Արցախը պետք է ուղղակիորեն ներկայացված լինի բանակցային գործընթացում. Մասիս Մայիլյան
Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգային հարցերի, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման շուրջ տարվող բանակցային գործընթացի, Արցախ-Եվրամիություն համագործակցության մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ներկայացնում ենք հարցազրույցը ամբողջությամբ՝
-Պրն Մայիլյան, որո՞նք են Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգային հիմնական հարցերը եւ  Ձեր՝ որպես Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նոր նախարարի առաջնահերթությունները՝ կապված ոլորտում առկա խնդիրների լուծման հետ:
-2017 թվականին հոկտեմբերին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից ներկայացվել է Արցախի Հանրապետության քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագիրը, որում շարադրված են նաև Արցախի արտաքին քաղաքական գործունեության գերակա ուղղությունները։
ԱԳՆ ջանքերը դարձյալ հիմնականում ուղղված կլինեն Արցախի անկախության միջազգային ճանաչման գործընթացում առկա դրական միտումների զարգացմանն ու ամրագրմանը և դրա անշրջելիության ապահովմանը։ Մասնավորապես, քայլեր կձեռնարկվեն ինչպես Արցախի ճանաչման աշխարհագրության ընդլայնման, այնպես էլ մեզ ճանաչած սուբյեկտների հետ երկկողմ համագործակցության հաստատման ուղղություններով։ Ապակենտրոնացված համագործակցության ձևաչափով կապերի զարգացումը թույլ կտա տարբեր ծրագրեր իրականացնել մշակույթի, կրթության, սպորտի, տնտեսության և տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը կշարունակի հետևողական աշխատանքները Արցախի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի փաստը որպես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմք ճանաչելու ուղղությամբ։
Հակամարտության կարգավորման գործում Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման ֆոնի վրա հատուկ նշանակություն է ձեռք բերում Արցախը մեկուսացնելուն ուղղված Ադրբեջանի փորձերին դիմագրավումը։ Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների ներգրավման համար արտաքին բարենպաստ պայմանների ստեղծումը մեր առաջնահերթություններից մեկն է։ Այդ խնդրի իրագործման համար Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը սերտորեն համագործակցում է հանրապետության՝ տնտեսական բլոկի համար պատասխանատու նախարարությունների ու կառույցների հետ։
Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգի կարևորագույն ուղղություններից մեկն է նաև Հայաստան-Արցախ-սփյուռք համագործակցության հետագա ընդլայնումն ու խորացումը։ Մենք բարձր ենք գնահատում սփյուռքի ներդրումը Արցախի զարգացման ու ամրապնդման և արտերկրում նրա շահերի պաշտպանության գործում, և, միևնույն ժամանակ, կարևոր ենք համարում Արցախի մասնակցությունը սփյուռքում հայապահպանության գործին։
Արցախի արտաքին քաղաքական գործունեության բաղադրիչներից մեկն է միջազգային հանրությանն արցախյան իրողությունների վերաբերյալ օբյեկտիվ տեղեկատվություն հասցնելն ու երկրի դրական իմիջի պահպանումը։ Այս հարցում առանցքային դեր ունի արտաքին գործերի նախարարությունը, և մենք այսուհետ ևս կշարունակենք ակտիվ գործունեությունն այս ուղղությամբ։
-Հոկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որին նախորդող եւ հաջորդող ժամանակահատվածում, սակայն, կրկին սահմանային լարվածությունը աճեց, եղան կրակոցներ եւ զոհեր: Հաջորդիվ, տեղի ունեցավ համանախագահների հանդիպումը երկու երկրների արտգործնախարարների հետ: Առաջիկայում եւս ակնկալվում են հանդիպումներ: Սահմանային այս միջադեպերի համատեքստում ինչպե՞ս կգնահատեք նման հանդիպումների արդյունավետությունը:
-Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների և ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումները կարևոր են հակամարտության գոտում լարվածության թուլացման տեսանկյունից։ Լիարժեք ձևաչափով բանակցային գործընթացի վերականգնումը հնարավոր է միայն կայունության պայմաններում։ Հետևաբար, ներկա փուլում առաջին պլան է մղվում խաղաղ գործընթացի անշրջելիության հարցը, ինչի համար անհրաժեշտ են 1994 և 1995 թվականների համաձայնագրերի անշեղ պահպանումը, ինչպես նաև բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը, որոնք վերաբերում են, մասնավորապես, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնմանը և նրա մոնիթորինգային կարողությունների ավելացմանը։
Նշված միջոցների իրականացումը կառուցողական մթնոլորտ կստեղծի բանակցությունները շարունակելու համար։
-Բազմիցս բարձրացվել է Արցախին  բանակցությունների սեղանի շուրջ բերելու անհրաժեշտության հարցը: Արդյո՞ք Արցախի ներգրավվածությունը ինչ-որ հարց կլուծեր այն պարագայում, երբ բանակցությունների առաջընթացը խոչընդոտող հիմնական գործոններից մեկը այն է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է իրականացնել նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ ուղղված կողմերի միջեւ վստահության ձեւավորմանը, շփման գծում հետաքննական մեխանիզմների ներդրմանը:
-Արցախի վերադարձը բանակցային սեղանի շուրջ բխում է հակամարտության կարգավորման տրամաբանությունից։ Լինելով հակամարտության հիմնական և ԵԱՀԿ փաստաթղթերով ճանաչված կողմերից մեկը՝ Արցախը պետք է ուղղակիորեն ներկայացված լինի բանակցային գործընթացում։ Հիշեցնեմ, որ կարգավորման գործընթացում հիմնական հաջողությունները գրանցվել են այն ժամանակահատվածում, երբ Արցախը անմիջականորեն ներգրավված էր բանակցություններին։ Մասնավորապես, 1994 թվականին հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիրը մնում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի միակ շոշափելի ձեռքբերումը։ Նշված փաստաթղթին նախորդել են ԼՂՀ և Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների մակարդակով ձեռք բերված շուրջ 10 երկկողմ համաձայնագրեր՝ ռազմական գործողությունների սահմանափակման, ժամանակավոր զինադադարի կամ դրա երկարաձգման վերաբերյալ։
Արցախի մասնակցությամբ բանակցություններից Ադրբեջանի հրաժարումը կարգավորման գործընթացի տապալմանն ուղղված Բաքվի քաղաքականության բաղադրիչներից մեկն է։ Եռակողմ բանակցությունների վերականգնումը կցուցադրի հակամարտության վերջնական կարգավորմանը հասնելու հարցում ադրբեջանական ղեկավարության քաղաքական կամքը և անկեղծ շահագրգռվածությունը։
Արցախյան պատվիրակության վերադարձը բանակցային սեղանի շուրջ ոչ միայն կվերականգնի երկխոսության խաթարված ձևաչափը, այլև կբարձրացնի խաղաղ գործընթացի արդյունավետությունը։ Բանակցությունների բոլոր փուլերին Արցախի լիարժեք մասնակցությունը կարևոր է հակամարտող կողմերի՝ խաղաղ գործընթացի արդյունքների համար պատասխանատվությունը կիսելու տեսանկյունից։ Արցախի իշխանությունները շարունակում են հանդես գալ գործընթացին լիարժեք մասնակցության օգտին և պատրաստ են դե-յուրե իրենց վրա վերցնել տարածաշրջանային խաղաղության և, ընդհանրապես, տարածաշրջանի ճակատագրի համար պատասխանատվության իրենց բաժինը։
-Կցանկանայի անդրադառնալ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հանդիպմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 29-ին՝ Անկարայում։ Թուրքիայի արտգործնախարարն «Թվիթերի» իր էջում գրառում էր կատարել Մինսկի գործընթացին աջակցելու վերաբերյալ։ Թուրքիան կանոնավոր կերպով փորձեր է ձեռնարկում միջամտելու բանակցային գործընթացին։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա։ Որքանո՞վ է դա իրատեսական։
-Բանակցություններում միջնորդությունը հնարավոր է, եթե պոտենցիալ միջնորդը անկողմնակալ և չեզոք վերաբերմունք ունի հակամարտության բոլոր կողմերի հանդեպ, և կողմերը համաձայն են ընդունել նրա միջնորդական ծառայությունները։ Այդ իսկ պատճառով միջնորդի դեր ստանձնելու Անկարայի փորձերը բացարձակապես անհեռանկարային են: Հայտնի է, որ Թուրքիան կողմնակալ դիրքորոշում է որդեգրել և լիովին աջակցում է հակամարտության կողմերից մեկին՝ Ադրբեջանին։ Թուրքիան գրեթե միակ երկիրն է, որը 2016 թվականին հրապարակայնորեն պաշտպանել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան, այն դեպքում, երբ, կարելի է ասել, ողջ աշխարհը և հեղինակավոր միջազգային կառույցները հանդես են եկել ռազմական գործողությունների շուտափույթ դադարեցման օգտին։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում միջնորդական գործունեության իրականացման համար միջազգային մանդատ ունեցող միակ համաձայնեցված ձևաչափը շարունակում է մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը՝ հանձինս ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի։
-Արցախում անկախության տարիներին մեծացել ու կայացել է մի սերունդ, որն իրացրել է ինքնորոշման իր իրավունքն ու ձգտում է ապրել անկախ երկրում: Այս պարագայում ինչպե՞ս եք տեսնում հակամարտության կարգավորումը, ո՞ր սկզբունքները պետք է լինեն գերակայող եւ ո՞ր հիմնարար իրավունքները պետք է դրված լինեն հակամարտության կարգավորման հիմքում:
-Կարծում ենք, որ հակամարտության տևական կարգավորումը հնարավոր է, եթե կողմերը և միջազգային միջնորդները որպես կարգավորման հիմք ընդունեն Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացման արդյունքները։
26 տարի առաջ՝ դեկտեմբերի 10-ին, տեղի է ունեցել Արցախի անկախության հանրաքվեն, որի ընթացքում Արցախի ժողովուրդը որոշել է իր զարգացման ուղին։ Անկախ պետությունում ապրելու ընտրությունը կրկնակի անգամ հաստատվել է 2006 և 2016 թվականների հանրաքվեների ժամանակ։ Արցախի անկախությունն անշրջելի իրողություն է և բացառիկ արժեք, որը սակարկման ենթակա չէ։
-Բրյուսելում Եվրամիություն-Արցախ համագործակցության թեմայով կազմակերպված քննարկումներից մեկի ժամանակ հայտարարել էիք, որ ԵՄ-Արցախ համագործակցությունը կայունացնող դեր կխաղա եւ կդառնա կարեւոր ներդրում՝ Հարավային Կովկասում տեւական խաղաղության հաստատման գործում: Ի՞նչ է արվում այդ համագործակցությունը խթանելու ուղղությամբ:
-Համագործակցությունը ենթադրում է միմյանց ընդառաջ քայլեր։ Մենք բազմիցս հայտնել ենք մեր պատրաստակամությունը ԵՄ հետ փոխգործակցության հարցում։ Նախագահական պատվիրակության՝ Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում նախանշվել են մի շարք ոլորտներ, որոնցում Արցախի և ԵՄ միջև համագործակցությունը կարող է առավելագույնս ապաքաղաքականացված լինել։ Այդպիսի ոլորտների թվում են, մասնավորապես, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների և անկախ լրագրության զարգացումը, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ համագործակցությունը, օժանդակությունը դատական համակարգի, առողջապահության և կրթության ոլորտների կատարելագործմանը։ Համագործակցության մեկ այլ հեռանկարային ուղղություն կարող է լինել աջակցությունը տեղական ինքնակառավարման բնագավառում բարեփոխումների անցկացմանը։ Իրականում, Արցախի հետ ԵՄ համագործակցությունը կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը։ Այն կդառնա առճակատումն ու մեկուսացումը որպես հակամարտությունների կարգավորման հիմք օգտագործելու անթույլատրելիության ազդանշան, քանի որ դրանք պարունակում են ողջ տարածաշրջանի ապակայունացման վտանգ։ Բացի այդ, նման համագործակցությունը կօգնի հաղթահարել այն զգացումը, որ քաղաքական հաշվարկներն ու նկատառումները սկսել են գերիշխել ժողովրդավարական արժեքների և մարդու իրավունքներ խթանման գաղափարի նկատմամբ։

Artsakh should be directly involved in negotiation process – FM Masis Mayilyan
Foreign minister of the Republic of Artsakh Masis Mayilyan gave an interview to Armenpress talking about Artsakh’s foreign policy agenda, the negotiation process over the Karabakh-Azerbaijani conflict and Artsakh-EU cooperation.
STEPANAKERT, DECEMBER 15, ARTSAKHPRESS: -Mr. Mayilyan, what are the main issues of Artsakh’s foreign policy agenda and your priorities as the new foreign minister of Artsakh on solving the problems existing in the field?
-In October 2017 Artsakh’s political and socio-economic development program was presented by President of Artsakh Bako Sahakyan which also has a reference to the priority directions of the Artsakh foreign policy agenda.
The efforts of the foreign ministry will be mostly directed towards developing and strengthening the existing positive trends in the process of international recognition of Artsakh’s independence and ensuring its irreversibility. In particular, steps will be taken aimed at expanding the geography of Artsakh’s recognition and establishing a bilateral cooperation with subjects that recognized us. The development of ties at decentralized cooperation formats will enable to implement different programs in the fields of culture, education, sports, economy and local self-governance.
The foreign ministry of Artsakh will continue the consistent works on recognizing the right to self-determination exercised by Artsakh as a base for the peaceful settlement of the Karabakh-Azerbaijani conflict. Resisting the Azerbaijani attempts to isolate Artsakh is especially significant on the background of Azerbaijan’s unconstructive stance on the conflict settlement. Creation of external favorable conditions for the Republic’s economic development and attracting investments is one of our priorities. In order to solve this problem the Artsakh foreign ministry closely cooperates with the country’s ministries and structures responsible for the economic bloc.
One of the key directions of the Artsakh foreign policy agenda is also the further expansion and deepening of the Armenia-Artsakh-Diaspora cooperation. We highly appreciate the Diaspora’s contribution to development and strengthening of Artsakh and protection of its interests abroad, and at the same time, we consider important Artsakh’s participation in the process of preservation of the Armenian identity in the Diaspora.
One of the main components of the country’s foreign political activity is to make the international community informed about the Artsakh issues and maintain the country’s positive image. In this sense the foreign ministry plays a key role, and we will continue the active works on this path.
-On October 16 the meeting of Armenian and Azerbaijani presidents was held, but before this period and following it, the border tension again increased, there were shots and casualties. Thereafter, the co-chairs’ meeting with the foreign ministries of the two countries was held. In future as well meetings are expected. In the context of these border incidents how do you assess the effectiveness of such meetings?
-The meetings of Armenian and Azerbaijani presidents and foreign ministers are important in terms of reducing the tension in the conflict zone. The restoration of the negotiation process in full format is possible only in case of stability. Thus, at this stage the issue of irreversibility of the peace process is important for which the 1994 and 1995 agreements should be strictly maintained, as well as the agreements reached during the negotiations should be implement, which mainly relate to the installation of investment mechanisms of incidents, expanding the Office of the personal representative of the OSCE Chairperson-in-Office and increasing his monitoring capacities. The implementation of these actions will create a constructive environment to continue the negotiations.
-The issue of bringing Artsakh to the negotiation table has repeatedly voiced. Will Artsakh’s involvement solve any issue in case when one of the main factors hindering the progress of negotiations is that Azerbaijan refuses to implement the agreements reached previously aimed at forming trust between the sides, installing investigative mechanisms in the line of contact?
-Artsakh’s return to the negotiation table derives from the logic of the conflict settlement. Being as one of the main sides of the conflict recognized by the OSCE documents Artsakh should be directly involved in the negotiation process. I want to remind that the main achievements in the settlement process were recorded during the period when Artsakh was directly involved in the negotiations. In particular, the 1994 trilateral ceasefire agreement remains the only tangible achievement of the peaceful settlement process of the Karabakh conflict.
Azerbaijan’s refusal from the negotiations involving Artsakh is one of the components of Baku’s policy directed for the failure of the settlement process. The restoration of trilateral negotiations will demonstrate the political will and honest interest of the Azerbaijani leadership aimed at reaching the final settlement of the conflict. The return of the Artsakh delegation to the negotiation table will not only restore the disrupted format of the dialogue, but also will increase the effectiveness of the peace process. Artsakh’s full participation in all rounds of negotiations is important for the sides in terms of sharing the responsibility for the results of the peace process. The Artsakh authorities continue acting in support of the full participation in the process and are ready to de-jure take their share of responsibility for regional peace and the region’s fate in general.
-I would like you to comment on the meeting of Turkish foreign minister Mevlut Cavusoglu with the OSCE Minsk Group co-chairs which was held in Ankara on November 29. The Turkish FM posted on Twitter expressing support to the Minsk process. Turkey regularly takes steps to intervene in the negotiation process. How would you comment on this? To what extent is it realistic?
-The mediation in the negotiation is possible, if the potential mediator has an impartial and neutral attitude towards all sides of the conflict, and the sides agree to accept its mediation services. That’s why Ankara’s attempts to act as a mediator are absolutely without any prospect. It’s known that Turkey has adopted a biased stance and completely supports one of the conflicting sides, Azerbaijan. Turkey is perhaps the only country which in 2016 publicly supported Azerbaijan’s April aggression against Artsakh, in case when the entire world and famous international structures supported ceasing the military operations as soon as possible. The only agreed format having an international mandate to conduct a mediation activity in the conflict settlement remains the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, in the face of Russia, US and France.
-In Artsakh during the years of independence a generation grew up that exercised its right to self-determination and seeks to live in an independent country. In this regard how do you see the conflict settlement, which principles should be a priority and which fundamental rights should be laid in the basis of the conflict settlement?
-We think that the lasting settlement of the conflict is possible if the sides and international mediators accept the results of the Artsakh people’s exercise of the right to self-determination as a base for the settlement. 26 years ago, on December 10, the independence referendum was held in Artsakh during which the Artsakh people determined their development path. The choice of living in an independent state was twice affirmed during the 2006 and 2016 referendums. The independence of Artsakh is an irreversible reality and an exceptional value which is not subject to bargaining.
-During one of the discussions on EU-Artsakh cooperation in Brussels you announced that the EU-Artsakh cooperation will play a stabilizing role and will be an important contribution to establishing a lasting peace in South Caucasus. What steps are being taken to promote this cooperation?
-The cooperation supposes steps towards each other. We have repeatedly expressed our readiness to cooperate with the EU. During the Presidential delegation’s visit to Brussels a number of fields were outlined where the Artsakh-EU cooperation can be maximally depoliticized. Such spheres are development of civil society institutions and independent journalism, assistance to improving judiciary, healthcare and education. Another prospective field of cooperation can be the assistance to improving the local self-governance. In fact, the EU cooperation with Artsakh will contribute to strengthening peace and stability in our region. It will also help overcoming the feeling that political calculations and considerations have started to dominate the idea of promoting democratic values and human rights.