Մատենադարան-Գանձասար գիտամշակութային կենտրոն այցելող օտարերկրացիների թիվն աճել է շուրջ 50 տոկոսով
Մատենադարան-Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնն ընթացիկ տարվա հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ընդունել է 13500 այցելուների՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 11500-ի փոխարեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի մասնաճյուղ Մատենադարան-Գանձասար գիտամշակութային կենտրոնի գործունեության համակարգող Արամ Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ ընդհանուր այցելուների համատեքստում, օտարերկրյա այցելուների թիվը, նախորդ տարվա համեմատ աճել է շուրջ 50 տոկոսով:
Ա. Թորոսյանը նշել է նաև, որ ԱՀ Պաշտպանության բանակի հետ համագործակցության շրջանակներում պարբերաբար գիտամշակութային կենտրոն են այցելում   նաև զինծառայողներ:
Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա հունվար-հուլիս ամիսներին Արցախի Հանրապետությունում գրանցվել է օտարերկրյա զբոսաշրջիկների 43 % աճ՝ 2016 թվականի համեմատ, և 27 % աճ՝ 2015-ի համեմատ:

Число иностранных посетителей научно-культурного центра Матенадаран-Гандзасар увеличилось почти на 50%
Научно-культурный центр «Матенадаран-Гандзасар имени Месропа Маштоца» в Мартакертском районе Республики Арцах в январе-октябре текущего года принял 13500 посетителей, взамен 11500 посетителей за аналогичный период прошлого года.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 ноября АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщил координатор арцахского филиала ереванского Матенадарана Арам Торосян.
По его словам, в контексте общего числа посетителей количество иностранных туристов увеличилось примерно на 50 % по сравнению с прошлым годом.
A. Торосян также отметил, что в рамках сотрудничества с Армией обороны Республики Арцах  научно-культурный центр регулярно посещают военнослужащие.
Напомним, что в январе - июле текущего года число посетивших Арцах иностранных туристов выросло по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 43% и на 27% по сравнению с тем же периодом 2015 года.