Հռոմի Պապը մեկնում է Կոլումբիա
Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը սեպտեմբերի 6-ին կմեկնի Կոլումբիա՝ Լատինական Ամերիկայի ամենաերկարատեւ հակամարտության վերքերն ամոքելու փորձ կատարելու համար, որի մասին որոշումն ամրապնդվել է Կոլումբիայի Ազգային ազատագրական բանակի՝ ELN–ի ապստամբների հետ հրադադարի նոր համաձայնագրով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: AP–ի փոխանցմամբ՝ 5-օրյա այցի շրջանակում ակնկալվում է, որ պոնտիֆիկոսը կոլումբիացի առաջնորդներին կոչ կանի պայքարել սոցիալական եւ տնեսական անհավասարության դեմ, որը սնուցել են զինված հակամարտության 50 տարիները։
Կոլումբիացիներին հղած տեսաուղերձում Հռոմի Պապը նշել է, որ մեկնում է Կոլումբիա որպես հույսի եւ խաղաղության ուխտավոր, փոխանցում է Վատիկանի ռադիոն։ Մեջբերելով այցելության նշանաբանը՝ «Անենք առաջին քայլը»՝ Ֆրանցիսկոս Պապը կոչ է անում եղբայրության կամուրջներ կառուցել եւ խաղաղության ուղիներ գծել։ «Կոլումբիան խաղաղություն է փնտրում եւ արդեն երկար ժամանակ տքնում է այն ձեռք բերելու համար։ Խաղաղությունը պետք է լինի կայուն եւ ամուր։ Միայն այդպես մենք կարող ենք միմյանց վերաբերվել որպես եղբայրների, այլ ոչ թե թշնամիների։ Խաղաղությունը  մեզ հիշեցնում է, որ մենք բոլորս նույն Երկնային հոր զավակներն ենք, ով սիրում է մեզ եւ ուժեղացնում»,– ասված է Պապի ուղերձում։

Папа Римский Франциск едет в Колумбию
Папа Римский Франциск отправляется 6 сентября с визитом в Колумбию, чтобы попытаться помочь исцелить раны самого долгого конфликта в Латинской Америке, решение которого было подкрепленно новым прекращением огня с повставнцами ELN (армия национального освобождения), и полностью осознавая хрупкость мирного процесса в стране.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 сентября АРЦАХПРЕСС - Как передает AP, в рамках пятидневного визита, ожидается, что понтифик призовет колумбийских лидеров бороться с социальными и экономическими неравенствами,  которые подпитывали пять десятилетий вооруженного конфликта, одновременно поощряя простых колумбийцев сочетать потребность в правосудии  с прощением.
В видеопослании к колумбийцам в преддверии визита Папа Римский отметил, что едет  в Колумбии как «паломник надежды и мира», передает Радио ВатиканаЦитируя девиз поездки - «Сделаем первый шаг», - Папа Франциск призывает строить мосты братства и прокладывать новые пути мира, заверяя в своей личной поддержке. «Колумбия ищет мира и уже долгое время трудится ради его достижения», - отмечает Папа Франциск. Мир должен быть прочным и стабильным: только так мы «сможем встречаться и относиться друг к другу как к братьям, а не врагам. Мир напоминает нам, что все мы - дети одного Небесного Отца, Который любит нас и укрепляет».