Եվրախորհրդարանը ուսումնասիրելու է Ադրբեջանի նախագահական ընտանիքի մասնակցությամբ կոռուպցիոն սկանդալը
Եվրախորհրդարանը մոտ ապագայում պատրաստելու է «Կոռուպցիան և մարդու իրավունքները երրորդ երկրներում» փաստաթուղթը, որում անդրադարձ է կատարվելու Ադրբեջանի նախագահական ընտանիքի մասնակցությամբ և վերջին օրերին մեծ հնչեղություն ստացած «Ադրբեջանական լվացքատուն» կոռուպցիոն սկանդալին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է ադրբեջանական azadliq.info լրատվական գործակալությունը:
«Կոռուպցիան և մարդու իրավունքները երրորդ երկրներում» փաստաթուղթը ներկայացնում  է կոռուպցիայի դեմ պայքարում և մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառում Եվրամիության անելիքները:
Փաստաթղթում նշվում է, որ կոռուպցիան չափազանց մեծ վտանգ է ներկայացնում մարդու իրավունքների համար, և որ այս տեսանկյունից կոռուպցիայի դեմ պայքարը չափազանց մեծ նշանակություն ունի: Փաստաթղթում միևնույն ժամանակ ներկայացվում են կոռուպցիայի դեմ պայքարի մեթոդներ:
Եվրախորհրդարանի տարածած հայտարարության համաձայն` Ադրբեջանի մասնակցությամբ 3 մլրդ դոլարանոց կոռուպցիոն սկանդալի պայթելուց հետո 96 եվրապատգամավորներ առաջարկել են փոփոխություններ կատարել այս փաստաթղթում:
«Ադրբեջանական լվացքատուն» անվանումն ստացած կոռուպցիոն սկանդալի ուսումնասիրությունից պարզված հանգամանքների արդյունքում Եվրախորհրդարանը խստորեն քննադատում է եվրոպական որոշումներ կայացնողների վրա ազդեցություն ունենալու Ադրբեջանի քայլերը: Նախատեսվում է իրականացնել համակողմանի ուսումնասիրություն եվրոպական գործիչների վրա հնարավոր ազդեցություններն ուսումնասիրելու ուղղությամբ: Եվրախորհրդարանը եվրոպական կառավարությանը կոչ է անում ձեռնարկել խստագույն քայլեր՝ կանխելու կոռուպցիոն երևույթները»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

The European Parliament will soon prepare the “Corruption and human rights in third countries” document, which will touch upon the recently revealed and widely discussed Azerbaijani Laundromat scandal involving a state-sanctioned money laundering scheme of the Azerbaijani President Ilham Aliyev and his family, Azerbaijani media said.
European Parliament to scrutinize Azerbaijani money laundering scandal
STEPANAKERT, SEPTEMBER 8, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The document focuses on the European Union’s action in the fight against corruption and protection of human rights.
The document mentions that corruption is an extreme threat for human rights, and that anti-corruption actions have great importance from this point of view.
According to a statement of the European Parliament, 96 European lawmakers proposed amending the document after the Azerbaijani Laundromat scandal emerged.
The European Parliament plans to scrutinize the scandal.
An investigation shows that Azerbaijan's ruling elite operated a secret $2.8bn “slush fund” for two years to bribe European politicians and make luxury purchases.
The money was allegedly channelled through four UK-based opaque companies.
People said to have been paid include European politicians who adopted a favourable attitude to the government.
The secret fund, nicknamed the Azerbaijan Laundromat, operated for two years until 2014, according to the investigation, carried out by a consortium of European newspapers and published by the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).