Արցախում մեծ շուքով նշում են Անկախության հռչակման 26-րդ տարեդարձը (լուսանկարներ)
Արցախի անկախության հռչակման 26-րդ տարեդարձի տոնական միջոցառումների շարքն այսօր սկսվել է դեռ վաղ առավոտից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` մայրաքաղաքում առավոտյան սկսվել է մարդկանց հոսքը դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր, որտեղ ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են դրվել Հաղթանակը խորհրդանշող հուշաքարի պատվանդանին:
Տոնի կապակցությամբ Արցախ են ժամանել բազմաթիվ հյուրեր տարբեր երկրներից: Աշխատանքային այցով Արցախում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը, ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, պետական և զինվորական բարձաստիճան այրեր ժողովրդի հետ միասին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակից ոտքով քայլել են մինչև քաղաքային հուշահամալիր:
Հայկական երկու պետությունների բարձագույն ղեկավարները ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են խոնարհել քաղաքային հուշահամալիրում և հարևանությամբ գտնվող Արցախյան ազատամարտում զոհված ազատամարտիկների, Ազգային ժողովի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի շիրիմներին: Այնուհետև տեղի է ունեցել ՊԲ պատվո պահակախմբի հանդիսավոր քայլերթը:
Նշենք, որ այսօր Արցախի բոլոր շրջաններում ևս կազմակերպվում են բազմաբնույթ տոնական միջոցառումներ, իսկ երեկոյան Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունենալու տոնական համերգ, որը կավարտվի հրավառությամբ:

По случаю 26-летия независимости в Арцахе проходит ряд мероприятий ( фото)
Мероприятия по случаю 26-летия независимости Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) в Степанакерте начались с раннего утра.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 сентября АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент "Aрцахпресс ", нескончаемый людской поток  потянулся к Степанакертскому мемориальному комплексу для возложения цветов и венков к постаменту памятника, символизирующего победу.
Отдать дань памяти павшим героям пришли президент НКР Бако Саакян и  находящийся с рабочим визитом в НКР президент Армении Серж Саргсян, а также сопровождавшие их официальные лица Арцаха и Армении, коллективы учреждений и организаций республики, гости.
Президенты двух армянских государств возложили венки и цветы к обелиску Победы и к надгробным плитам погибших в Арцахской освободительной войне. Затем состоялся торжественный марш почетного караула АО.
Отметим , что сегодня во всех районах Арцаха проводятся праздничные мероприятия, а вечером на площади Возрождения столицы республики состоится праздничный концерт, который завершится торжественным фейерверком. В празднествах участвуют многочисленные гости из разных стран.