Բերձոր եւ Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքների միջև բարեկամության հռչակագիր է ստորագրվել
Նոյեմբերի 20-ին Քաշաթաղի շրջկենտրոն Բերձորի և Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքների քաղաքապետները ստորագրել են բարեկամության հռչակագիր:
Բերձոր եւ Ֆրանսիայի  Ալֆորվիլ  քաղաքների  միջև  բարեկամության  հռչակագիր  է  ստորագրվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Տեսակապի միջոցով իրականացված ստորագրման արարողությանը ներկա է եղել նաև «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» ծրագրի շրջանակում Ալֆորվիլ քաղաքում գտնվող հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը:
Նախագահը ողջունել է Բերձոր և Ալֆորվիլ քաղաքների միջև ստորագրված բարեկամության հռչակագիրը՝ այն համարելով նշանակալի իրադարձություն՝ քաղաքական, իրավական և բարոյական տեսանկյուններից:
«Առաջին հերթին մենք այն դիտարկում ենք՝ որպես բարեկամ երկիր Ֆրանսիայի հետ կապերի ամրապնդման և զարգացման կարևոր հիմք: Ֆրասիայի վարչական շրջանների հետ փոխգործակցությունը մեր արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններից է, և քույր քաղաքների ցանկի և աշխարհագրության ընդլայնումը, նրանց հետ կապերի խորացումն այս քաղաքականության առանցքային բաղադրամասերից է: Ալֆորվիլ քաղաքի հետ Արցախի համագործակցությունը թեպետ երկար տարիների պատմություն չունի, բայց արդեն վերածվել է բարեկամության»,- մասնավորապես ասել է Բ. Սահակյանը և հավելել, որ աշխատանքների ճիշտ կազմակերպման դեպքում երկու քաղաքների միջև համագործակցությունը խոստումնալից հեռանկար կունենա:
Ֆրանսիայի Ալֆորվիլի քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչն իր հերթին կարևորել է բարեկամության հռչակագրի ստորագրումը:
«Ողջունելով ազատ և ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելու և զարգացնելու Արցախի բնակչության հետևողական քայլերը, գիտակցելով ժողովուրդների միջև երկխոսությանը նպաստելու և Հարավային Կովկասում վերջնական խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը, հիմք ընդունելով Մարդու իրավունքների մասին համընդհանուր հռչակագրում ամրագրված ազատության և ժողովրդավարական արժեքների բացարձակ կարևորությունը՝ կնքում ենք բարեկամության հռչակագիր»,- նշել է Մ. Ժերշինովիչը:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Բերձորի քաղաքապետ Արտյոմ Սարիբեկյանը՝ հույս հայտնելով, որ տեսակապի միջոցով ձևավորվող հարաբերություններն ընդամենը նորագույն տեխնոլոգիաների հնարավորության մասին են խոսում: Նրա խոսքով՝ ապագայում ձևավորվելիք աշխատանքային օրակարգում մեծ տեղ կտրվի կենդանի շփումներին և որպես առաջին քայլ ֆրանսիացի իր գործընկերոջը հրավիրել է այցելել Բերձոր:
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր նաև ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը:
Պաշտոնական արարողակարգից հետո «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ա. Սարիբեկյանն ասել է, որ, ամրագրելով այս հռչակագիրը, ցանկանում են ամրապնդել երկու քաղաքների միջև գոյություն ունեցող բարեկամական կապերը, նպաստել քաղաքների միջև հարաբերությունների զարգացմանը և ստեղծել միջավայր, որի միջոցով համայնքները հնարավորություն կստանան կրթության, մշակույթի, սպորտի, առևտրի և տեղական կառավարման ոլորտներում ընդհանուր ծրագրեր իրականացնելու:
«Մեր համագործակցությունը կնպաստի նաև փորձի և մասնագիտական հմտությունների փոխանակմանը: Կհամակարգի և շարունակական կապ կապահովի մարդասիրական օգնության, վերակառուցման և զարգացման ծրագրերում՝ ի օժանդակություն կարիք ունեցող բնակչության:
Ինչպես նաև հնարավորություն կընձեռի երկուստեք ավելի ճանաչելու միմյանց պատմամշակութային ժառանգությունը»,- ասել է Ա. Սարիբեկյանը և տեղեկացրել, որ Բերձորը բարեկամության հռչակագիր ունի կնքած նաև ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Հայլանդ քաղաքի հետ:
Ալֆորվիլ (ֆրանս.՝Alfortville) քաղաքը գտնվում է Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզից 7.6 կմ հեռավորության վրա՝ Իլ-դը-Ֆրանս երկրամասում: 2013թ.-ի տվյալներով ունի 44 818 բնակիչ:

A friendship declaration between Alfortville and the Artsakh town of Berdzor was signed
On November 20 the mayor of Kashatakh's regional center Berdzor and that of French city of Alfortville signed a friendship declaration.
STEPANAKERT, NOVEMBER 21, ARTSAKHPRESS:Artsakh Republic President Bako Sahakyan also partook at a solemn event of signing a friendship declaration.
President Sahakyan qualified the signing of the friendship declaration a significant event for Artsakh from political, legal and moral viewpoints classifying it among important bases for cementing and developing friendly ties with France.
“The cooperation with France and its administrative regions is among the main directions of our foreign policy and expansion of sister cities’ list and geography, deepening ties with them are among pivotal components of this policy”, underlined the Head of the State in his speech. He added that in case of proper organization of work, the cooperation between the two cities will have a promising outlook.
The mayor of Alfortville, in his turn, attached importance to the signing of the friendship declaration.
''Welcoming the consistent steps of the population of Artsakh to create and develop a free and democratic society, realizing the necessity of promoting dialogue between peoples and establishing lasting peace in the South Caucasus, basing on the absolute importance of the freedom and democratic values enshrined in the Universal Declaration of Human Rights, we sign a friendship declaration,'' the mayor noted.
Mayor of Berdzor, Artyom Saribekyan, also made a welcoming speech, expressing hope that the relations formed through the video only speak about the possibility of modern technologies. In his words, on the future agenda a great deal of attention will be paid to live communication. As a first step, he invited his French counterpart to visit Berdzor.
Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh, Masis Mayilyan, also partook at the solemn ceremony.
After the event Mr. Saribekyan told Artsakhpress that by signing the declaration they want to strengthen the existing ties between the two cities, to promote the development of relations between them and to create an environment in which the communities will be able to implement common programs in education, culture, sport, trade and local governance.
“Our cooperation will also contribute to the exchange of experience and professional skills. It will also enable us to become more aware of each other’s historical and cultural heritage,” Artyom Saribekyan said.
Alfortville is located 7.6 km far from Paris, in the province of Il-de-France. The population of Alfortville was 44 818 in 2013.