Դեկտեմբերի 18-ին աշխարհը նշում է Միգրանտների միջազգային օրը
1990 թվականի դեկտեմբերի 18-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովը ընդունել է աշխատավոր միգրանտների եւ նրանց ընտանիքի անդամների իրավունքների պաշտպանության Միջազգային կոնվենցիան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Միգրանտների միջազգային օրը նշելու որոշումը կապված էր վերջին տարիներին աշխարհում միգրանտների թվի զգալի աճի հետ: Վեհաժողովը ընդգծել է բոլոր միգրանտների իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի ապահովման հետագա քայլերի անհրաժեշտությունը:
Փորձագետների գնահատմամբ՝ միջազգային միգրանտների ընդհանուր թիվը 2000 թվականի 175 միլիոնից 2015 թվականին հասել է 244 միլիոնի: Մոլորակի յուրաքանչյուր երեսունհինգերորդ բնակիչ միգրանտ է, որը ապրում եւ աշխատում է իր երկրից դուրս: Յուրաքանչյուր տասներորդ միգրանտի տարիքը 15-իվ տարեկանից ցածր է: Միգրանտների մեծ մասը ապրում է Եվրոպայում (76 միլիոն) եւ Ասիայում (75 միլիոն):
Միգրացիոն գործընթացի հետ կապված խնդիրների անկանխատեսելիությունը, հրատապությունն ու բարդությունը համաձայնեցված գործողություններ եւ համագործակցություն են պահանջում տարածաշրջանների եւ երկրների միջեւ: Միավորված ազգերի կազմակերպությունը ակտիվ դեր է խաղում այս ոլորտում՝ նպաստելով երկրների եւ տարածաշրջանների միջեւ երկխոսության եւ փոխգործակցության ձեւավորմանը, ինչպես նաեւ խրախուսելով փորձի փոխանակումը եւ հնարավորությունների ընդլայնումը համագործակցության ոլորտում:
Միգրանտների միջազգային օրը նշվում է բազմաթիվ երկրներում, միջկառավարական եւ ոչ կառավարական կազմակերպություններում մարդու իրավունքների եւ միգրանտների հիմնարար ազատությունների մասին տեղեկատվության տարածման, ինչպես նաեւ ներգաղթյալների իրավունքների մասին օրենքները բացատրող տարբեր ակցիաների եւ աշխատանքային սեմինարների միջոցով:

Международный день мигранта
18 декабря 1990 года Генеральная Ассамблея ООН приняла Международную конвенцию о защите прав всех трудящихся-мигрантов и членов их семей.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 декабря АРЦАХПРЕСС - Решение отмечать Международный день мигранта было принято в связи с тем, что в последние годы число мигрантов во всем мире значительно возросло. Ассамблея подчеркнула необходимость принятия дальнейших мер для обеспечения соблюдения прав человека и основных свобод всех мигрантов.
Согласно оценкам экспертов, общая численность международных мигрантов увеличилась со 175 миллионов человек в 2000 году до 244 миллионов в 2015 году. Каждый тридцать пятый житель планеты является мигрантом, живущим и работающим за пределами своей страны. Каждый десятый мигрант моложе 15 лет. Большинство мигрантов проживает в Европе (76 миллионов) и Азии (75 миллионов). Непредсказуемость, чрезвычайность и сложность задач, связанных с процессом миграции, требуют слаженных действий и сотрудничества между регионами и странами. ООН играет активную роль в этой области, способствуя построению диалога и взаимодействия между странами и регионами, а также поощряя обмен опытом и расширение возможностей в сфере сотрудничества. Международный день мигранта отмечается во многих странах, межправительственных и неправительственных организациях путем распространения информации о правах человека и основных свободах мигрантов, а также проведения различных акций и рабочих семинаров, поясняющих законы о правах иммигрантов. Ежегодно в этот день можно услышать призывы к тому, что международное сообщество должно уделять больше внимания значительному количеству мигрантов, оказавшихся в трудном положении, вдали от дома и нуждающихся в помощи и защите.