ԵԽԽՎ-ն մատնանշում է Թուրքիայում օրենքի գերակայության հետ կապված լուրջ խնդիրները
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը նշել է, որ Եվրոպայի խորհրդի բազմաթիվ անդամ պետություններում օրենքի գերակայության հետ կապված «լուրջ խնդիրներ» կան` մատնանշելով հինգ երկիր, որտեղ վերջին իրադարձությունները վտանգ են ներկայացնում օրենքի գերակայության նկատմամբ հարգանքի համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Բերն Ֆաբրիցիուսի զեկույցի հիման վրա պատվիրակները մանրամասն ուսումնասիրել են իրավիճակը Բուլղարիայում, Մոլդովայի Հանրապետությունում, Լեհաստանում, Ռումինիայում եւ Թուրքիայում։ Վեհաժողովի պատվիրակները կոչ են արել Թուրքիային հնարավորինս արագ հանել արտակարգ դրության ռեժիմը եւ վերանայել սահմանադրական փոփոխությունները։
Փաստաթղթում ասվում է, որ Թուրքիան պարտավոր է անհապաղ վերջ դնել դատավորների եւ դատախազների, ինչպես նաև այլ քաղաքացիական ծառայողների մասսայական պաշտոնանկություններին եւ վերաքննել պաշտոններից հեռացված մարդկանց գործերը՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածի համաձայն։

ПАСЕ указывает на серьезные проблемы с верховенством закона в Турции
Парламентская ассамблея Совета Европы указала на «серьезные проблемы» с верховенством закона во многих государствах-членах Совета Европы, выделив пять стран, где недавние события представляют угрозу для уважения верховенства закона.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 октября АРЦАХПРЕСС На основе доклада Бернда Фабриция, делегаты тщательно изучили ситуацию в Болгарии, Республике Молдова, Польше, Румынии и Турции. Делегаты Ассамблеи призвали Турцию как можно скорее отменить чрезвычайное положение и пересмотреть конституционные поправки.
В документе говорится, что Турция должна немедленно положить конец коллективному увольнению судей и прокуроров, а также других гражданских служащих и обеспечить рассмотрение дел уволенных согласно требованиям статьи 6 Европейской конвенции о правах человека.