Արցախցի երիտասարդ դաշնակահարուհին միջազգային մրցույթ-փառատոնում արժանացել է «Գրան-պրի» մրցանակի
Ստեփանակերտցի երիտասարդ դաշնակահարուհի Անահիտ Առուշանյանը հոկտեմբերի 22-ին մասնակցել է Կանարյան կղզիներում կայացած իսպանական ամենամյա միջազգային «Stars at Tenerife» (Տեներիֆեի աստղերը) մրցույթ-փառատոնին և արժանացել «Գրան-պրի» մրցանակի:
Արցախցի երիտասարդ դաշնակահարուհին միջազգային  մրցույթ-փառատոնում արժանացել է «Գրան-պրի» մրցանակի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Նյու-Յորքի «Լոնգ այլենդ» (Long Island) կոնսերվատորիայի առաջին կուրսում ուսանող Անահիտ Առուշանյանն ասել է, որ փառատոնին մասնակցում էին 26 երկրների ներկայացուցիչներ:
«Հանդես եմ եկել Ռախմանինովի, Շոպենի, Բիզեի, Բրամսի ստեղծագործություններով և շատ ուրախ եմ, որ իմ կատարումները նման բարձր գնահատականի են արժանացել»,- ասել է Ա. Առուշանյանը և հավելել, որ բացի «Գրան-պրի» մրցանակից, ստացել է նաև երկու այլ մրցույթ-փառատոնների մասնակցության հրավեր:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ առաջինը տեղի կունենա հունվարի 3-7-ը Ռուսաստանի Դաշնության Սանկտ-Պետերբուրգ քաղաքում, որտեղ կկայանա հանրահայտ ռուս դաշնակահար Սավշինսկու անվան միջազգային մրցույթ-փառատոնը, իսկ երկրորդը՝ ապրիլին, Գերմանիայի Բադեն-Վյուրթեմբերգ երկրամասում:

Юная пианистка из Арцаха удостоилась гран-при международного конкурса-фестиваля
Юная пианистка из Степанакерта Анаит Арушанян, участвовавшая 22 октября в ежегодном международном конкурсе-фестивале «Stars at Tenerife» на острове Тенерифе (Канарские острова, Испания), удостоилась гран-при.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 ноября АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Анаит Арушанян, студентка первого курса консерватории «Лонг-Айленд» (Long Island)  в Нью-Йорке, сообщила, что в фестивале приняли участие представители  26-ти стран.
«Я исполняла произведения Рахманинова, Шопена, Биза и Брамса, и очень рада, что мое выступление было столь высоко оценено», – сказала А. Арушанян.
П словам Арушанян, помимо гран-при, она  получила  также приглашение принять в следующем году участие в двух других аналогичных мероприятиях  –международном конкурсе-фестивале имени известного российского пианиста Савшинского в Санкт-Петербурге, намеченном  на 3 – 7 января,  и в конкурсе-фестивале на земле  Баден-Вюртемберг Германии, который  будет проходить в апреле.