ՄԱԿ-ում Լիբանանի հարցով համակարգող են նշանակել
ՄԱԿ-ում Լիբանանի հարցով համակարգող է դարձել Դանիայից Պերնիլ Կարդելը, համապատասխան նշանակումը կատարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը, հայտնել են համաշխարհային կազմակերպության մամուլի ծառայությունից, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Կարդելը կփոխարինի հոլանդուհի Սիգրիդ Կաագին, որի լիազորություններն ավարտվել են հոկտեմբերի 26-ին: Մինչ այս Կարդելը Աֆղանստանում ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցչի տեղակալն էր:
Լիբանանում իրավիճակը սրվել է, երբ նոյեմբերի 4-ին Էր Ռիադում Հարիրին անսպասելի հայտարարել էր հրաժարականի մասին, «Հիզբոլլահ» շիական շարժմանը եւ Իրանին մեղադրել  Լիբանանում եւ արաբական աշխարհում երկպառակություն սերմանելու մեջ ու հայտարարել իր դեմ պատրաստվող մահափորձի մասին: Իրանի ԱԳՆ-ն Հարիրիի մեղադրանքներն ահիմն էր որակել: «Հիզբոլլահի» առաջնորդ Հասան Նասրալլահը հայտարարել էր, որ Հարիրիի հրաժարականի պատճառները պետք է  որոնել Սաուդյան Արաբիայում, եւ նա հավանաբար Էր Ռիադում բռնությամբ է պահվում:
Չորեքշաբթի Լիբանան վերադառնալուց հետո Հարիրին Բեյրութում իր նստավայրի մոտ հավաքվածներին ասել էր, որ իր պաշտոնում կմնա հանուն նրանց հետ միասին երկրի կայունության եւ արաբական ինքնության «պաշտպանության գծի» ստեղծման:

В ООН назначили координатора по Ливану
Координатором ООН по Ливану стала Перниль Кардель из Дании, соответствующее назначение произвел генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш, сообщили в пресс-службе всемирной организации, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 ноября АРЦАХПРЕСС - На этом посту Кардель сменит голландку Сигрид Кааг, полномочия которой истекли 26 октября. На новую должность Кардель перейдет с позиции заместителя представителя генерального секретаря ООН в Афганистане.
Ситуация в Ливане обострилась 4 ноября, когда премьер-министр страны Саад Харири в Эр-Рияде неожиданно объявил об отставке, обвинив шиитское движение «Хезболлах» и Иран в разжигании розни в Ливане и арабском мире, и заявил о готовящемся на него покушении. МИД Ирана назвал обвинения Харири безосновательными. Лидер «Хезболлах» Хасан Насрулла заявил, что причины отставки Харири нужно искать в Саудовской Аравии и премьер, возможно, удерживается в Эр-Рияде насильно.
В среду, после возвращения в страну, Харири заявил собравшимся у своей резиденции в Бейруте сторонникам, что останется на своем посту ради создания вместе с ними «линии обороны» стабильности и арабской идентичности страны.