Հայաստանը Լատվիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչում է ակնկալում. Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը, դեկտեմբերի 15-ին հանդիպել է Լատվիա-Հայաստան բարեկամական պատգամավորական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամները հայ-լատվիական միջպետական հարաբերությունների առավել խորացման հարցում կարեւորել են միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը, բարեկամական խմբերի միջեւ փոխայցերի ակտիվացումն ու շփումները:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն իր գոհունակությունն է հայտնել Լատվիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ջանքերով Լատվիայի Ազգային գրադարանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես կազմակերպելու համար:
Պարոն Շարմազանովը երախտագիտություն է հայտնել Սերգեյ Պոտապկինին«Ընդդեմ Ցեղասպանություն հանցագործության» գլոբալ համաժողովին մասնակցելու համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը եւ դատապարտմանն ու ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:
«Լատվիայի բարձրաստիճան որոշ պաշտոնյաներ ԼՂ հիմնահարցի առնչությամբ երբեմն անում են հայտարարություններ, որոնք չեն բխում մեր ժողովուրդների բարեկամությունից: Ակնկալում ենք, որ կարվեն ԵՄ պաշտոնական դիրքորոշմանը չհակասող հայտարարություններ: Բոլորը պետք է գիտակցեն, որ առանց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի խնդիրը չի կարող լուծվել:
Մենք դրական ենք գնահատում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ բարեկամության խմբի հայտարարությունը եւ ակնկալում ենք, որ խումբը Լատվիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտելու ուղղությամբ գործընթաց կսկսի»,- ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ Սերգեյ Պոտապկինը նշել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա, եւ իրենց կարծիքը պետք է համահունչ լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կարծիքին:

Armenian lawmaker calls on Latvia to recognize Armenian Genocide
Deputy Speaker of the Armenian National Assembly, Eduard Sharmazanov expressed his satisfaction with the efforts of the Latvia-Armenia Friendship Group to open an exhibition dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide in the National Library of Latvia at a meeting with the head of Latvia-Armenia friendship group, Sergey Potapkin on Friday.
STEPANAKERT, DECEMBER 16, ARTSAKHPRESS:The meeting addressed the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide, as well as the Nagorno-Karabakh settlement process, the parliament’s press service said.
“Some high-ranking Latvian officials make statements on the NK conflict which do not stem from the friendship of our peoples. We expect that the future statements will not contradict the European Union's official position. Everyone should realize the issue cannot be resolved without exercising the Artsakh people’s right to self-determination,” Mr. Sharmazanov said adding, “We positively assess the statement issued by the friendship group ahead of the Armenian Genocide centennial and are hopeful that the group will initiate a process of acknowledging the Armenian Genocide in the Latvian parliament.”
Referring to the Nagorno-Karabakh conflict, Sergey Potapkin stressed the issue must be settled on the basis of three well-known principles, with Latvia’s position going in line with that of the OSCE Minsk Group.