Կաղանդավանի հիմնումն ազդարարվելու է տոնական շքերթով
Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում ամանորյա քաղաքի՝ «Կաղանդավան»-ի հիմնումը հնարավորություն կտա հասարակության բոլոր խավերին ու տարբեր տարիքային խմբերի ներկայացուցիչներին՝ նախատոնական օրերը հետաքրքիր և յուրօրինակ կերպով անցկացնելու:
Նա նշել է, որ  բացի ավանդական դարձած տարեվերջյան միջոցառումներից, այս տարի առաջին անգամ հանրապետության հրապարակում տեղադրվող ամանորյա տնակներից («Կաղանդավան) այցելուները կարող են կատարել իրենց տոնական գնումները:
«Արցախի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները ևս կարող են վաճառել իրենց կողմից պատրաստված հուշանվերները, ինչպես նաև դրան մասնակցել կարող են ուսումնական հաստատություններում սովորող աշակերտները և մանկատան սաները»,- ասել է Ս. Շահվերդյանը:
Նախարարը նշել է, որ, ընդհանուր առմամբ, տեղադրվելու են 16 տաղավարներ, որոնցից ամենագլխավորը հատկացվելու է Կաղանդ պապին. երեխաները կարող են այցելել, պատմել իրենց ամանորյա իղձերի մասին:
Տաղավար է հատկացվելու նաև փոքրիկների համար, որտեղ նրանք հմուտ ուսուցիչների հսկողությամբ կարող են պատրաստել ամանորյա խաղալիքներ:
Ս. Շահվերդյանի խոսքով՝ մայրաքաղաքն ապրելու է իր ամանորյա մշակութային կյանքով դեկտեմբերի 18-ից սկսած, իսկ «Կաղանդավան»-ի հիմնումն այդ օրն ազդարարվելու է տոնական շքերթով, որի գլխավոր հերոսները լինելու են երեխաները:
Այն մեկնարկելու է Վերածննդի հրապարակից և ընդգրկելու է Ազատամարտիկների փողոցը, որտեղ տեղի է ունենալու քայլերթ՝ հատուկ տարազներով:
«Ամանորյա միջոցառումներն ամփոփվելու են Վերածննդի հրապարակում դեկտեմբերի 31-ին՝ տոնական համերգով, որի տրամաբանական շարունակությունը լինելու է Սուրբ Ծննդյանը նվիրված միջոցառումը»,-ասել է Ս. Շահվերդյանը:
Նշենք, որ ծրագիրն իրականացվում  է «Արդշինբանկ», «Բեյզ Մեթըլս», «Ղարաբաղ Տելեկոմ», «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ների, «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ի և սփյուռքահայ բարերար Պիեռ Բաղդադյանի աջակցությամբ:

Празднование Нового года в Арцахе ознаменуется беспрецедентными мероприятиями
С 18 декабря и до конца месяца в Республике Арцах состоится ряд беспрецедентных развлекательных новогодних мероприятий, рассчитанных на широкую общественность.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 декабря АРЦАХПРЕСС - В сердце Степанакерта – на площади Верацнунд (Возрождения) будет царить атмосфера настоящей новогодней сказки. На площади будут расставлены домики, где можно будет приобрести новогодние украшения.
Об этом заявил на состоявшейся 15 декабря итоговой пресс-конференции министр культуры, по делам молодежи и туризма Арцаха Сергей Шахвердян.
Министр отметил, что в целом будут размещены 16 павильонов-домиков. Главный домик будет служить резиденцией Деда Мороза, который приглашает  всех детишек в гости.  Они смогут поделиться своими новогодними мечтами с Дедом Морозом, провести время в «творческом доме», где будут организованы мастер-классы по созданию рождественских подарков, игрушек и открыток.
Состоится концерт с участием арцахских танцевальных ансамблей, театральные представления для детей, многочисленные развлекательные программы, встреча с любимыми героями популярных сказок.
31 декабря состоится большой праздничный концерт. На 6 января запланирована крупная праздничная программа с участием представителей армянского шоу-бизнеса.
Новогодняя программа реализуется при поддержке ЗАО «Ардшинбанк», ЗАО «Бейс металс», ЗАО «Карабах Телеком», ЗАО «Арцахэнерго» и ОАО «Арцах ГЭС».