Արայիկ Հարությունյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ-ում՝ հեռուստամարաթոնին ընդառաջ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը, Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ միասին, աշխատանքային այցով գտնվելով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, նոյեմբերի 17-ից մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Սփյուռքի հոգևոր, տնտեսական և քաղաքական շրջանակների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,21նոյեմբերի,ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ՝ այցելելով Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ Արևմտյան ափի առաջնորդարան՝ Ա. Հարությունյանը և Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը հանդիպել են թեմի առաջնորդ Հովնան արքեպիսկոպոս Տերտերյանի հետ: Կողմերը քննարկել են Արցախի զարգացման, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերի և հարակից մի շարք այլ թեմաների հետ կապված հարցեր: Պետնախարարը կարևորել է թեմի դերակատարումը հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդման և փոխվստահության ապահովման գործում:
Ա. Հարությունյանը այնուհետև այցելել է Ֆրեզնո և տեղում ծանոթացել նռան այգիների, չամիչի գործարանի և գյուղատնտեսական այլ ծրագրերի պայմաններին, ինչպես նաև հանդիպումներ է ունեցել տարբեր ձեռնարկատերերի հետ: Պետնախարարը նրանց հետ քննարկել է համագործակցության հնարավորությունները և ձեռք բերել կոնկրետ պայմանավորվածություններ:
Ա. Հարությունյանը նաև ելույթ է ունեցել Ֆրեզնոյի Սուրբ Երրորդություն հայկական եկեղեցում կազմակերպված միջոցառմանը՝ ողջունելով տեղի հայության ակտիվ մասնակցությունն ամենամյա հեռուստամարաթոնին և, ընդհանրապես, հայրենիքի շենացման գործին: Միջոցառման ընթացքում պետական նախարարը բարերար Վահան Շամլյանին է փոխանցել «Երախտագիտություն» պետական պարգևը, որին նա արժանացել է Արցախի հետպատերազմյան վերականգնման աշխատանքներում ունեցած ներդրման համար:
Արայիկ Հարությունյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Ամերիկայի հայկական համագումարի, ինչպես նաև՝ Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան, Ռամկավար ազատական և Հայ հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցությունների տեղական մարմինների ղեկավար կազմերի հետ: Հանդիպումների ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Սփյուռքում հայապահպանության մարտահրավերների, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերի, Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման, ԱՀ միջազգային սուբյեկտայնության բարձրացման, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացների շուրջ: Ա. Հարությունյանը շեշտադրել է նշյալ ուղղություններում սփյուռքյան կառույցների գործուն մասնակցության կարևորությունը՝ համոզմունք հայտնելով, որ ապագայում ևս նրանք ուշադրության ներքո կպահեն համահայկական նշանակության հարցերը:
ԱՀ պետնախարարը և Արցախի թեմի առաջնորդը նաև հյուրընկալվել են Հայ օգնության միության ԱՄՆ Արևմտյան ափի գրասենյակում՝ հանդիպում ունենալով կազմակերպության ակտիվ անդամների հետ: Ա. Հարությունյանն իր խոսքում բարձր է գնահատել ՀՕՄ-ի բազմամյա ջանքերն ու կուտակած փորձը հայրենիքի կենսագործունեության տարբեր ոլորտներում: Նա ընդգծել է, որ Արցախի կառավարությունը պատրաստակամ է բարձր փոխվստահության պայմաններում շարունակել համագործակցությունը ՀՕՄ-ի բոլոր կառույցների հետ:
Վերոնշյալ հանդիպումների և այցերի ընթացքում պետնախարար Հարությունյանին ուղեկցում էր ԱՄՆ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:

Arayik Harutyunyan holds a number of meetings in the US
Artsakh Republic State Minister Arayik Harutyunyan together with the Primate of the Diocese of Artsakh of the Armenian Apostolic Church, Archbishop Pargev Martirosyan, is in the US on a working visit. Since November 17 he has had a number of meetings with the spiritual, economic and political circles of the Diaspora.
STEPANAKERT, NOVEMBER 21, ARTSAKHPRESS:Visiting the Prelacy of the US Western Diocese of the Armenian Apostolic Church, State Minister Arayik Harutyunyan and Archbishop Pargev Martirosyan met with the Diocesan Primate, Archbishop Hovnan Derderyan. The sides discussed a number of issues regarding the development of Artsakh, projects of the “Hayastan” All-Armenian Fund and issues related to a number of adjacent topics.  The State Minister attached importance to the role of the Diocese in the strengthening of Homeland-Diaspora relations.
Afterwards Arayik Harutyunyan visited Fresno and got acquainted with the conditions of pomegranate gardens, a raisin factory and other agriculture projects, as well as had meetings with different entrepreneurs. The State Minister discussed the opportunities of collaboration with them and achieved concrete agreements.Also, Mr. Harutyunyan made a speech at the Holy Trinity Armenian Church in Fresno. He welcomed active participation of local Armenians in annual telethon. During the event, the State Minister awarded the medal “Gratitude” to the benefactor Vahan Shamlyan for his contribution to the post-war reconstruction of Artsakh.
Arayik Harutyunyan held a number of meetings with Armenian Assembly of America, as well as with the local governing bodies of Social-Democratic Hnchakyan, Ramkavar Liberal and Armenian Revolutionary Federation parties. During the meetings, the sides exchanged thoughts on the issues of preservation of the Armenian identity in Diaspora, the “Hayastan” All-Armenian Fund’s programs, the socio-economic development of Artsakh, the process of settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict. Arayik Harutyunyan stressed the importance of active participation of the Diaspora structures in these directions.The State Minister of the Republic of Artsakh and the Head of the Artsakh Diocese were also hosted in the office of the Armenian Relief Society (ARS) of Western USA. They met with the active members of the organization. Mr. Harutyunyan praised the perennial efforts of ARS and its accumulated experience in different spheres of the homeland’s life.During the aforementioned meetings and visits, the State Minister was accompanied by Permanent Representative of the Artsakh Republic to the US, Mr. Robert Avetisyan.