Բերձոր եւ Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքների միջև բարեկամության հռչակագիր է ստորագրվել
Նոյեմբերի 20-ին Քաշաթաղի շրջկենտրոն Բերձորի և Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքների քաղաքապետները ստորագրել են բարեկամության հռչակագիր:
Բերձոր եւ Ֆրանսիայի  Ալֆորվիլ  քաղաքների  միջև  բարեկամության  հռչակագիր  է  ստորագրվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Տեսակապի միջոցով իրականացված ստորագրման արարողությանը ներկա է եղել նաև «Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» ծրագրի շրջանակում Ալֆորվիլ քաղաքում գտնվող հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը:
Նախագահը ողջունել է Բերձոր և Ալֆորվիլ քաղաքների միջև ստորագրված բարեկամության հռչակագիրը՝ այն համարելով նշանակալի իրադարձություն՝ քաղաքական, իրավական և բարոյական տեսանկյուններից:
«Առաջին հերթին մենք այն դիտարկում ենք՝ որպես բարեկամ երկիր Ֆրանսիայի հետ կապերի ամրապնդման և զարգացման կարևոր հիմք: Ֆրասիայի վարչական շրջանների հետ փոխգործակցությունը մեր արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններից է, և քույր քաղաքների ցանկի և աշխարհագրության ընդլայնումը, նրանց հետ կապերի խորացումն այս քաղաքականության առանցքային բաղադրամասերից է: Ալֆորվիլ քաղաքի հետ Արցախի համագործակցությունը թեպետ երկար տարիների պատմություն չունի, բայց արդեն վերածվել է բարեկամության»,- մասնավորապես ասել է Բ. Սահակյանը և հավելել, որ աշխատանքների ճիշտ կազմակերպման դեպքում երկու քաղաքների միջև համագործակցությունը խոստումնալից հեռանկար կունենա:
Ֆրանսիայի Ալֆորվիլի քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչն իր հերթին կարևորել է բարեկամության հռչակագրի ստորագրումը:
«Ողջունելով ազատ և ժողովրդավարական հասարակություն ստեղծելու և զարգացնելու Արցախի բնակչության հետևողական քայլերը, գիտակցելով ժողովուրդների միջև երկխոսությանը նպաստելու և Հարավային Կովկասում վերջնական խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը, հիմք ընդունելով Մարդու իրավունքների մասին համընդհանուր հռչակագրում ամրագրված ազատության և ժողովրդավարական արժեքների բացարձակ կարևորությունը՝ կնքում ենք բարեկամության հռչակագիր»,- նշել է Մ. Ժերշինովիչը:
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Բերձորի քաղաքապետ Արտյոմ Սարիբեկյանը՝ հույս հայտնելով, որ տեսակապի միջոցով ձևավորվող հարաբերություններն ընդամենը նորագույն տեխնոլոգիաների հնարավորության մասին են խոսում: Նրա խոսքով՝ ապագայում ձևավորվելիք աշխատանքային օրակարգում մեծ տեղ կտրվի կենդանի շփումներին և որպես առաջին քայլ ֆրանսիացի իր գործընկերոջը հրավիրել է այցելել Բերձոր:
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էր նաև ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը:
Պաշտոնական արարողակարգից հետո «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ա. Սարիբեկյանն ասել է, որ, ամրագրելով այս հռչակագիրը, ցանկանում են ամրապնդել երկու քաղաքների միջև գոյություն ունեցող բարեկամական կապերը, նպաստել քաղաքների միջև հարաբերությունների զարգացմանը և ստեղծել միջավայր, որի միջոցով համայնքները հնարավորություն կստանան կրթության, մշակույթի, սպորտի, առևտրի և տեղական կառավարման ոլորտներում ընդհանուր ծրագրեր իրականացնելու:
«Մեր համագործակցությունը կնպաստի նաև փորձի և մասնագիտական հմտությունների փոխանակմանը: Կհամակարգի և շարունակական կապ կապահովի մարդասիրական օգնության, վերակառուցման և զարգացման ծրագրերում՝ ի օժանդակություն կարիք ունեցող բնակչության:
Ինչպես նաև հնարավորություն կընձեռի երկուստեք ավելի ճանաչելու միմյանց պատմամշակութային ժառանգությունը»,- ասել է Ա. Սարիբեկյանը և տեղեկացրել, որ Բերձորը բարեկամության հռչակագիր ունի կնքած նաև ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Հայլանդ քաղաքի հետ:
Ալֆորվիլ (ֆրանս.՝Alfortville) քաղաքը գտնվում է Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզից 7.6 կմ հեռավորության վրա՝ Իլ-դը-Ֆրանս երկրամասում: 2013թ.-ի տվյալներով ունի 44 818 բնակիչ:

Французский Альфорвиль и арцахский Бердзор подписали декларацию о дружбе
20 ноября мэры Кашатагского районного центра Бердзор и французского города Альфорвиль подписали декларацию о дружбе.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 ноября АРЦАХПРЕСС - На церемонии подписания присутствовал президент Республики Арцах Бако Саакян, находящийся в городе Альфорвиль в рамках программы «Дни Арцаха во Франции».
В своем слове Президент Саакян назвал подписание декларации значительным событием для Арцаха с политической, правовой и моральной точек зрения, расценив это в первую очередь как важную основу для укрепления и развития связей с дружественной страной – Францией.
"Сотрудничество с Францией и ее административными районами – одно из основных направлений нашей внешней политики, и расширение числа и географии городов-побратимов, углубление связей с ними является ключевой составляющей этой политики", – подчеркнул в своем слове глава государства.
Бако Саакян заметил, что в процессе взаимодействия с городом Альфорвиль было немало знаменательных эпизодов, в частности, визит в Арцах мэра Люка Карвунаса в сентябре 2016-го года и многолюдный митинг в Альфорвиле в поддержку Арцаха и против насилия со стороны Азербайджана в дни апрельской войны. Президент Республики Арцах отметил, что это продемонстрировало всему миру неприемлемость агрессии для цивилизованной общественности.
"Мы благодарны всем тем, кто рядом с Арцахом, кто борется во имя свободы и равенства, защиты прав и достоинства человека. Это смелое и достойное подражания поведение", – сказал Президент Саакян.
Бако Саакян подчеркнул, что в случае правильной организации работ сотрудничество между Альфорвилем и Бердзором имеет многообещающие перспективы, выразив при этом уверенность, что совместными усилиями удастся реализовать многочисленные программы.
Мэр города Альфорвиль Мишель Джершинович в свою очередь подчеркнул важность подписания декларации о дружбе.
"Приветствуя последовательные шаги арцахского населения в создании и развитии свободного и демократического общества, осознавая необходимость содействия налаживанию диалога между народами и окончательного утверждения мира на Южном Кавказе, принимая за основу абсолютную важность закрепленных во Всеобщей декларации прав человека  демократических ценностей, подписываем декларацию о дружбе", – сказал мэр города Альфорвиль.
С приветственным словом выступил также мэр Бердзора Артем Сарибекян, выразив надежду, что подписанная при помощи видеочата декларация говорит о больших возможностях современных технологий, однако в рабочей повестке ближайшего будущего значительное место будет уделено налаживанию живого общения, и в качестве первого шага к сближению предложил французскому коллеге посетить Бердзор.
На торжественной церемонии присутствовал также министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян.
По завершении официальной церемонии в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Артем Сарибекян сказал: "Наше сотрудничество также будет способствовать обмену опытом и профессиональными навыками,  координированию и постоянному содействию программам гуманитарной помощи, проектам реконструкции и развития, где на первом месте находится оказание помощи наиболее нуждающимся слоям населения. Это также даст возможность лучше изучить историческое и культурное наследие друг друга".
При этом мэр  добавил, что ранее Бердзор подписал декларацию о дружбе и с городом Хайленд (Калифорния, США).
Альфорвиль (фр. Alfortville) расположен в 7,6 км от Парижа, столицы Франции, в провинции Иль-де-Франс. По данным от 2013-го года в городе насчитывается 44 818 жителей.