Արցախում մեծ շուքով նշում են Անկախության հռչակման 26-րդ տարեդարձը (լուսանկարներ)
Արցախի անկախության հռչակման 26-րդ տարեդարձի տոնական միջոցառումների շարքն այսօր սկսվել է դեռ վաղ առավոտից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` մայրաքաղաքում առավոտյան սկսվել է մարդկանց հոսքը դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր, որտեղ ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են դրվել Հաղթանակը խորհրդանշող հուշաքարի պատվանդանին:
Տոնի կապակցությամբ Արցախ են ժամանել բազմաթիվ հյուրեր տարբեր երկրներից: Աշխատանքային այցով Արցախում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը, ԱՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, պետական և զինվորական բարձաստիճան այրեր ժողովրդի հետ միասին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակից ոտքով քայլել են մինչև քաղաքային հուշահամալիր:
Հայկական երկու պետությունների բարձագույն ղեկավարները ծաղիկներ և ծաղկեպսակներ են խոնարհել քաղաքային հուշահամալիրում և հարևանությամբ գտնվող Արցախյան ազատամարտում զոհված ազատամարտիկների, Ազգային ժողովի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի շիրիմներին: Այնուհետև տեղի է ունեցել ՊԲ պատվո պահակախմբի հանդիսավոր քայլերթը:
Նշենք, որ այսօր Արցախի բոլոր շրջաններում ևս կազմակերպվում են բազմաբնույթ տոնական միջոցառումներ, իսկ երեկոյան Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի է ունենալու տոնական համերգ, որը կավարտվի հրավառությամբ:

Artsakh celebrates the 26th anniversary of the Artsakh Republic proclamation (photos)
The series of events dedicated to the 26th anniversary of the NKR proclamation began early in the morning.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 2, ARTSAKHPRESS: Since early morning, a flow of people have already visited the Memorial complex of Stepanakert.
Presidents of the Artsakh Republic and the Republic of Armenia Bako Sahakyan and Serzh Sargsyan visited the Stepanakert Memorial Complex, laid wreaths and flowers to the tombs of freedom fighters perished for the Artsakh independence and freedom and the memorial of the first chairman of the NKR National Assembly Arthur Mkrtchyan.
NKR second President Arkady Ghoukasyan, primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, NKR National Assembly chairman Ashot Ghoulyan, prime-minister Arayik Haroutyunyan, high-ranking officials from Artsakh and Armenia, representatives from the Diaspora and foreign guests partook at the events.
In the framework of celebration festive events will be held in all regions of Artsakh. A concert will be held at the Stepanakert Revival Square. The celebrations will end with a firework display.