Արցախը պետք է ուղղակիորեն ներկայացված լինի բանակցային գործընթացում. Մասիս Մայիլյան
Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգային հարցերի, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման շուրջ տարվող բանակցային գործընթացի, Արցախ-Եվրամիություն համագործակցության մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ներկայացնում ենք հարցազրույցը ամբողջությամբ՝
-Պրն Մայիլյան, որո՞նք են Արցախի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգային հիմնական հարցերը եւ  Ձեր՝ որպես Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նոր նախարարի առաջնահերթությունները՝ կապված ոլորտում առկա խնդիրների լուծման հետ:
-2017 թվականին հոկտեմբերին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի կողմից ներկայացվել է Արցախի Հանրապետության քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագիրը, որում շարադրված են նաև Արցախի արտաքին քաղաքական գործունեության գերակա ուղղությունները։
ԱԳՆ ջանքերը դարձյալ հիմնականում ուղղված կլինեն Արցախի անկախության միջազգային ճանաչման գործընթացում առկա դրական միտումների զարգացմանն ու ամրագրմանը և դրա անշրջելիության ապահովմանը։ Մասնավորապես, քայլեր կձեռնարկվեն ինչպես Արցախի ճանաչման աշխարհագրության ընդլայնման, այնպես էլ մեզ ճանաչած սուբյեկտների հետ երկկողմ համագործակցության հաստատման ուղղություններով։ Ապակենտրոնացված համագործակցության ձևաչափով կապերի զարգացումը թույլ կտա տարբեր ծրագրեր իրականացնել մշակույթի, կրթության, սպորտի, տնտեսության և տեղական ինքնակառավարման ոլորտներում։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը կշարունակի հետևողական աշխատանքները Արցախի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի փաստը որպես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմք ճանաչելու ուղղությամբ։
Հակամարտության կարգավորման գործում Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման ֆոնի վրա հատուկ նշանակություն է ձեռք բերում Արցախը մեկուսացնելուն ուղղված Ադրբեջանի փորձերին դիմագրավումը։ Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների ներգրավման համար արտաքին բարենպաստ պայմանների ստեղծումը մեր առաջնահերթություններից մեկն է։ Այդ խնդրի իրագործման համար Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը սերտորեն համագործակցում է հանրապետության՝ տնտեսական բլոկի համար պատասխանատու նախարարությունների ու կառույցների հետ։
Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգի կարևորագույն ուղղություններից մեկն է նաև Հայաստան-Արցախ-սփյուռք համագործակցության հետագա ընդլայնումն ու խորացումը։ Մենք բարձր ենք գնահատում սփյուռքի ներդրումը Արցախի զարգացման ու ամրապնդման և արտերկրում նրա շահերի պաշտպանության գործում, և, միևնույն ժամանակ, կարևոր ենք համարում Արցախի մասնակցությունը սփյուռքում հայապահպանության գործին։
Արցախի արտաքին քաղաքական գործունեության բաղադրիչներից մեկն է միջազգային հանրությանն արցախյան իրողությունների վերաբերյալ օբյեկտիվ տեղեկատվություն հասցնելն ու երկրի դրական իմիջի պահպանումը։ Այս հարցում առանցքային դեր ունի արտաքին գործերի նախարարությունը, և մենք այսուհետ ևս կշարունակենք ակտիվ գործունեությունն այս ուղղությամբ։
-Հոկտեմբերի 16-ին տեղի ունեցավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, որին նախորդող եւ հաջորդող ժամանակահատվածում, սակայն, կրկին սահմանային լարվածությունը աճեց, եղան կրակոցներ եւ զոհեր: Հաջորդիվ, տեղի ունեցավ համանախագահների հանդիպումը երկու երկրների արտգործնախարարների հետ: Առաջիկայում եւս ակնկալվում են հանդիպումներ: Սահմանային այս միջադեպերի համատեքստում ինչպե՞ս կգնահատեք նման հանդիպումների արդյունավետությունը:
-Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների և ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպումները կարևոր են հակամարտության գոտում լարվածության թուլացման տեսանկյունից։ Լիարժեք ձևաչափով բանակցային գործընթացի վերականգնումը հնարավոր է միայն կայունության պայմաններում։ Հետևաբար, ներկա փուլում առաջին պլան է մղվում խաղաղ գործընթացի անշրջելիության հարցը, ինչի համար անհրաժեշտ են 1994 և 1995 թվականների համաձայնագրերի անշեղ պահպանումը, ինչպես նաև բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը, որոնք վերաբերում են, մասնավորապես, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրմանը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնմանը և նրա մոնիթորինգային կարողությունների ավելացմանը։
Նշված միջոցների իրականացումը կառուցողական մթնոլորտ կստեղծի բանակցությունները շարունակելու համար։
-Բազմիցս բարձրացվել է Արցախին  բանակցությունների սեղանի շուրջ բերելու անհրաժեշտության հարցը: Արդյո՞ք Արցախի ներգրավվածությունը ինչ-որ հարց կլուծեր այն պարագայում, երբ բանակցությունների առաջընթացը խոչընդոտող հիմնական գործոններից մեկը այն է, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է իրականացնել նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ ուղղված կողմերի միջեւ վստահության ձեւավորմանը, շփման գծում հետաքննական մեխանիզմների ներդրմանը:
-Արցախի վերադարձը բանակցային սեղանի շուրջ բխում է հակամարտության կարգավորման տրամաբանությունից։ Լինելով հակամարտության հիմնական և ԵԱՀԿ փաստաթղթերով ճանաչված կողմերից մեկը՝ Արցախը պետք է ուղղակիորեն ներկայացված լինի բանակցային գործընթացում։ Հիշեցնեմ, որ կարգավորման գործընթացում հիմնական հաջողությունները գրանցվել են այն ժամանակահատվածում, երբ Արցախը անմիջականորեն ներգրավված էր բանակցություններին։ Մասնավորապես, 1994 թվականին հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիրը մնում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի միակ շոշափելի ձեռքբերումը։ Նշված փաստաթղթին նախորդել են ԼՂՀ և Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների մակարդակով ձեռք բերված շուրջ 10 երկկողմ համաձայնագրեր՝ ռազմական գործողությունների սահմանափակման, ժամանակավոր զինադադարի կամ դրա երկարաձգման վերաբերյալ։
Արցախի մասնակցությամբ բանակցություններից Ադրբեջանի հրաժարումը կարգավորման գործընթացի տապալմանն ուղղված Բաքվի քաղաքականության բաղադրիչներից մեկն է։ Եռակողմ բանակցությունների վերականգնումը կցուցադրի հակամարտության վերջնական կարգավորմանը հասնելու հարցում ադրբեջանական ղեկավարության քաղաքական կամքը և անկեղծ շահագրգռվածությունը։
Արցախյան պատվիրակության վերադարձը բանակցային սեղանի շուրջ ոչ միայն կվերականգնի երկխոսության խաթարված ձևաչափը, այլև կբարձրացնի խաղաղ գործընթացի արդյունավետությունը։ Բանակցությունների բոլոր փուլերին Արցախի լիարժեք մասնակցությունը կարևոր է հակամարտող կողմերի՝ խաղաղ գործընթացի արդյունքների համար պատասխանատվությունը կիսելու տեսանկյունից։ Արցախի իշխանությունները շարունակում են հանդես գալ գործընթացին լիարժեք մասնակցության օգտին և պատրաստ են դե-յուրե իրենց վրա վերցնել տարածաշրջանային խաղաղության և, ընդհանրապես, տարածաշրջանի ճակատագրի համար պատասխանատվության իրենց բաժինը։
-Կցանկանայի անդրադառնալ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հանդիպմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ, որը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 29-ին՝ Անկարայում։ Թուրքիայի արտգործնախարարն «Թվիթերի» իր էջում գրառում էր կատարել Մինսկի գործընթացին աջակցելու վերաբերյալ։ Թուրքիան կանոնավոր կերպով փորձեր է ձեռնարկում միջամտելու բանակցային գործընթացին։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա։ Որքանո՞վ է դա իրատեսական։
-Բանակցություններում միջնորդությունը հնարավոր է, եթե պոտենցիալ միջնորդը անկողմնակալ և չեզոք վերաբերմունք ունի հակամարտության բոլոր կողմերի հանդեպ, և կողմերը համաձայն են ընդունել նրա միջնորդական ծառայությունները։ Այդ իսկ պատճառով միջնորդի դեր ստանձնելու Անկարայի փորձերը բացարձակապես անհեռանկարային են: Հայտնի է, որ Թուրքիան կողմնակալ դիրքորոշում է որդեգրել և լիովին աջակցում է հակամարտության կողմերից մեկին՝ Ադրբեջանին։ Թուրքիան գրեթե միակ երկիրն է, որը 2016 թվականին հրապարակայնորեն պաշտպանել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան, այն դեպքում, երբ, կարելի է ասել, ողջ աշխարհը և հեղինակավոր միջազգային կառույցները հանդես են եկել ռազմական գործողությունների շուտափույթ դադարեցման օգտին։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում միջնորդական գործունեության իրականացման համար միջազգային մանդատ ունեցող միակ համաձայնեցված ձևաչափը շարունակում է մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը՝ հանձինս ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի։
-Արցախում անկախության տարիներին մեծացել ու կայացել է մի սերունդ, որն իրացրել է ինքնորոշման իր իրավունքն ու ձգտում է ապրել անկախ երկրում: Այս պարագայում ինչպե՞ս եք տեսնում հակամարտության կարգավորումը, ո՞ր սկզբունքները պետք է լինեն գերակայող եւ ո՞ր հիմնարար իրավունքները պետք է դրված լինեն հակամարտության կարգավորման հիմքում:
-Կարծում ենք, որ հակամարտության տևական կարգավորումը հնարավոր է, եթե կողմերը և միջազգային միջնորդները որպես կարգավորման հիմք ընդունեն Արցախի ժողովրդի կողմից ինքնորոշման իրավունքի իրացման արդյունքները։
26 տարի առաջ՝ դեկտեմբերի 10-ին, տեղի է ունեցել Արցախի անկախության հանրաքվեն, որի ընթացքում Արցախի ժողովուրդը որոշել է իր զարգացման ուղին։ Անկախ պետությունում ապրելու ընտրությունը կրկնակի անգամ հաստատվել է 2006 և 2016 թվականների հանրաքվեների ժամանակ։ Արցախի անկախությունն անշրջելի իրողություն է և բացառիկ արժեք, որը սակարկման ենթակա չէ։
-Բրյուսելում Եվրամիություն-Արցախ համագործակցության թեմայով կազմակերպված քննարկումներից մեկի ժամանակ հայտարարել էիք, որ ԵՄ-Արցախ համագործակցությունը կայունացնող դեր կխաղա եւ կդառնա կարեւոր ներդրում՝ Հարավային Կովկասում տեւական խաղաղության հաստատման գործում: Ի՞նչ է արվում այդ համագործակցությունը խթանելու ուղղությամբ:
-Համագործակցությունը ենթադրում է միմյանց ընդառաջ քայլեր։ Մենք բազմիցս հայտնել ենք մեր պատրաստակամությունը ԵՄ հետ փոխգործակցության հարցում։ Նախագահական պատվիրակության՝ Բրյուսել կատարած այցի շրջանակներում նախանշվել են մի շարք ոլորտներ, որոնցում Արցախի և ԵՄ միջև համագործակցությունը կարող է առավելագույնս ապաքաղաքականացված լինել։ Այդպիսի ոլորտների թվում են, մասնավորապես, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների և անկախ լրագրության զարգացումը, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի հետ համագործակցությունը, օժանդակությունը դատական համակարգի, առողջապահության և կրթության ոլորտների կատարելագործմանը։ Համագործակցության մեկ այլ հեռանկարային ուղղություն կարող է լինել աջակցությունը տեղական ինքնակառավարման բնագավառում բարեփոխումների անցկացմանը։ Իրականում, Արցախի հետ ԵՄ համագործակցությունը կնպաստի մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանը։ Այն կդառնա առճակատումն ու մեկուսացումը որպես հակամարտությունների կարգավորման հիմք օգտագործելու անթույլատրելիության ազդանշան, քանի որ դրանք պարունակում են ողջ տարածաշրջանի ապակայունացման վտանգ։ Բացի այդ, նման համագործակցությունը կօգնի հաղթահարել այն զգացումը, որ քաղաքական հաշվարկներն ու նկատառումները սկսել են գերիշխել ժողովրդավարական արժեքների և մարդու իրավունքներ խթանման գաղափարի նկատմամբ։

Арцах должен быть непосредственно представлен в переговорном процессе: Масис Маилян
«Арменпресс» побеседовал о вопросах внешней политики, переговорного процесса вокруг карабахско- азербайджанского конфликта, сотрудничества Арцах-ЕС с министром ИД Республики Арцах Масисом Маиляном.
Арцах должен быть непосредственно представлен в переговорном процессе:  Масис Маилян
СТЕПАНАКЕРТ, 15 декабря АРЦАХПРЕСС - Господин Маилян, каковы основные вопросы внешнеполитической повестки Республики Арцах и Ваши приоритеты как нового министра иностранных дел Арцаха в решении этих проблем?
В октябре 2017 года президентом Республики Арцах Бако Саакяном была представлена программа политического и социально-экономического развития Республики Арцах, в которой изложены также приоритетные направления внешнеполитической деятельности Арцаха.
По-прежнему основные усилия МИД будут направлены на развитие и закрепление позитивных тенденций в процессе международного признания независимости Арцаха и обеспечение его необратимости. В частности, будут предприняты шаги как по расширению географии признания Арцаха, так и установлению двустороннего сотрудничества с признавшими нас субъектами. Развитие связей в формате децентрализованного сотрудничества позволит реализовать различные программы в сферах культуры, образования, спорта, экономики и местного самоуправления.
МИД Арцаха продолжит последовательную работу по признанию факта реализованного народом Арцаха права на самоопределения в качестве основы мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. На фоне деструктивной позиции Азербайджана по урегулированию конфликта особую значимость приобретает противодействие попыткам Азербайджана изолировать Арцах.
Создание внешних благоприятных условий для экономического развития республики и привлечения инвестиций является одним из наших приоритетов. Для выполнения этой задачи МИД Арцаха тесно сотрудничает с министерствами и структурами республики, отвечающими за экономический блок. Одной из важнейших направлений внешнеполитической повестки Арцаха является дальнейшее расширение и углубление сотрудничества Армения–Арцах–Диаспора. Мы высоко ценим вклад диаспоры в развитие и укрепление Арцаха и защиту его интересов за рубежом и в свою очередь считаем важным участие Арцаха в сохранении армянской идентичности в Диаспоре.
Одной из составляющих внешнеполитической деятельности Арцаха является донесение до международного сообщества объективной информации об арцахских реалиях и поддержание позитивного имиджа страны. Ключевая роль в этом деле принадлежит министерству иностранных дел, и мы и далее продолжим активную деятельность в данном направлении. Дипломатическая служба Арцаха занимается последовательной реализацией вышеупомянутых задач, программ и других внешнеполитических инициатив.
- 16 октября состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана. Однако в периоды до встречи и после эскалация на границе нарастала. Были и обстрелы, и жертвы. Затем состоялась встреча сопредседателей Минской группы ОБСЕ с министрами иностранных дел двух стран. Как Вы расцениваете эффективность подобных встреч в контексте приграничных инцидентов?
Встречи президентов и глав МИД Армении и Азербайджана важны с точки зрения снижения напряженности в зоне конфликта. Возобновление полноценного и полноформатного переговорного процесса возможно только в условиях стабильности. Следовательно, на данном этапе на первый план выходит вопрос обеспечения необратимости мирного процесса, для чего необходимы неукоснительное выполнение соглашений 1994 и 1995 годов об установлении и укреплении режима прекращения огня, а также реализация достигнутых в ходе переговоров договоренностей, которые, в частности, касаются внедрения механизмов расследования инцидентов, расширения офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ и повышение его мониторинговых возможностей.
Реализация данных мер создаст конструктивную атмосферу для продолжения переговоров.
- Неоднократно поднимался вопрос возвращения Арцаха за стол переговоров. Может ли в данных обстоятельствах вовлеченность Арцаха решить какие-то задачи, учитывая то, что одним из основных факторов, препятствующих прогрессу в переговорном процессе, является отказ Азербайджана выполнять ранее достигнутые договоренности по формированию атмосферы доверия между сторонами и внедрению механизмов расследования на линии соприкосновения?
Возвращение Арцаха за стол переговоров исходит из логики урегулирования конфликта. Будучи одной из основных и признанных в документах ОБСЕ сторон конфликта, Арцах должен быть представлен напрямую в переговорном процессе. Напомню, что основные успехи в процессе урегулирования были достигнуты в тот период, когда Арцах был непосредственно вовлечен в переговорный процесс. В частности, трехстороннее соглашение о прекращении огня 1994 года остается единственным ощутимым достижением в процессе мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Данному документу предшествовали около 10 двусторонних соглашений на уровне глав оборонных ведомств НКР и Азербайджана об ограничении военных действий, временном перемирии или его продлении. Отказ Азербайджана от переговоров с участием Арцаха является одной из составляющих политики Баку по срыву процесса урегулирования. Восстановление трехсторонних переговоров продемонстрирует наличие у азербайджанского руководства политической воли и искренней заинтересованности в достижении окончательного урегулирования конфликта. Возвращение делегации Арцаха за стол переговоров не только восстановит искаженный диалоговый формат, но и повысит эффективность мирного процесса. Полноценное участие Арцаха во всех этапах переговоров важно с точки зрения разделения ответственности конфликтующих сторон за результаты мирного процесса. Власти Арцаха продолжают выступать за полноправное участие в процессе и готовы де-юре взять на себя свою долю ответственности за поддержание региональной стабильности и судьбу региона в целом.
- Хотела бы коснуться встречи министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, которая состоялась 29 ноября в Анкаре. Министр иностранных дел Турции сделал запись в своем «Твиттере» о поддержке Минского процесса. Турция методично предпринимает попытки вмешаться в переговорный процесс. Как Вы это прокомментируете? Насколько это реально?
Посредничество в переговорах возможно, если потенциальный медиатор имеет беспристрастное и нейтральное отношение ко всем сторонам конфликта и стороны согласны принять его посреднические услуги. Поэтому попытки Анкары взять на себя посредническую роль абсолютно бесперспективны. Известно, что Турция занимает предвзятую позицию и полностью поддерживает одну из сторон конфликта – Азербайджан. Турция чуть ли не единственная страна, которая в 2016 году публично поддержала апрельскую агрессию Азербайджана против Арцаха, в то время как, можно сказать, весь мир и авторитетные международные структуры выступали за скорейшее прекращение военных действий. Единственным согласованным форматом, имеющим международный мандат на посредническую деятельность по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, остается сопредседательство Минской группы ОБСЕ в лице США, России и Франции.
- За годы независимости в Арцахе выросло и состоялось поколение, которое в полной мере реализовало свое право на самоопределение и стремится жить в независимой стране. Каким Вы видите в данном контексте урегулирование конфликта, какие принципы должны быть доминирующими и какие фундаментальные права должны стать основой урегулирования конфликта?
Мы считаем, что долгосрочное урегулирование конфликта возможно, если стороны и международные посредники примут за его основу итоги реализации народом Арцаха права на самоопределение. 26 лет назад, 10 декабря, состоялся референдум о независимости Арцаха, в ходе которого народ Арцаха определил путь своего развития. Выбор жить в независимом государстве был дважды подтвержден на референдумах 2006 и 2016 годов. Независимость Арцаха – необратимая реальность и исключительная ценность, которая не подлежит торгу.
- В ходе обсуждений, организованных в Брюсселе на тему сотрудничества ЕС-Арцах, Вы заявили, что сотрудничество ЕС-Арцах может сыграть стабилизирующую роль и стать важным вкладом в установление долгосрочного мира на Южном Кавказе. Что делается для поощрения этого сотрудничества?
Сотрудничество предполагает движение навстречу друг другу. Мы неоднократно озвучивали свою готовность к взаимодействию с ЕС. В рамках визита президентской делегации в Брюссель был обозначен ряд сфер, в которых сотрудничество между Арцахом и ЕС может быть максимально деполитизированным. К таким областям, в частности, относится развитие институтов гражданского общества и независимой журналистики, сотрудничество с офисом защитника прав человека, содействие усовершенствованию судебной системы, здравоохранения и образования. Другим перспективным направлением сотрудничества может быть помощь в проведении реформ местного самоуправления.
На самом деле, сотрудничество ЕС с Арцахом будет способствовать укреплению мира и стабильности в нашем регионе. Оно станет сигналом о недопустимости использования конфронтации и изоляции в качестве средства решения конфликтов, так как они чреваты дестабилизацией всего региона. Кроме того, подобное сотрудничество позволит преодолеть ощущение, что политические расчеты и соображения стали превалировать над идеей продвижения демократических ценностей и прав человека.