«Հայաստան» հիմնադրամն անցնող տարում Արցախում շարունակել է ռազմավարական և տնտեսական նշանակության ծրագրերը
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի շնորհիվ ընթացիկ տարում շահագործման է հանձնվել ռազմավարական նշանակություն ունեցող «Վարդենիս-Մարտակերտ» մայրուղին, իրականացվել են համայնքային նշանակության մի շարք ծրագրեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի` ԼՂՀ-ում իրականացվող ծրագրերի համակարգող Վալերի Ղազարյանն ասել է, որ ընթացիկ տարում իրականացված խոշոր ծրագրերից Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու շահագործումը թույլ է տալիս  զարգացնել մերձակա շրջանների տարածքների սոցիալ-տնտեսական վիճակը: «Արցախը Հայաստանին կապող երկրորդ մայրուղու (Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհից հետո)՝ Վարդենիս-Մարտակերտի գործարկումը զգալիորեն կրճատում է ոչ միայն ժամանակն ու տարածությունը, այլև հնարավորություն է տալիս սերտացնել միջհամայնքային կապերը, նպաստել հարակից համայնքների տնտեսական զարգացմանը»,- նշել է Վ. Ղազարյանը:
2017 թվականին շահագործման են հանձնվել նաև համայնքային կենտրոններ Մարտակերտի շրջանի Կոճողոտ, Մարտունու շրջանի Սարգսաշեն և Հադրութի շրջանի Քյուրաթաղ գյուղերում:
Ավարտված ծրագրերից է նաև Ստեփանակերտ քաղաքի ուռուցքաբանության կենտրոնի շենքի և Շուշիի մշակույթի կենտրոնի դահլիճի կառուցումը:
Վ. Ղազարյանի խոսքով՝  մանկապարտեզներ են շահագործման հանձնվել Շուշիի շրջանի Քարին տակ և Ասկերանի շրջանի Նորագյուղ համայնքներում, իսկ Մարտունու շրջանի Սոս գյուղում՝ նորակառույց դպրոց:
Խոսելով բազմազավակ ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելու ծրագրից՝ Վ. Ղազարյանը նշել է, որ այդ շրջանակներում ընթացիկ տարում 13 առանձնատուն է հանձնվել իրենց տերերին: Կառուցվում է ևս 10 առանձնատուն:
«Ընթացիկ ծրագրերից է նաև Ստեփանակերտի 9-րդ դպրոցի վերակառուցումը: Դպրոցական շենքի մի մասնաշենքը և սպորտդահլիճն արդեն վերակառուցվել են: Ներկայումս աշխատանքները շարունակվում են մյուս հատվածում»,- նշել է Վ. Ղազարյանը:
Նոր դպրոցական շենք է կառուցվում նաև Հադրութի շրջանի Ուղտասար համայնքում:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի շնորհիվ շինարարական լայնածավալ աշխատանքներ են տարվում Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղում:
Վ. Ղազարյանն ասել է, որ ընթացքի մեջ են Մարտակերտի շրջանի Գետավան, Հադրութի շրջանի Տումի և Թաղասեռ, Ասկերանի շրջանի Քռասնի ու Խնձրիստան գյուղերում համայնքային կենտրոնների կառուցումը:
Անդրադառնալով այս տարվա «Բերքառատ Արցախ» խորագիրը կրող հեռուստամարաթոնին՝ նա նշել է, որ «Հեռուստամարաթոն 2017»-ի արդյունքում հավաքագրված 12 մլն 505 հազար 456 ԱՄՆ դոլարն ուղղվելու է երկու խոշոր ծրագրերի. Մարտունու և Ասկերանի շրջաններում խորքային հորերի հորատմանն ու նոր ոռոգման ցանցի կառուցմանը, ինչպես նաև Ասկերանի և Շուշիի շրջաններում արևային էներգիայի կայանների տեղադրմանն ու Քարին տակ գյուղն ամբողջությամբ տաք ջրով ապահովելու ծրագրին:
Հիմնադրամի 2018 թվականի ծրագրերից է լինելու նաև Արցախի պետական համալսարանի գլխավոր մասնաշենքի վերակառուցումը:

Всеармянский фонд «Айастан» продолжает реализацию в Арцахе программ стратегического и экономического значения
Благодаря Всеармянскому фонду «Айастан» в этом году была введена в эксплуатацию автомагистраль стратегического значения Варденис-Мартакерт, реализован ряд общинных проектов.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 декабря АРЦАХПРЕСС - В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» руководитель Арцахского офиса Всеармянского фонда «Айастан» Валерий Газарян отметил, что эксплуатация магистрали  Варденис-Мартакерт дает возможность улучшить социально-экономическое состояние прилегающих районов.
«Вторая  после автомагистрали Горис-Степанакерт дорога, соединяющая  Арцах с Арменией, значительно сокращает не только время и расстояние, но и дает возможность углубить межобщинные связи и способствует развитию экономики соседних районов», – сказал В.Газарян.
В 2017-ом году сданы в эксплуатацию общинные центры в селах Мартакертского, Мартунинского, Гадрутского районов. В числе  завершенных проектов – строительство здания Степанакертского онкологического центра и зала Центра культуры в Шуши.
По словам Газаряна, завершилось строительство детских садов в общинах Каринтак Шушинского района и Норагюх Аскеранского района, а в селе Сос Мартунинского района – новой школы.
В. Газарян отметил, что в рамках программы по обеспечению жильем многодетных семей в текущем году дома были предоставлены 12 семьям, еще 10 семей получат их.
«Реконструкция 9-й школы г.Степанакерта также входит в одну из текущих программ. Один из корпусов школы и спортзал уже отремонтированы. В настоящее время продолжаются работы в остальных частях здания», – сказал В.Газарян.
В общине Ухтадзор Гадрутского района также строится новое здание школы.
Благодаря Всеармянскому фонду «Айастан» в селе Талиш Мартакертского района, разрушенном в ходе апрельской широкомасштабной агрессии Азербайджана, ведутся масштабные строительно-восстановительные работы.
Руководитель Арцахского офиса Всеармянского фонда «Айастан» отметил, что в настоящее время ведется строительство общинных центров в деревнях Гетаван Мартакертского района, Туми и Тахасер – Гадрутского района, селах Красный и Хндзристан – Аскеранского района.
Говоря о телемарафоне национальной дани 2017-ого года, девизом которого стал «Плодородный Арцах», Валерий Газарян отметил, что было собрано 12 млн 505 тыс. 456 долларов и поступления от телемарафона будут потрачены на бурение глубоких скважин в Арцахе, строительство новой ирригационной сети и внедрение системы солнечной энергии в Аскеране и Шуши.
Одной из программ Фонда в 2018-ом году будет реконструкция главного здания Арцахского государственного университета.