ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտի հետագա պաշտոնավարման հարցը կորոշվի հոկտեմբերի 9-ին
Ստրասբուրգում հոկտեմբերի 9-ին մեկնարկելիք Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանում կվճռվի ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտի հետագա պաշտոնավարման հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 4-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության նախագահ, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Արփինե Հովհաննիսյանը: Նա նշեց, որ այսօր Փարիզում տեղի ունեցած Բյուրոյի նիստում ընդունվել է ԵԽԽՎ նիստի օրակարգը, որում ընդգրկված հարցերից մեկը Ագրամունտին անվստահութուն հայտնելու մասին բանաձեւի քվեարկությունն է:
Նրա խոսքով, քվեարկությունից առաջ տեղի կունենան դեբատներ, որի ժամանակ առաջինը իր տեսակետը կհայտնի Ագրամունտին անվստահության բանաձեւի հեղինակ նորվեգացի պատվիրակը, այնուհետեւ դիրքորոշում կհայտնեն միայն քաղաքական խմբի ղեկավարները, այլ պատվիրակներ չեն կարող խոսել: Վերջում իր տեսակետը կհայտնի Պեդրո Ագրամունտը, որից հետո անմիջապես տեղի է ունենալու բաց քվեարկություն,  քվեարկության համար պահանջվում է նվազագույնը 102 պատվիրակի մասնակցություն, եւ որպեսզի որոշումն ընդունվի պետք է նրանց 2/3-րդը կողմ քվեարկի փաստաթղթին:
Հիշեցնենք՝ ԵԽԽՎ-ն հունիսի 27-ին ձայների մեծամասնությամբ ընդունել էր բանաձեւ, որը ենթադրում է կանոնակարգում, փոփոխություններ, որոնցով թույլ է տալիս սկսել ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտի պաշտոնից հեռացման գործընթացը:

PACE President future term in office to be decided at autumn session
The matter of Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) President Pedro Agramunt’s future term in office will be resolved at the PACE autumn session which will get underway on October 9, in Strasbourg, France.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 4, ARTSAKHPRESS: National Assembly (NA) of Armenia Vice President Arpine Hovhannisyan, who also heads the NA delegation to PACE, on Monday told about the aforementioned to NEWS.am.
She noted that this session’s agenda, which includes the voting on the resolution for expressing  non-confidence to Agramunt, was approved at Monday’s PACE Bureau meeting in Paris.
In her words, respective debates will take place before the voting. Subsequently, Pedro Agramunt will express his view on this matter, whereupon an open voting will be conducted; but at least 102 delegates are required for this voting. And so that this decision is adopted, two-thirds of these delegates need to vote for this document.
On June 27, PACE adopted a resolution—by majority of votes—on making amendments to the PACE regulation, whereby the process of removing incumbent PACE President Pedro Agramunt from this office was permitted to be started.