Նալբանդյան. Գառան մորթիով ներկայանալու Ադրբեջանի փորձերը հաջողությամբ չեն պսակվի
Հայաստանը մշտապես հանդես է եկել ինտենսիվ բանակցությունների օգտին՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նոյեմբերի 17-ին իր բրազիլացի գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, հայտնում է News.am-ը:
Նա նշեց, որ բանակցություններն այլընտրանք չունեն՝ հավելելով, որ այս տեսակետից հայկական կողմը կարեւորում է միջնորդների ջանքերը՝ ուղղված բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: Համանախագահների հետ վերջին հանդիպման ժամանակ քննարկվել են Ժնեւի, Սանկտ Պետերբուրգի եւ Վիեննայի գագաթնաժղովների արդյունքները, ձեռք բերված համաձայնությունների կատարման հնարավորությունները: Ձեռք է բերվել նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպման կազմակերպման համաձայնություն Վիեննայում դեկտեմբերին կայանալիք ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակում, հնարավոր է հանդիպումը տեղի ունենա դեկտեմբերի 6-ին, 7-ին կամ 8-ին, առայժմ ճշգրիտ օր չի որոշվել
Ինչ վերաբերում է բանակցությունների բովանդակալիության վերաբերյալ Ադրբեջանի հայտարարություններին, ապա նախարարը հիշեցրեց, որ համանախագահ երկրները կոչ են անում զերծ մնալ ապակառուցողական մաքսիմալիստական մոտեցումներից: Նրանք կոչ են հանում հաստատել հակամարտությունը խաղաղ լուծելու պարտավորությունը: Արդյոք Ադրբեջանը սա  անո՞ւմ է: Նրանք կոչ են անում միջազգային իրավունքի 3 սկզբունքի հետեւել: Արդյոք Ադրբեջանը սա  անո՞ւմ է: Կոչ են անում անշեղորեն հետեւել հրադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրին: Հարգել նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունները: Արդյոք Ադրբեջանը սա  անո՞ւմ է: Միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների մասին արդեն շատ տարիներ է խոսվում: Արդյոք Ադրբեջանը համաձայնվո՞ւմ է: Համանախագահները կոչ են անում ընդլայնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի մանդատը: Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է, որ եթե անգամ թիվը պաշտոնապես մեծանա, դիտարկում կատարելու հնարավորությունները սահմանափակվեն:
ԱԳ նախարարը նաեւ հիշեցրեց, որ հիմնական սկզբունքների բազմամյա քննարկումներից հետո (Կազանի գագաթնաժողովում) Ադրբեջանը հայտարարեց, որ դա պետք չէ անել: «Այս պատճառով հայտարարությունները եւ գառան մորթիով ներկայանալու փորձերը հաջողություն չեն ապահովի»,- նշեց Նալբանդյանը՝ հիշեցնելով գայլի մասին հայկական ասացվածքը, որի գլխին խաղաղության քարոզ են կարդում:

Налбандян: Попытки Азербайджана влезть в шкуру ягненка успехом не увенчаются
Армения всегда выступала за интенсивные переговоры, направленные на урегулирование нагорно-карабахского конфликта.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 ноября АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян 17 ноября на совместной пресс-конференции со своим бразильским коллегой.
Потому, что альтернативы переговорам нет, отметил глава МИД, добавив, что армянская сторона в этом плане придает важность усилиям посредников, направленным на исключительно мирное урегулирование. По его словам, в ходе недавней встречи с сопредседателями обсуждались результаты саммитов в Женеве, Санкт-Петербурги и Вене, возможности выполнения достигнутых договоренностей. Также достигнута договоренность о встрече глав МИД Армении и Азербайджана на полях СМИД ОБСЕ в Вене в декабре – возможно, встреча состоится 6, 7 или 8 декабря, пока точная дата не определена.
Что касается заявлений из Азербайджана касательно содержательности переговоров, то министр напомнил, что страны-сопредседатели призывают воздержаться от деструктивных максималистских подходов. Они призывают подтвердить обязательство мирно решить конфликт. Делает ли это Азербайджан? Они призывают придерживаться трех принципов международного права. Делает ли это Азербайджан? Призывают неукоснительно соблюдать бессрочное трехстороннее соглашение о прекращении огня. Уважать достигнутые ранее договоренности. Делает ли это Азербайджан? О механизме расследования инцидентов говорится уже много лет. Соглашается ли Азербайджан? Сопредседатели призывают расширить мандат команды личного представителя действующего председателя. Азербайджан делает все, чтобы если даже формально увеличилось число, ограничить мониторинговые возможности команды. Глава МИД также напомнил, что после многолетних обсуждений основных принципов Азербайджан (на саммите в Казани) заявил, что это не нужно делать. «Поэтому заявления и попытки влезть в шкуру ягненка не дадут успеха», - отметил министр, напомнив армянскую пословицу о волке, которому читают проповедь о мире.