Կառավարության նիստում քննարկվել է 2018 թվականի պետբյուջեի նախագիծը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանը նվիրված կառավարության նիստ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին  տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Համապատասխան զեկույցներով եւ ելույթներով հանդես են եկել պետական մի շարք կառույցների ղեկավարներ:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ տեղի է ունեցել պետական բյուջեի նախագծի շահագրգիռ եւ բազմակողմանի քննարկում՝ նշելով, որ բյուջեի նախագիծը կարող է հավանության արժանանալ:
«Մեր երկրի գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսատնտեսական փաստաթուղթը արտացոլում է պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները եւ իր էությամբ իրատեսական է»,- ընդգծել է երկրի ղեկավարը՝ հավելելով, որ այս ամենին հասնելու համար առաջին հերթին անհրաժեշտ է լինելու բոլոր նախատեսված ծրագրերի պատշաճ իրականացում, բյուջետային միջոցների նպատակային օգտագործում, միջոցների օգտագործման վերահսկողության բարձր մակարդակի ապահովում, իրատեսական ծրագրերի մշակում եւ իրականացում:
«2018 թվականի պետական բյուջեի կազմման առաջին փուլը կարելի է համարել ավարտված: Դրանից հետո նախագիծը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կներկայացվի Ազգային ժողով, որտեղ կլինեն ակտիվ ու գործնական քննարկումներ»,- իր ելույթում նշել է Նախագահ Սահակյանը:
Նիստում նաեւ հավանության է արժանացել ««ԼՂՀ բյուջետային համակարգի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի եւ հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Գործադիր մարմինը հավանություն է տվել հարկային օրենսդրության փոփոխությունների նախագծի փաթեթին:
Կառավարության անդամները հավանություն են տվել Արցախի Հանրապետության առողջապահության պետական նպատակային ծրագրերին, ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի զարգացման, հաշմանդամների սոցիալական պաշտպանության, զբաղվածության կարգավորման, փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությանը պետական աջակցության 2018 թվականի տարեկան ծրագրերին եւ հաստատել ծրագրերով նախատեսված միջոցառումների ցանկերը:
Գործադիր մարմնի հավանությանն արժանացած  օրինագծերն ու  պետական ծրագրերը սահմանված կարգով Արցախի Հանրապետության 2018 թվականի պետական բյուջեի նախագծի կազմում կներկայացվեն Ազգային ժողով:

На заседании правительства обсудили проект госбюджета на 2018-ый год
10 ноября под председательством Президента Республики Арцах Бако Саакяна прошло заседание правительства, посвященное обсуждению проекта государственного бюджета на 2018-ый год.
СТЕПАНАКЕРТ, 10 ноября АРЦАХПРЕСС - Как сообщает пресс-служба президента Республики Арцах, с соответствующими докладами выступили руководители ряда государственных структур.
В своем слове Президент Саакян подчеркнул, что проект государственного бюджета прошел компетентное и всестороннее обсуждение, отметив, что проект может быть одобрен.
«Главный финансово-экономический документ нашей страны на будущий год отражает основные направления государственной политики и реалистичен по своей сути», – подчеркнул глава государства, добавив, что для его осуществления  необходимо в первую очередь надлежащее выполнение всех намеченных программ, целевое применение бюджетных средств, обеспечение высокого уровня контроля за использованием средств, разработка и реализация реалистичных проектов.
«Первый этап формирования государственного бюджета на 2018-ый год можно считать завершенным. Затем проект в порядке, предусмотренным законодательством, будет представлен в Национальное собрание, где пройдут активные и предметные слушания», – отметил в своем выступлении Президент Саакян.
На заседании были также одобрены пакет законопроекта Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон НКР «О бюджетной системе НКР» и проектов сопутствующих законов.
Исполнительный орган республики одобрил пакет проекта изменений в налоговом законодательстве.
Члены правительства одобрили государственные целевые программы в сфере здравоохранения Республики Арцах, ежегодные программы на 2018-ый год по развитию физической культуры и спорта, социальной защите инвалидов, регулированию занятости, государственной поддержке малого и среднего бизнеса и утвердили списки мероприятий, предусмотренных этими программами.
Законопроекты и государственные программы, получившие одобрение исполнительного органа республики, будут представлены в установленном порядке в Национальное собрание в рамках проекта государственного бюджета Республики  Арцах на 2018-ый год.