ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջ է տանում փոխհամաձայնեցված կարգավորման փիլիսոփայությունը. Դավիթ Բաբայան
«Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, ԵԱՀԿ-ում Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Վերոնիկ Ռոժե-Լագանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի՝ Արցախյան խնդրի կարգավորման հարցով համատեղ հայտարարությունը շատ կարևոր է և բանակցային գործընթացի շարունակականություն է ապահովում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ամենակարևորն այն է, որ այդ հայտարարության մեջ հայտնի երեք սկզբունքներից ոչ մեկին  նախապատվություն չի տրվում, նկատվում է հստակ հավասարակշռվածություն»,-Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով ԵԱՀԿ մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 24-րդ հանդիպման ավարտին ընդունված հայտարարությանը։
Ըստ նրա, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից առաջ է տարվում փոխհամաձայնեցված կարգավորման փիլիսոփայությունը։
«Կարևորը, որ խաղաղության և կայունության պահպանումն է շեշտվում։ Սա նշանակում է, որ խաղաղության պահպանման ուղղությամբ կրկին մեծ ջանքեր են գործադրվում։ Պակաս կարևոր չէ, որ հայտարարության մեջ որևէ պարտադրանք, որոշում կամ առաջարկ չկա, այլ կա միայն խաղաղ կարգավորման կոչ։ Մենք ԵԱՀԿ համանախագահող երկրների միջև տեսնում ենք կոնսենսուս, այսինքն՝ խաղաղ կարգավորումը միջազգային հանրության հավաքական մոտեցում»,- նկատեց Դավիթ Բաբայանը։
Հարցին՝ կիսո՞ւմ է որոշ փորձագետների այն կարծիքը, որ Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրումից հետո հայկական կողմը բանակցային գործընթացում զգալի ամրապնդել է դիրքերը, Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակը պատասխանեց. «Ադրբեջանը մինչ այդ համաձայանգրի ստորագրումն անընդհատ փորձում էր Հայաստանը ներկայացնել հակաարևմտյան մի երկիր։ Սակայն փաստաթղթի ստորագրումը փակեց հակառակորդի հիստերիկ շահարկումների դաշտը։ ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագիրը միանշանակորեն բարձրացրել և ամրապնդել է է հայկական գործոնի դերը՝ որպես Ռուսաստան-Արևմուտք կամուրջ»։
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների պատվիրակությունների ղեկավարները՝ Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, ԵԱՀԿ-ում Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Վերոնիկ Ռոժե-Լագանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնն այսօր համատեղ հայտարարություն են տարածել Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ։
ԵԱՀԿ մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի 24-րդ հանդիպման ավարտին ընդունված հայտարարությունում Մինսկի խմբի երկրների ներկայացուցիչները վերահաստատում են իրենց միասնական դիրքորոշումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը պետք է հիմնվի Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի՝ մասնավորապես ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման հավասար իրավունքների հիման վրա, հավելելով, թե հակամարտության խաղաղ կարգավորումը միակ ճանապարհն է տարածաշրջանի ժողովուրդներին իրապես հաշտեցնելու համար։

Давид Бабаян: Мы видим консенсус между странами-сопредседателями МГ ОБСЕ по карабахскому урегулированию
Сделанное 7 декабря в Вене совместное заявление глав делегаций стран – сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта является очень важным и обеспечивает продолжительность переговорного процесса.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил в интервью Panorama.am пресс-секретарь президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Давид Бабаян.
Отметим, 7 декабря по случаю заседания Совета министров ОБСЕ в Вене главы делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров, государственный секретарь Соединенных Штатов Америки Рекс Тиллерсон и постоянный представитель Франции Вероника Роже-Лакан – выступили с совместным заявлением.
«Самое главное то, что в заявлении не отдается предпочтения какому-либо одному из трех основополагающих принципов урегулирования карабахского конфликта: неприменения силы или угрозы ее применения, уважения территориальной целостности, равноправия и права народов на самоопределение. Отмечается четкая сбалансированность», – сказал Давид Бабаян, коснувшись заявления.
По его словам, странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ продвигается философия согласованного урегулирования.
«Главное, что подчеркивается необходимость сохранения мира и стабильности. Это означает, что в направлении сохранения мира вновь прилагаются большие усилия. Немаловажно и то,  что в заявлении не содержится какого бы то ни было навязывания, решения или предложения. Заявление содержит лишь призыв к мирному урегулированию. Мы видим консенсус между странами-сопредседателями МГ ОБСЕ, то есть мирное урегулирование как коллективный подход международного сообщества», – указал пресс-секретарь президента Арцаха.
В ответ на вопрос, разделяет ли он мнение ряда экспертов о том, что после подписания 24 ноября с.г. в Брюсселе Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве Армении и Евросоюза армянская сторона в переговорном процессе значительно укрепила свои позиции,  Давид Бабаян сказал:
«До подписания данного соглашения Азербайджан постоянно пытался представлять Армению как антизападную страну. Однако подписание документа закрыла Азербайджану поле для истеричных спекуляций. Новое соглашение Армения-ЕС однозначно повысило и укрепило роль армянского фактора – как моста между РФ и Западом».
Напомним, 24-го ноября в Брюсселе, в присутствии президента Республики Армения Сержа Саргсяна и президента Европейского Совета Дональда Туска, министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян и Верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини подписали Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Республикой Армения и ЕС.