Կառավարության նիստում քննարկվել է 2018 թվականի պետբյուջեի նախագիծը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը նվիրված կառավարության նիստ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին  տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Համապատասխան զեկույցներով եւ ելույթներով հանդես են եկել պետական մի շարք կառույցների ղեկավարներ:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ տեղի է ունեցել պետական բյուջեի նախագծի շահագրգիռ եւ բազմակողմանի քննարկում՝ նշելով, որ բյուջեի նախագիծը կարող է հավանության արժանանալ:
«Մեր երկրի գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսատնտեսական փաստաթուղթը արտացոլում է պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները եւ իր էությամբ իրատեսական է»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ այս ամենին հասնելու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է լինելու բոլոր նախատեսված ծրագրերի պատշաճ իրականացում, բյուջետային միջոցների նպատակային օգտագործում, միջոցների օգտագործման վերահսկողության բարձր մակարդակի ապահովում, իրատեսական ծրագրերի մշակում եւ իրականացում:
«2018 թվականի պետական բյուջեի կազմման առաջին փուլը կարելի է համարել ավարտված: Դրանից հետո նախագիծը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կներկայացվի Ազգային ժողով, որտեղ կլինեն ակտիվ ու գործնական քննարկումներ»,- իր ելույթում նշել է Նախագահ Սահակյանը:
Նիստում նաեւ հավանության է արժանացել ««ԼՂՀ բյուջետային համակարգի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի եւ հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Գործադիր մարմինը հավանություն է տվել հարկային օրենսդրության փոփոխությունների նախագծի փաթեթին:
Կառավարության անդամները հավանություն են տվել Արցախի Հանրապետության առողջապահության պետական նպատակային ծրագրերին, ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման, հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության, զբաղվածության կարգավորման, փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությանը պետական աջակցության 2018 թվականի տարեկան ծրագրերին եւ հաստատել ծրագրերով նախատեսված միջոցառումների ցանկերը:
Գործադիր մարմնի հավանությանն արժանացած  օրինագծերն ու  պետական ծրագրերը սահմանված կարգով Արցախի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագծի կազմում կներկայացվեն Ազգային ժողով:

2018 State Budget draft discussed at the Governmental Session
On 10 November Artsakh Republic President Bako Sahakyan chaired the meeting of the Cabinet of Ministers devoted to the 2018 State Draft Budget, Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President informed.
STEPANAKERT, NOVEMBER 10, ARTSAKHPRESS:Heads of various state structures delivered corresponding reports.
In his speech President Sahakyan underlined the profound character of the State Draft Budget discussion noting that it could be approved.
“The main financial and economic document of our country for the coming year reflects the pivotal directions of the state policy and is realistic in its nature”, mentioned the Head of the State, adding the necessity of proper implementation of the planned programs, targeted utilization of the budgetary means while ensuring high level of control over this, elaboration and realization of realistic programs.
“The first stage of the 2018 State Budget formation can be considered complete. Afterwards according to the legislation the draft budget will be submitted to the National Assembly where active and practical debates are anticipated”, noted President Sahakyan in his speech.
During the meeting the government approved the package of the Artsakh Republic law on making changes and amendments to the law “On the NKR Budget System” and adjacent draft laws.
The Cabinet approved the package of draft amendments to the tax legislation too.
The members of the government approved the Artsakh Republic healthcare state target programs, 2018 annual physical education and sports development programs, social protection of the disabled, employment regulation, state assistance to small and medium entrepreneurship and affirmed the lists of the events foreseen by the programs.
According to the procedures the bills and state programs approved by the Cabinet of Ministers will be submitted to the National Assembly as part of the “2018 Artsakh Republc State Budget” draft law.