Մեկնարկել են ԱՄՆ եւ Հարավային Կորեայի ՌՕՈւ պատմության մեջ խոշորագույն համատեղ զորավարժությունները
Հյուսիսային Կորեայի հրթիռային փորձարկումների ֆոնին ԱՄՆ-ն եւ Հարավային Կորեան երկուշաբթի սկսում են Vigilant ACE կոչված զորավարժությունները, որոնք, հարավկորեական լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ, կդառնան պատմության մեջ ամենախոշորածավալը՝ դրանց կմասնակցի մոտ 230 օդանավ՝ ներառյալ ամերիկյան 6 F-22 անտեսանելի կործանիչներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հհաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Հարավային Կորեայի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ զորավարժությունները կոչված են ցուցադրելու Սեուլի եւ Վաշինգթոնի կամքը եւ ունակությունը՝ արձագանքելու «Հյուսիսային Կորեայի բալիստիկ հրթիռների արձակման սադրանքներին»:
Հարավային Կորեայի պաշտպանական գերատեսչության պարբերական «Կուկպան իլբոն» հայտնել է, որ երկրի խորհրդարանում լսումների ժամանակ զինվորականները հայտարարել են, որ զորավարժությունների ընթացքում, որոնք կավարտվեն դեկտեմբերի 8-ին, կգործարկվեն ամերիկյան F-22 եւ F-35A կործանիչներ, կմշակվի Հյուսիսային Կորեայի շարժական հրթիռային արձակման կայանքների ոչնչացումը: Դրանից զատ, կանցկացվեն հակառակորդի հեռամարտի հրետանու ոչնչացման եւ հակառակորդի տարածքում դեսանտ իջեցնելու վարժանքներ:
«Ռենհափի» տեղեկություններով՝ Vigilant ACE վարժանքներին կմասնակցեն նաեւ ԱՄՆ ՌՕՈւ «Լանսեր» B-1B ռմբակոծիչ, 6 ամերիկյան «Գրոուլեր»  EA-18, մոտ տասնյակ F-15C եւ նույնքան F-16 կործանիչներ:
Նոյեմբերի 29-ին Հյուսիսային Կորեան հաջողությամբ փորձարկել է «Հվասոն-15» հրթիռը, որը կարող է թիրախը խոցել մինչեւ 13 հազար կմ հեռավորությամբ եւ այսպիսով ծածկել ԱՄՆ ամբողջ տարածքը:

США и Южная Корея начали крупнейшие в истории совместные учения ВВС
США и Южная Корея на фоне ракетных испытаний в КНДР начинают в понедельник военные учения под кодовым названием Vigilant ACE, которые, по данным южнокорейских СМИ, станут самыми крупномасштабными в истории — в них будут задействованы около 230 самолетов, включая шесть американских истребителей-невидимок F-22, передает РИА Новости.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 декабря АРЦАХПРЕСС - Как объявило минобороны Южной Кореи, учения призваны продемонстрировать волю и способность Сеула и Вашингтона реагировать на «провокации Северной Кореи» с пусками баллистических ракет.
Как сообщило издание оборонного ведомства Южной Кореи «Кукпан ильбо», в ходе слушаний в парламенте страны военные заявили, что в рамках маневров, которые завершатся 8 декабря, задействуют американские истребители F-22 и F-35A и будет отрабатываться уничтожение передвижных ракетных пусковых установок Северной Кореи. Кроме того, пройдут учения по уничтожению вражеской дальнобойной артиллерии и по высадке десанта на территории противника.
По данным Ренхап, в учениях Vigilant ACE также задействуют бомбардировщик B-1B «Лансер» ВВС США, шесть американских палубных самолетов EA-18 «Гроулер», около десятка истребителей F-15C и столько же истребителей F-16.
Северная Корея 29 ноября успешно испытала ракету «Хвасон-15», которая способна поразить цель на расстоянии до 13 тысяч километров и накрыть, таким образом, всю территорию США.