Արայիկ Հարությունյանը Կալիֆորնիայում հանդիպել է սենատորի և ներդրողների հետ (տեսանյութ)
ԱՀ պետական նախարար Արայիկ Հարությունյանը, աշխատանքային այցով գտնվելով ԱՄՆ-ում, նոյեմբերի 22-ին շարունակել է իր հանդիպումները Կալիֆորնիայի քաղաքական և գործարար շրջանակների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես հաղորդում են ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, Ա. Հարությունյանը հանդիպում է ունեցել Կալիֆորնիայի նահանգային սենատոր Անթոնի Փորթանթինոյի և Գլենդելի քաղաքային խորհրդի անդամ Զարեհ Սինանյանի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև Լոս Անջելեսում ՀՀ հյուպատոս Արմելլա Շաքարյանը և ԱՄՆ-ում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը: Կողմերը մտքեր են փոխանակել Արցախի և Կալիֆորնիայի միջև քաղաքական ու տնտեսական փոխգործակցության խորացման հնարավորությունների վերաբերյալ, ձեռք բերել պայմանավորվածություն­ներ հետագա քայլերի շուրջ:
Պետնախարարն այնուհետև հանդիպել է Հայկական գործարար խորհրդի անդամներին՝ նրանց ներկայացնելով Արցախի տնտեսական ներուժը, ներդրումային գրավչությունն ու վերջին տարիների ձեռքբերումները: Ա. Հարությունյանը շեշտադրել է, որ վերջին 10 տարում Արցախում գրանցվել է տարեկան միջինը 10 տոկոս ՀՆԱ աճ, ինչն ամուր հիմքեր է ստեղծել անհամեմատ ավելի մեծ զարգացում արձանագրելու համար: Արդյունքում, հանրապետությունում աճել է նաև ներդրումային գրավչությունը՝ պայմաններ ստեղծելով տնտեսական փոխշահավետ նախագծեր իրագործելու ճանապարհին: Ա. Հարությունյանը կարևորել է հատկապես ներկա պայմաններում սփյուռքահայ կապիտալի մասնակցությունն Արցախի զարգացման գործում՝ պատրաստակամություն հայտնելով հնարավորինս բարենպաստ միջավայր ապահովել յուրաքանչյուր ներդրումային ծրագրի համար:
Ա. Հարությունյանը հեռուստամարաթոնի նախօրեին նաև հարցազրույց է տվել տեղական մի քանի լրատվամիջոցների՝ անդրադառնալով «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ծրագրերին, Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացումներին, ռազմաքաղաքական իրադրությանը և հարակից այլ հարցերի:
Ներկայացնում ենք Պետնախարարի գլխավորած պատվիրակության այցի վերաբերյալ «Ամերիկայի ձայն»-ի հայկական ծառայության տեսանյութային անդրադարձը:

Госминистр Арцаха обсудил в Калифорнии вопросы экономического взаимодействия ( видео)
Государственный министр Арцаха Араик Арутюнян, находящийся с рабочим визитом в США, продолжил свои встречи с политическими и деловыми кругами Калифорнии.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 ноября АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе Правительства Карабаха, А.Арутюнян, в частности, встретился с сенатором от штата Калифорния Энтони Портантино и членом городского совета Глендейла Заре Синаняном.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями относительно возможностей углубления политического и экономического взаимодействия между Арцахом и Калифорнией, приобретены договоренности вокруг дальнейших шагов.
Затем А.Арутюнян встретился с членами Армянского делового совета. Он представил последним экономический потенциал, инвестиционную привлекательность и достижения последних лет Нагорного Карабаха.
По словам госминистра, за последние 10 лет в Арцахе зарегистрирован ежегодный средний рост ВВП на 10%, что заложило прочные основы для регистрации несравненно больших темпов развития. В результате всего этого выросла также инвестиционная привлекательность республики, что создало условия для реализации взаимовыгодных экономических проектов.
Арутюнян отметил важность участия капитала армян диаспоры в деле развития Арцаха, при этом выразив готовность обеспечить наиболее благоприятную среду для каждой инвестиционной программы.