Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Տորոնտոյի հայ համայնքի պատվիրակությանը
Արցախի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 22-ին ընդունել է Տորոնտոյի հայ համայնքի ղեկավար Հակոբ Ջամբազյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ՝  Ա. Հարությունյանը ողջունել է Տորոնտոյից ժամանած պատվիրակությանը և նշել, որ Կանադայի հայկական համայնքը Սփյուռքի ամենակազմակերպված համայնքներից է: «Շատ ուրախալի է, որ կանադահայությունը, լինելով հայկական ավանդական Սփյուռքի ներկայացուցիչներից մեկը, կարողացել է կազմակերպված ձևով պահպանել հայկական ինքնությունը:
Ցանկանում եմ ընդգծել կանադահայության մեծ և կարևոր դերը Արցախի զարգացման գործում, ինչի համար հայտնում եմ մեր խորին երախտագիտությունը»,- ասել է Ա. Հարությունյանը և հավելել, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի և այլ բարեգործական կառույցների ծրագրերին կանադահայերի գործուն աջակցությամբ Արցախում բազմաթիվ նախագծեր են իրագործվել:
Իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով Ա. Հարությունյանին ջերմ և անմիջական մթնոլորտում կազմակերպված ընդունելության համար՝ Հ. Ջամբազյանը նշել է, որ Արցախ իրենց հերթական այցը կրկին բարեգործական առաքելությամբ է և Կանադայի ողջ հայությունն իր հնարավորություններով միշտ Արցախի կողքին է: «Ապրելով հայրենիքից հեռու՝ մենք միշտ հետաքրքրվում ենք այն խնդիրներով, որոնք առկա են այստեղ, և մեր ցանկությունն է, որ օր առաջ դրանք լուծված տեսնենք: Այս անգամ մենք մեզ հետ բերել ենք դեղորայք և Պաշտպանության բանակի համար անհրաժեշտ պարագաներ»,- ասել է Հ. Ջամբազյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև Արցախի և Կանադայի հայ համայնքի միջև առկա փոխգործակցության ամրապնդման վերաբերյալ որոշ հարցեր:

Араик Арутюнян принял делегацию армянской общины Торонто
Исполняющий обязанности премьер-министра Республики Арцаха Араик Арутюнян 22 сентября принял делегацию армянской общины Торонто во главе с Акопом Джамбазяном.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 сентября АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщили из отдела информации и по связям с общественностью администрации правительства Арцаха.
Арутюнян приветствовал делегацию и отметил, что канадская армянская община одна из самых организованных. “Радует, что армяне Каанады сумели организоваться и сохранить свою идентичность. Хочу выделить большую и важную роль общины в развитии Арцаха, за что приношу свою глубокую благодарность”, - сказал о.и. премьера и добавил, что благодаря Всеармянскому фонду “Айастан” и других благотворительных организаций в Арцахе реализованы множество программ.
В свою очередь А. Джамбазян поблагодарил за прием и отметил, что их очередной визит в Арцах также с благотворительной целью и все армяне Канады стоят рядом с Арцахом.
“Живя вдалеке от родины, мы всегда интересуемся ее проблемами и хотим видеть их решенными днем раньше. Мы в этот раз привезли лекарства и предметы, необходимые Армии обороны”, - сказал А. Джамбазян.
Во время встречи были обсуждены также некоторые вопросы укрепления сотрудничества Арцаха и армянской общины Канады.