Իրաքցի քրդերը եւ Բաղդադը պետք Է գտնեն միասնական պետության մեջ գոյակցելու բանաձեւը. ՌԴ ԱԳՆ
Իրաքյան Քրդստանի եւ Բաղդադի միջեւ վիճահարույց հարցերը պետք Է լուծվեն երկխոսության ճանապարհով՝ միասնական պետության մեջ գոյակցության բանաձեւ մշակելու համար: Այդ մասին սեպտեմբերի 27-ին հայտարարել են ՌԴ ԱԳ նախարարությունում՝ սեպտեմբերի 25-ին Իրաքյան Քրդաստանում անկախության հանրաքվեի անցկացման կապակցությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Մոսկվայում հարգանքով են վերաբերվում քրդերի ազգային ձգտումներին,-նշել են Ռուսաստանի դիվանագիտական գերատեսչությունում:-Ելնում ենք այն բանից, որ Իրաքի դաշնային իշխանությունների եւ քրդական ինքնավար շրջանի ղեկավարության միջեւ առկա բոլոր վիճելի հարցերը պետք Է լուծվեն կառուցողական եւ հարգալից երկխոսության ճանապարհով, որը կոչված Է մշակել միասնական իրաքյան պետության շրջանակներում գոյակցելու փոխընդունելի բանաձեւ»: «Անփոփոխ Է մնում մեր աջակցությունը բարեկամ Իրաքի, Մերձավոր Արեւելքի մյուս պետությունների ինքնիշխանությանը, միասնությանը եւ տարածքային ամբողջականությանը»,-ընդգծել են ՌԴ ԱԳ նախարարությունում, գրում է ՏԱՍՍ-ը:

МИД РФ: иракские курды и Багдад должны найти формулу сосуществования в едином государстве
Спорные вопросы между Иракским Курдистаном и Багдадом должны решаться путем диалога для выработки формулы сосуществования в едином государстве.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября АРЦАХПРЕСС - Об этом заявили в МИД РФ в связи с прошедшим 25 сентября референдумом о независимости Иракского Курдистана, передает ТАСС
«В Москве с уважением относятся к национальным устремлениям курдов, - указали в российском дипведомстве. - Исходим из того, что все спорные вопросы, существующие между федеральными властями Ирака и руководством Курдского автономного района, могут и должны решаться на путях конструктивного и уважительного диалога, призванного выработать взаимоприемлемую формулу сосуществования в рамках единого иракского государства».
«Неизменной остается наша поддержка суверенитета, единства и территориальной целостности дружественного Ирака, других государств Ближнего Востока», - подчеркнули в МИД РФ.