel complex  been opened in Mataghis
STEPANAKERT, AUGUST 14, ARTSAKHPRESS: The idea belongs to the Armenian businessman of Russia Armen Ghahramanyan.
Armen Ghahramanyan noted that the desire to open a hotel complex in his native village was great. "In Russia, I also deal with restaurant and hotel services, so I decided to make an investmrent in Artsakh," he mentioned.He added that in spite of the fact that a year ago here was a war, it did not hinder to implement a new program in Mataghis.
"This is our land, and we should not be afraid of implementing any plan. As the soldiers standing in Mataghis protect the border, we should not think about any danger," added Armen Ghahramanyan. Currently, there are 5 employees in the hotel.
There is also a reservoir near the hotel house. The author of the complex mentioned that there are two cottages, three rooms and a separate hostel room in the newly built building.
Armen Ghahramanyan added that the residents of Mataghis are also satisfied with the hotel complex, as visitors from other regions of Artsakh come here and their number is increasing day by day. The leisure area will be operating in all seasons of the year.