Իրաքի Քուրդիստանի հանրաքվեն անկայունության աճ կառաջացնի. Պետքարտուղարություն
Իրաքի Քուրդիստանում երկուշաբթի անցկացված հանրաքվեն շրջանում անկայունության աճ կառաջացնի եւ կբարդացնի նրա բնակիչների վիճակը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին նշված է Պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավար Հեզեր Նաուերթի տարածած հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Իրաքի Քուրդիստանի ժողովրդի հետ Միացյալ Նահանգների պատմականորեն ձեւավորված հարաբերությունները չեն փոխվի պարտադիր ուժ չունեցող այսօրվա հանրաքվեի լույսի ներքո: Սակայն մենք կարծում ենք, որ այս քայլը անկայունության աճի կհանգեցնի եւ կբարդացնի շրջանի ու նրա բնակիչների վիճակը»,- նշել է նա:
Նաուերթի խոսքով՝ «Միացյալ Նահանգները խորապես հիասթափված է» իրաքյան ինքնավարության իշխանությունների հանրաքվե անցկացնելու որոշումից, «այդ թվում՝ նաեւ այն շրջաններում, որոնք չեն մտնում Իրաքի Քուրդիստանի կազմի մեջ»: «Հանրաքվեն զգալիորեն կբարդացնի Իրաքի Քուրդիստանի կառավարության հարաբերությունները Իրաքի իշխանությունների եւ հարեւան երկրների հետ: Մեր կարծիքով՝ բոլոր կողմերը պետք է կառուցողական մասնակցություն ունենան երկխոսությանը՝ բոլոր իրաքցիների ապագան բարելավելու նպատակով: Միացյալ Նահանգները հանդես է գալիս բռնության եւ ցանկացած կողմի միակողմանի քայլերի դեմ՝ ուղղված սահմանների փոփոխությանը»,- նշել են Պետքարտուղարությունից:
Նաուերթը հիշեցրել է, որ «ԻՊ-ի դեմ պայքարը դեռեւս չի ավարտվել, եւ ծայրահեղական խմբավորումները կջանան օգտվել անկայունությունից ու տարաձայնություններից»: «Միացյալ Նահանգներն աջակցում է ժողովրդավարական եւ բարգավաճող Իրաքին»,- եզրափակել է Նաուերթը:

Госдеп: референдум в Иракском Курдистане приведет к росту нестабильности
Прошедший в понедельник референдум в Иракском Курдистане приведет к росту нестабильности в регионе и затруднит положение его жителей.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 сентября АРЦАХПРЕСС - Об этом говорится в распространенном заявлении руководителя пресс-службы Госдепартамента Хезер Науэрт, передает ТАСС
«Исторически сложившиеся отношения Соединенных Штатов с народом Иракского Курдистана не изменятся в свете сегодняшнего не имеющего обязательной силы референдума. Но мы полагаем, что данный шаг приведет к росту нестабильности и затруднит положение региона и его жителей», - отметила она.
По словам Науэрт, «Соединенные Штаты глубоко разочарованы» решением властей иракской автономии провести референдум, «в том числе и в районах, которые не входят в состав Иракского Курдистана». «Референдум значительно усложнит отношения правительства Иракского Курдистана с властями Ирака и соседних государств, - отметили в Госдепартаменте. - Мы полагаем, что все стороны должны конструктивно участвовать в диалоге с целью улучшить будущее всех иракцев. Соединенные Штаты выступают против насилия и односторонних шагов любой стороны, направленных на изменение границ».
Представитель ведомства напомнила, что «борьба с ИГ еще не закончена, и экстремистские группировки стремятся использовать нестабильность и разногласия». «Соединенные Штаты поддерживают единый, демократический и процветающий Ирак», - заключила Науэрт.