Պուտինը առաջարկել է ԵԱՏՄ անդամ երկրներին հետ համատեղ մաքսակետեր ստեղծել
ԵԱՏՄ-ն մեծ ձեռքբերում է, չնայած կա եւ քննադատություն: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնությանը նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ըստ նրա՝ թվերը ցույց են տալիս, որ ԵԱՏՄ-ի ստեղծումը ճիշտ որոշում էր. օրինակ, Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 1.6% -ով, իսկ ԵԱՏՄ անդամ երկրների ընդհանուր ՀՆԱ-ն`1.8%-ով, հայտնում է News.am-ը:
«Ապրանքաշրջանառության կառուցվածքը ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխվում է դեպի լավը: Կան հիմքեր պնդելու, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում: Մշակվել է տարիների գործողությունների ծրագիր: Մաքսային կարգավորման գործընթացի շրջանակներում պետք է ներմուծվի ապրանքների էլեկտրոնային հայտարարագրում եւ դրանց՝  տարածքներով տեղաշարժման ընթացքի հետեւում: Ես առաջարկել եմ համատեղ մաքսակետեր ստեղծել: Սա չի խախտում ինքնիշխանության սկզբունքները, այլ մաքսային կառուցվածքը դարձնում է ավելի թափանցիկ»,- ասել է ՌԴ նախագահը:

Russian President Vladimir Putin on Thursday stated that despite the criticisms, the Eurasian Economic Union (EAEU) is a great accomplishment.
Putin proposes setting up joint customs checkpoints between EAEU countries
STEPANAKERT, DECEMBER 14, ARTSAKHPRESS:Putin said numbers show that the establishment of the EAEU was a right decision. For example, as per the Russian president, Russia’s GDP grew by 1.6 percent while the overall GDP of the EAEU member countries went up by 1.8 percent.
“Makeup of the circulation of commodities is changing for the better within the framework of the EAEU,” added Putin. “There are grounds to maintain that we [the EAEU member countries] are moving in the right direction. An action plan for years has been developed.
“I have proposed setting up joint customs checkpoints [between the EAEU member countries]; this does not violate the principles of sovereignty [of countries], but, rather, it makes the customs structure more transparent.”