Աշոտ Ղուլյանը կնախագահի Ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձի տոնակատարության կազմակերպման հանձնաժողովը
Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 16-ին ստորագրել է հրամանագիր Արցախահայության ազգային-ազատագրական պայքարի՝ ղարաբաղյան շարժման 30-րդ տարեդարձի տոնակատարության կազմակերպման եւ համակարգման պետական հանձնաժողով ստեղծելու եւ դրա անհատական կազմը հաստատելու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանձնաժողովի նախագահն է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Ըստ հրամանագրի՝ պետական հանձնաժողովը երեքշաբաթյա ժամկետում կքննարկի ու կհաստատի տոնական միջոցառումների համալիր ծրագիրը:

Ashot Ghoulyan to chair the commission on organizing celebrations marking the 30th anniversary of the Karabagh Movement
On 16 November President Bako Sahakyan signed a decree on forming and assigning the composition of the state commission on organizing and coordinating celebrations marking the 30th anniversary of the national-liberation struggle of the Artsakh Armenians - the Karabagh Movement, Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President reported.
STEPANAKERT, NOVEMBER 16, ARTSAKHPRESS:National Assembly chairman Ashot Ghoulyan will chair the commission.
According to the decree, the state commission is to discuss and approve the comprehensive program of the festive events within three weeks.