Արդեն իսկ ակնհայտ է ՀՀ տնտեսության վրա ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո դրական ազդեցությունը. Շարմազանովը՝ ՌԴ-ում
Արդեն իսկ ակնհայտ է ՀՀ տնտեսության վրա ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո դրական ազդեցությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, այսօր՝ սեպտեմբերի 26-ին, Տավրիդյան պալատում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեեւի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ-ից հայտնում են, որ հանդիպմանը ներկա է եղել ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ մշտական ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ԱՊՀ ՄԽՎ-ի խորհրդի առաջիկա նիստի կազմակերպմանն առնչվող հարցեր: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ հայկական պատվիրակությունն ակտիվորեն ներգրավված է ԽՎ-ի աշխատանքներում եւ հանձնաժողովներում:
Էդուարդ Շարմազանովը երախտագիտություն է հայտնել Ալեքսեյ Սերգեեւին` հանրահայտ արեւելագետ եւ հայագետ, Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի հիմնադիր նախագահ, ակադեմիկոս Հովսեփ Օրբելու 130-ամյակին նվիրված՝ իր նախաձեռնությամբ անցկացվող միջոցառումների կազմակերպմանն աջակցելու համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԱՊՀ տարածաշրջանում ինտեգրացիոն գործընթացներին: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ արդեն իսկ ակնհայտ է ՀՀ տնտեսության վրա ԵՏՄ-ին անդամակցելուց հետո դրական ազդեցությունը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ ԱՊՀ տարածաշրջանում հակամարտությունները պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ հաշվի առնելով ժողովուրդների պարտադիր կամարտահայտության սկզբունքը:

Вице-спикер НС Армении: Конфликты в СНГ должны решаться с учетом принципа обязательного волеизъявления народов
Продолжается рабочий визит вице-спикера Национального Собрания Армении Эдуарда Шармазанова в Санкт-Петербург. Как передает пресс-служба НС РА, вице-спикер парламента встретился сегодня в Таврическом дворце с генеральным секретарем Совета Межпарламентской Ассамблеи СНГ Алексеем Сергеевым.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 сентября АРЦАХПРЕСС - Согласно информации, на встрече присутствовал Постоянный представитель НС РА в МПА СНГ Айк Чилингарян.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы организации предстоящего заседания Совета МПА СНГ. Вице-спикер НС РА подчеркнул, что армянская делегация активно вовлечена в работы ПА и комиссий.
Э. Шармазанов выразил признательность А. Сергееву за содействие в организации мероприятий к 130-летию выдающегося востоковеда и арменоведа, учредителя Академии наук Армении, академика Иосифа Орбели.
Собеседники обратились к интеграционным процессам в СНГ. В этом контексте вице-спикер НС подчеркнул, что после вступления Армении в ЕАЭС положительное воздействие на экономику РА очевидно.
Обратившись к региональным проблемам, Э. Шармазанов отметил, что конфликты на пространстве СНГ должны решаться исключительно мирным путем, с учетом принципа обязательного волеизъявления народов.