ԱրՊՀ-ում տեղի է ունեցել առաջին կուրսեցիների երդման արարողություն (լուսանկարներ)
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ մինչ միջոցառումը՝ ներկաները ծաղիկներ են դրել արցախյան ազատամարտում ԱրՊՀ զոհված ուսանողների հիշատակը հավերժացնող հուշկոթողին, որտեղ էլ անց է կացվել երդման արարողություն։
Արարողության սկիզբն ազդարարվել է ԱրՊՀ օրհներգը, որին էլ հաջորդել է ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի ողջույնի խոսքը:
«Դուք եք հետնորդները, ձեր ավագ սերնդի կյանքի գնով նվաճված ազատ հայրնեիքի, և դուք էլ պետք է այն շենացնեք, բարձր պահեք 1991 թվականին ձեռք բերած Անկախության դրոշը և պատրաստ լինեք դիմակայելու բոլոր դժվարություններին ու մարտահրավեր-ներին: Վստահ եմ, որ դուք գիտակցում եք ձեր մեծ առաքելությունը. թշնամուն պետք է հաղթենք նաև գիտելիքներով»,-մասնավորապես ասել է Ա. Ղուլյանը:
Ներկաներին ողջույնի և շնորհավորանքի խոսք է հղել նաև ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը:
«Հիրավի, այս օրը նշանակալից է նրանով, որ մենք տոնում ենք նաև ՀՀ Անկախության 26-րդ տարեդարձը: Այն, որ դուք հենց այսօր եք երդվում, պատահական չէ: Այս սրբավայրում և այս կարևոր տոնին երդվելը պարտավորեցնում է ձեզ լավ սովորել, դառնալ լավ մասնագետներ, որպեսզի կարողանաք նաև հետագայում ձեր նպաստը բերել հայրենի երկրի կառուցման, բարգավաճման գործին»,-ըստ էության ասել է Ս. Ասրյանը:
ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանն էլ բարեմաղթանքի իր խոսքում նշել է. «ԱրՊՀ-ն իր դասախոսական կազմով պատրաստ է՝ ստեղծել այնպիսի պայմաններ, տալ այնպիսի խոր ու կայուն գիտելիքներ, որ դուք կարողանաք դառնալ լիարժեք ու խելացի մասնագետներ, որոնց կարիքը շատ է զգում մեր հայրենիքը:
Ես վստահ եմ, որ դուք համալրելու եք մեր լավագույն ուսանողների շարքերը: Լավ սովորեցեք, եղեք պատասխանատու, նախաձեռնող, ակտիվ, աշխատասեր ուսանողներ»,-նշել է Մ. Մինասյանը:
Առաջին կուրսի ուսանող Շողեր Սարգսյանն էլ ասել է. «Մենք գիտակցում ենք, որ մեր երազներն իրականացնելու համար մեզնից մեծ ջանքեր կպահանջվի: Մենք լի ենք վճռականությամբ ու նպատակասլացու-թյամբ: Հպարտ ենք, որ մենք ԱՀ քաղաքացիներն ենք, մեր պատմության պաշտպանները, մեր ազատագրված հայրենիքի դրոշն ու պատիվը բարձր պահողները»:
Այնուհետև տեղի է ունեցել բուն երդման արարողությունը: Առաջին կուրսեցիներին են հանձնվել ուսանողական տոմսերն ու ստուգարքային գրքույկները։
Ուսանողների երդմնակալությանը ներկա էին համալսարանի պրոֆեսորա-դասախոսական անձնակազմը, համալսարանականներ, հյուրեր, ծնողներ և այլք։

В АрГУ состоялась торжественная церемония принесения клятвы студентами (фото)
Сегодня в Арцахском государственном университете состоялась торжественная церемония принесения клятвы студентами-первокурсниками.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 сентября АРЦАХПРЕСС - Как сообщает корреспондент “Арцахпресс” , перед началом мероприятия участники возложили цветы к памятнику  погибшим в Арцахской освободительной войне студентам, у которого и прошла церемония.
Мероприятие началось с исполнения гимна АрГУ, затем с приветственным словом выступил председатель Национального собрания республики Ашот Гулян.
«Вы - преемники старшего  поколения, которое ценой собственной жизни завоевало свободную родину,  и вы должны ее благоустраивать, высоко держать знамя независимости, приобретенное в 1991 году, и быть готовым противостоять всем трудностям и вызовам. Убежден, что вы осознаете свою великую миссию. Врага надо  побеждать в том числе знаниями », - сказал А.Гулян.
К студентам обратился также министр образования, науки и спорта Республики Арцах Слава Асрян : «Этот день знаменателен еще и тем, что сегодня мы отмечаем и 26-летие независимости Армении. Тот факт, что вы даете клятву сегодня, не случаен. Данная вами клятва обязывает вас хорошо учиться и стать хорошими специалистами , чтобы вы смогли в дальнейшем способствовать процессу строительства и процветания родины», - сказал С.Асрян.
Затем состоялась церемония принесения клятвы студентами - первокурсниками. Им были вручены студенческие билеты и зачетки.
На церемонии присутствовали профессорско-преподавательский состав  вуза, студенты , гости, родители и др.