«Բերքառատ Արցախ». սպասելիքներն ու ցանկությունները կախված կլինեն վաղվա Հեռուստամարաթոնից
Վաղը՝ նոյեմբերի 23-ին, ԱՄՆ-ում անցկացվելիք «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա Հեռուստամարաթոնից, որը կկրի «Բերքառատ Արցախ» խորագիրը, Արցախում մեծ են սպասելիքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Ջրի խնդիրը հաճախ ստիպում է հազարավոր հեկտար բերրի հողատարածքներ թողնել անմշակ:
Կամ ռիսկի ենք դիմում, սպասում, որ տարին բարենպաստ կլինի, անձրև կտեղա ու երբ հանկարծ ոչ մի կաթիլ… առաջ են գալիս բազմաթիվ խնդիրներ, որոնց հաղթահարման համար մեզանից մեծ ռեսուրսներ են պահանջվում»,- այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Ասկերանի շրջանում հողագործությամբ զբաղվող երիտասարդ ֆերմեր Արեն Խաչատրյանը:
Մեր զրուցակցի խոսքով՝ ինքը զբաղվում է այգեգործությամբ, որի ծավալները մեծ չեն: Բայց եթե դրամահավաքի արդյունքում լուծվի ոռոգման ջրի խնդիրը, այն նոր հնարավորություններ կստեղծի իր համար՝ այգիները մեծացնելու և ավելի շատ բերք արտադրելու:
Իսկ Մարտակերտի շրջանում հողի մշակությամբ զբաղվող Արամ Վերդյանը նշել է, որ Արցախը լինելով գյուղատնտեսական երկիր, դաշտավայրային տարածքներում ջրի լուրջ խնդիր ունի:
«Գաղտնիք չէ, որ շատ երիտասարդներ գյուղատնտեսությամբ չեն ցանկանում զբաղվել, քանի որ ջուր չկա: Հող ունենք, գյուղտեխնիկայի խնդիրը հիմնականում լուծված է, բերքի իրացման հետ կապված ևս խնդիրներ չկան, բայց ջրի բացակայությունը շատերին է զրկում ոլորտը զարգացնելու հնարավորությունից, ինչը կբավարարի ոչ միայն տեղական պահանջարկը, այլև բերքը կարտահանվի և լրացուցիչ եկամուտների աղբյուր կդառնա»,- ասել է Ա. Վերդյանը և հավելել, որ Հեռուստամարաթոնից մեծ սպասելիքներ ունի և համոզված է, որ ջրարբիացման հետ միասին Արցախում կյանքի կենսամակարդակը դրական առումով շատ է փոխվելու:
«Բերքառատ Արցախ» խորագիրը կրող Հեռուստամարաթոնի ընթացքում հավաքագրված միջոցների մեծ մասը կուղղվի Արցախում ոռոգման համակարգերի կառուցմանն ու արդիականացմանը, և հիմնական աշխատանքները կծավալվեն Մարտունու, Ասկերանի և Հադրութի շրջաններում:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ գյուղատնտեսության նախարարության ջրային համակարգերի շահագործման և պահպանության պետական տեսչության պետ Արմեն Ներսիսյանն ասել է, որ վերոնշյալ շրջանների ընտրությունը կապված է տեղանքում ինքնահոսի և այլ ոռոգման եղանակներ չունենալու պատճառով:
«Ընտրված շրջաններում հողօգտագործողները հիմնականում զբաղվելու են բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակմամբ և այգեգործությամբ: Իսկ այն հողօգտագործողները, ովքեր ցանկություն ունենան օգտվելու կաթիլային ոռոգման համակարգից, պետության կողմից աջակցություն կստանան»,- ասել է Ա. Ներսիսյանը և ավելացրել, որ այս տարվա Հեռուստամարաթոնի թեման մեծ ոգևորություն է առաջացրել Արցախում, քանի որ շատ-շատերի մոտ արդեն հողի մշակության նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն է նկատվում:
Տեղեկացնենք, որ, Հեռուստամարաթոնին ընդառաջ, արդեն կատարվել է առաջին խոշոր նվիրատվությունը: Մասնավորապես՝ նոյեմբերի 12-ին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Կանադայի տեղական մարմնի կազմակերպած հանդիսավոր ճաշկերույթի ընթացքում կատարվել է 530 հազար ԱՄՆ դոլարի հանգանակություն։

«Плодородный Арцах»: ожидания и чаяния в связи с завтрашним телемарафоном
Девизом телемарафона национальной дани в 2017-ом году стал «Плодородный Арцах». Ожидания в Арцахе большие.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 ноября АРЦАХПРЕСС - 23 ноября в США пройдет ежегодный телемарафон Всеармянского фонда «Айастан» под девизом «Плодородный Арцах».
«Проблема воды часто вынуждает оставлять невозделанными тысячи гектаров плодородных земель.
Мы рискуем, живем в ожидании, что год будет благоприятным, будут дожди, а если нет, то, конечно, возникает много проблем, и уже требуются большие ресурсы для их решения», – об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сказал Арен Хачатрян, молодой фермер-земледелец.
По словам нашего собеседника, он занимается садоводством в небольшом объеме. Но если проблема оросительной воды будет решена на пожертвования в ходе телемарафона, то это создаст новые возможности для увеличения площадей садов и посевов.
Арам Вердян, землевладелец из Мартакертского района, отметил, что Арцах, будучи аграрной страной, имеет серьезные проблемы с водой в долинах.
«Не секрет, что многие молодые люди не хотят заниматься сельским хозяйством, потому что существуют подобные проблемы. Земля у нас есть, проблемы с сельскохозяйственной техникой в основном решены, с реализацией урожая тоже нет проблем, но нехватка воды многих лишает возможности и желания развивать сферу, которая способна не только удовлетворить местный спрос, но и экспортировать урожай, стать источником дополнительных доходов. А.Вердян добавил, что у него большие ожидания от телемарафона и убежден, что с решением вопроса ирригации уровень жизни населения Арцаха изменится в лучшую сторону.
Большая часть собранных в ходе телемарафона средств будет направлена на сооружение и модернизацию системы орошения Арцаха, а основные работы будут проводиться в Мартунинском, Аскеранском  и Гадрутском районах.
В интервью корреспонденту «Арцахпресс» начальник инспекции по эксплуатации и сохранению водных систем министерства сельского хозяйства Республики Арцах Армен Нерсисян отметил, что выбор вышеуказанных районов обусловлен отсутствием самотека  и других методов орошения.
«Земледельцы в этих районах будут заниматься в основном выращиванием овощных культур и садоводством. А те землепользователи, которые хотят использовать систему капельного орошения, получат поддержку со стороны государства», – отметил А.Нерсисян,  добавив при этом, что основная тема телемарафона нынешнего года вызвала большое вдохновение в Арцахе, поскольку здесь у многих уже наблюдается значительный интерес к земледелию.
Следует отметить, что первое крупное пожертвование уже было сделано накануне телемарафона. В частности, 12 ноября во время торжественного ужина, организованного канадским филиалом Всеармянского фонда «Айастан», было пожертвовано 530 000 долларов США.