Թուրքիայի հայկական դպրոցները փորձում են իրենց գոյությունը պահպանել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ներկայումս Թուրքիայում մոտ 16 հայկական դպրոց է գործում, սակայն ընդհանուր առմամբ 3000 աշակերտ է այդ դպրոցներում կրթություն ստանում, հաղորդում է Hürriyet-ը:
Ստամբուլի հայկական դպրոցի հիմնադիր Արսեն Արշիկ Դադայանի խոսքով՝ 1950-ականներին 25 հայկական դպրոցներում 9000 մարդ էր սովորում, այժմ 16 դպրոցներում ՝ 3000 աշակերտ:
«Թուրքիայի կրթական համակարգի փոփոխություններն ազդում են մեր դպրոցների վրա: Քանի որ բուհերի ընդունելության քննությունները անցկացվում են կենտրոնացված կրթական համակարգի հիման վրա՝ ծնողները ցանկանում են, որ այնպիսի առարկաներ ինչպիսիք են ֆիզիկան եւ մաթեմատիկան, որոնք մենք հայերենով դասավանդելու իրավունք ունենք, թուրքերենով ներկայացնենք», - ասել է Արշիկը:
Ընդհանուր առմամբ Թուրքիայում ազգային փոքրամասնությունների համար 24 դպրոց է գործում: Այս դպրոցների ներկայացուցիչներից ոմանք, ովքեր այսօր կանգնած են փակման վտանգի առաջ, պահանջում են, որ ռեսուրսները ավելի արդարացի բաշխվեն, եւ որպեսզի պետությունը նրանց «մասնավոր դպրոցներից» տարբերվող կարգավիճակ տա:

Армянские школы Турции пытаются выжить
Армянские школы Турции пытаются выжить. В настоящее время, в Турции действуют всего 16 армянских школ, однако всего 3000 школьников получают образование в этих школах, пишет Hürriyet.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 ноября АРЦАХПРЕСС - По словам основателя стамбульской армянской школы Дадаян Арсена Аршика, в 1950-ых годах в 25 армянских школах обучались 9000 человеков, теперь в 16 школах 3000 учеников. «Изменения в образовательной системе Турции влияют на наши школы. Так как вступительные экзамены в ВУЗы проводятся на основании централизованной образовательной системе, и родители хотят, чтобы такие предметы как физика и математика, которые мы имеем право  преподавать на армянском, преподносились на турецком», - сказал Аршик.
Всего в Турции 24 школы для национальных меньшинств. Представители некоторых из этих школ, которые сегодня сталкиваются с риском закрытия, требуют, чтобы ресурсы распределялись более справедливо, и чтобы государство предоставляло им статутс, отличающийся от «частных школ».