Բակո Սահակյանը մասնակցել է «Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» մեկնարկին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 21-ին այցելել է ֆրանսիայի Հանրապետության Վիլյորբան քաղաք եւ մասնակցել «Ֆրանսիայում Արցախի օրերի» մեկնարկին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին  տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Ֆրանսիան մեզ համար բարեկամ երկիր է, Ֆրանսիայի ժողովուրդը՝ եղբայրական ժողովուրդ՝ հավելելով, որ նման ընկալումը գալիս է դարերի խորքից եւ ապացուցվում է կոնկրետ օրինակներով:
«Ֆրանսիան դարձավ հարյուր հազարավոր հայերի երկրորդ հայրենիքը, որտեղ ստեղծվեցին նպաստավոր պայմաններ նրանց ինքնադրսեւորվելու, ազատ ու բարեկեցիկ կյանքով ապրելու համար: Եվ պատահական չէ, որ Ֆրանսիայի հայերը տվել են տարբեր բնագավառներ ներկայացնող աշխարհահռչակ մարդկանց մի ողջ համաստեղություն, ովքեր հարստացրել են ոչ միայն հայկական, այլ նաեւ ֆրանսիական ու համաշխարհային մշակույթը, գիտությունը, սպորտը եւ այլ ասպարեզներ»,- ընդգծել է իր ելույթում Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Նախագահը խորհրդանշական է համարել «Արցախի օրերի» պաշտոնական բացումը Վիլյորբանում, որն ունի մեծ հայ համայնք եւ ամուր կապեր Արցախի հետ:
Բակո Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել Արցախին նվիրված ցուցահանդեսի լուսանկարների հեղինակին եւ կազմակերպիչներին՝ մեր երկիրը յուրովի ներկայացնելու համար, հավելելով որ աշխատանքը կատարված է այնպիսի բարձր մակարդակով, որ անծանոթ մարդուն հնարավորություն է տալիս ծանոթանալու Արցախին, մեր բնությանը, պատմությանը, մշակույթին, մարդկանց ու նրանց ներաշխարհին՝ ցանկություն եւ հետաքրքրություն առաջացնելով անպայման այցելելու մեր հանրապետություն:
Միջոցառման ժամանակ Նախագահ Սահակյանը «Երախտագիտություն» մեդալ է հանձնել Վիլյորբանի քաղաքապետ Ժան Պոլ Բրետին եւ շնորհակալություն հայտնել նրան ու քաղաքապետարանի ողջ անձնակազմին իրենց կատարած աշխատանքի համար, ինչը կարեւոր է քաղաքական, բարոյական, իրավական, մշակութային, մարդասիրական եւ այլ տեսանկյուններից:
Երկրի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ երկկողմ հարաբերություները ժամանակի ընթացքում միմիայն կամրապնդվեն, կընդլայնվեն ու կխորանան:

Bako Sahakyan: France has become a second homeland for hundreds of thousands of Armenians
On 21 November Artsakh Republic President Bako Sahakyan visited the town of Villeurbanne and partook at the solemn event marking the beginning of the Artsakh Days in France, Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President informed Artsakhpress.
STEPANAKERT, NOVEMBER 22, ARTSAKHPRESS:In his speech President Sahakyan pointed out that France was a friendly country for Artsakh, the people of France were fraternal people for us, adding that such centuries-long perception were evidence-based.
“France has become a second homeland for hundreds of thousands of Armenians, ensuring favorable conditions for their self-fulfillment and prosperous life. And it is no coincidence that Armenians of France have given a whole constellation of renowned people representing diverse spheres, who have enriched not only the Armenian but also the French and mankind’s culture, education, sport and other spheres”, underlined in his speech the Artsakh Republic President.
The President considered symbolic the official beginning of the Artsakh Days in Villeurbanne, the town which has large Armenian community and solid ties with Artsakh.
Bako Sahakyan extended gratitude to the author of photographs presented in the exhibition devoted to Artsakh and its organizers for the unique portrayal of our country. He added that such distinguished work enables people unfamiliar with Artsakh to get acquainted with the country, its nature, history, come close to our culture and people, their inner world, thereby inflaming the desire and interest to visit our republic.
During the event President Sahakyan handed in the “Gratitude” medal to mayor of Villeurbanne Jean-Paul Bret and extended words of gratitude to him and the entire staff of the city administration for their activity, qualifying it from political, moral, legal, cultural, humanitarian and other perspectives.
The Head of the State expressed his confidence in strengthening, expanding and deepening bilateral relations in due course.