ՀՀ-ԵՄ վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցում Հայաստանն ակնկալում է Ֆրանսիայի աջակցությունը. Նալբանդյան
ՀՀ-ԵՄ վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցում Հայաստանն ակնկալում է Ֆրանսիայի աջակցությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 22-ին, Ֆրանսիայի պետական նախարար, ներքին գործերի նախարար Ժերար Կոլոնի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Փարիզում այցով գտնվող արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ ուրախ է հանդիպել Հայաստանի վաղեմի բարեկամին, ով մեծ ներդրում ունի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ ընդլայնման գործում՝ այդ թվում միջխորհրդարանական եւ ապակենտրոնացված բնագավառներում։
Հանդիպմանը քննարկվեցին հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգի մի շարք հարցեր։
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ ստորագրված Համապարփակ եւ ընդլայնված համագործակցության մասին համաձայնագրին։ Այս համատեքստում արծարծվեց ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հնարավորությունը։
Էդվարդ Նալբանադյանը նշեց, որ վերոհիշյալ հարցում հայկական կողմը ակնկալում է բարեկամ Ֆրանսիայի արժեքավոր աջակցությունը։ ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն ավելացրեց, որ Ֆրանսիան ԵՄ առաջին երկիրն էր, որի հետ Հայաստանը դեռ 2008թ.-ին սկսեց մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման գործընթացը։
Հանդիպմանը գոհունակություն հայտնվեց արդեն մոտ չորս տարի Մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի շուրջ Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ գործող համաձայնագրերի հաջող իրականացման կապակցությամբ։

Глава МИД Армении обсудил с министром внутренних дел Франции либерализацию визового режима между РА и ЕС
Находящийся с визитом в Париже министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян провел встречу с министром внутренних дел Франции Жераром Колоном. Подробности представляет пресс-служба МИД РА.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 декабря АРЦАХПРЕСС - Эдвард Налбандян заявил, что рад встрече с давним другом Армении, который внес большой вклад в развитие и расширение двусторонних отношений, в том числе и в сферах межпарламентского и децентрализованного сотрудничества.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов повестки дня армяно-французских отношений.
В контексте Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении с ЕС собеседники коснулись возможности начала диалога вокруг либерализации визового режима между РА и ЕС. Министр Налбандян отметил, что в вышеотмеченном вопросе Армения рассчитывает на ценное содействие дружественной Франции. Глава МИД Армении добавил, что Франция – первая европейская страна, с которой Армения еще в 2008 году начала процесс упрощения визового режима.
В ходе встречи стороны выразили удовлетворение в связи с успешной реализацией в течение уже 4 лет соглашений об упрощении визового режима и о реадмиссии  между Арменией и ЕС.
Эдвард Налбандян и Жерар Колон обменялись мнениями о сотрудничестве между правоохранительными органами двух стран.