Մասիս Մայիլյանը ելույթ է ունեցել Բրյուսելում
Հոկտեմբերի 20-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը «ԵՄ-Արցախ համագործակցության հեռանկարները՝ որպես ներդրում Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության գործում» թեմայով ելույթ է ունեցել Բրյուսելում՝ «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» ոչ կառավարական կազմակերպության կողմից կազմակերպված կլոր սեղանին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հոկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Իր ելույթում Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է մարտահրավերները, որոնց բախվում է Հարավային Կովկասը, նշելով, որ տարածաշրջանում խաղաղությանն ու անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքի հիմնական աղբյուրներն են միջազգային իրավունքի նկատմամբ Ադրբեջանի ժխտողական վերաբերմունքը և Արցախի քաղաքացիների հիմնարար իրավունքների և Արցախի Հանրապետության գոյության իսկ իրավունքի անտեսումը։ Առճակատման տրամաբանություն պարտադրելով՝ ադրբեջանական իշխանությունները ցուցադրում են, որ իրենց նպատակը ոչ թե երկխոսության միջոցով խաղաղության հասնելն է, այլ միակողմանի ռազմաքաղաքական առավելություն ստանալը։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ ԵՄ-Արցախ համագործակցությունը կայունացնող դեր կխաղա և կդառնա կարևոր ներդրում՝ Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության հաստատման գործում։ Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ այդ համագործակցությունը առճակատումն ու մեկուսացումը որպես հակամարտության կարգավորման միջոց օգտագործելու անթույլատրելիության ազդանշան կդառնա, քանի որ դրանք հղի են ողջ տարածաշրջանի ապակայունացմամբ։ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խթանումը չպետք է պատանդ դառնա ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորվածությանը, իսկ Արցախի չճանաչված կարգավիճակը չպետք է խոչընդոտ հանդիսանա Արցախի և ԵՄ միջև համագործակցության համար։
Կլոր սեղանին մասնակցել և ելույթով հանդես է  եկել նաև Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը, ով ներկայացրել է Արցախում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա իրավիճակը։

Foreign Minister of the Republic of Artsakh Delivered a Speech in Brussels
On October 20, in Brussels, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian delivered a speech entitled ‘Prospects of EU - Artsakh cooperation: A way to contribute to peace and stability in the South Caucasus’, addressing a roundtable organized by the European Friends of Armenia NGO, press service of Artsakh MFA informed.
STEPANAKERT, OCTOBER 20, ARTSAKHPRESS: In his speech, Masis Mayilian briefed on the challenges facing the South Caucasus, noting that Azerbaijan’s nihilistic attitude to international law, disregard for the fundamental rights of the citizens of Artsakh and the very right of the Republic of Artsakh to exist are the main sources of threat to regional peace and security. By aggressively imposing the logic of confrontation, the Azerbaijani authorities demonstrate that their goal is not to achieve peace through dialogue, but to gain a unilateral military and political advantage.
The Foreign Minister of Artsakh expressed confidence that the EU cooperation with Artsakh would play a stabilizing role and become an important contribution to establishing lasting peace in the South Caucasus. It would signal the inadmissibility of using confrontation and isolation as a means of resolving conflicts, since they are fraught with destabilization of the entire region. He stressed that promotion of human rights and fundamental freedoms should not fall hostage to the unresolved Azerbaijani-Karabakh conflict, and the unrecognized status of Artsakh should not serve as an obstacle to the cooperation between Artsakh and the European Union.
Human Rights Defender of the Republic of Artsakh Ruben Melikyan also participated in the roundtable and delivered a speech, briefing on the current situation in the field of human rights protection in Artsakh.