Պուտինը առաջարկել է ԵԱՏՄ անդամ երկրներին հետ համատեղ մաքսակետեր ստեղծել
ԵԱՏՄ-ն մեծ ձեռքբերում է, չնայած կա եւ քննադատություն: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնությանը նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ըստ նրա՝ թվերը ցույց են տալիս, որ ԵԱՏՄ-ի ստեղծումը ճիշտ որոշում էր. օրինակ, Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 1.6% -ով, իսկ ԵԱՏՄ անդամ երկրների ընդհանուր ՀՆԱ-ն`1.8%-ով, հայտնում է News.am-ը:
«Ապրանքաշրջանառության կառուցվածքը ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխվում է դեպի լավը: Կան հիմքեր պնդելու, որ մենք ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում: Մշակվել է տարիների գործողությունների ծրագիր: Մաքսային կարգավորման գործընթացի շրջանակներում պետք է ներմուծվի ապրանքների էլեկտրոնային հայտարարագրում եւ դրանց՝  տարածքներով տեղաշարժման ընթացքի հետեւում: Ես առաջարկել եմ համատեղ մաքսակետեր ստեղծել: Սա չի խախտում ինքնիշխանության սկզբունքները, այլ մաքսային կառուցվածքը դարձնում է ավելի թափանցիկ»,- ասել է ՌԴ նախագահը:

ЕАЭС - это большое достижение, хотя есть и критика.
По его словам, цифры говорят о том, что создание ЕАЭС было правильным решением. Например, ВВП России выросло на 1,6%, а совокупные ВВП стран-участниц ЕАЭС - на 1,8%.
«У нас меняется в лучшую сторону структура товарооборота в рамках ЕАС. Есть основания говорить, что двигаемся в правильную сторону. Разработан план действий, расписанный по годам. В таможенном урегулировании должно быть введено электронное декларирование товаров и отслеживание их перемещение по территориям. Я предлагал создать совместные таможенные посты. Это не нарушает принципов суверенитета, а только делает таможенную структуру прозрачнее», -сказал президент.