Ռուսաստանում մեկնարկեց նախընտրական արշավը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը, Դաշնության խորհուրդը նախագահական ընտրությունների օր է նշանակել 2018 թ. մարտի 18-ը: Նախագահական ընտրություններին ընդառաջ՝ թեկնածուներին 90 օր է տրված՝ փաստաթղթային հարցերը լուծելու և ընտրողների վստահությունն ու քվեն վաստակելու համար:
Դաշնային բյուջեից նախագահական ընտրությունների անցկացման համար հատկացվել է 14,9 միլիարդ ռուբլի: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն արդեն պատրաստ է ընտրություններին:
Նախընտրական արշավին մասնակցելու մասին արդեն 23 թեկնածու է հայտարարել, նրանց թվում՝ նաև գործող նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ով ինքնառաջադրվելու է: Կուսակցություններն արդեն նշանակել են համագումարների օրերը:
Նոյեմբերի վերջին-դեկտեմբերի սկզբին արված հարցումները ցույց են տվել, որ վստահության ամենաբարձր տոկոս ունեցող քաղաքական գործիչ է մնում նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, ում վստահում են հարցվածների 53 տոկոսը, 82,4 տոկոսը նրա գործունեությունից գոհ են:
Վլադիմիր Ժիրինովսկուն վստահում է հարցվածների 11,2 տոկոսը, Գենադի Զյուգանովին՝ 6,3 %, Սերգեյ Միրոնովին՝ 2,3 %, իսկ Քսենյա Սոբչակին՝ 0,2 տոկոսը: Անվստահության ամենաբարձր տոկոսն ունի Ժիրինովսկին, ընդ որում՝ նրա նկատմամբ ռուսաստանցիների անվստահությունը նոյեմբերին բարձրացել է:

В России официально началась кампания по выборам президента
Кампания по выборам президента официально началась в России. Соответствующее постановление Совета Федерации опубликовали в «Российской газете».
СТЕПАНАКЕРТ, 18 декабря АРЦАХПРЕСС - Как передает РИА Новости, кандидаты от партий и самовыдвиженцы уже в понедельник могут начать процедуру официального выдвижения на съездах или собраниях инициативных групп и подавать необходимые документы в ЦИК.
Центризбирком 18 декабря утвердит план предстоящей кампании. По словам главы ЦИК РФ Эллы Памфиловой, желание участвовать в выборах изъявили уже 23 человека, в том числе действующий президент России Владимир Путин.
С понедельника в комиссию начнут поступать деньги из бюджета на организацию и проведение 18 марта выборов президента. Запланированные расходы на подготовку и проведение кампании в 2018 году – 14,807 миллиарда рублей.
По словам Памфиловой, избирательная система России, включающая 880 тысяч членов избиркомов разного уровня, полностью готова к выборам. «Мы занимаемся серьезным обучением, чтобы провести кампанию так, чтобы никому из нас не было стыдно, чтобы мы гордились этой кампанией», – заявила она.
Глава ЦИК добавила, что за прошедшие с предыдущих президентских выборов шесть лет максимально либерализировано законодательство о выборах главы государства, снят ряд барьеров, расширены возможности наблюдателей.