Գլենդելի իշխանությունները խտրականության վերաբերյալ հայցի կարգավորման շրջանակում 550.000 դոլար կվճարեն հայուհուն
Գլենդելը Լյուդմիլա Աբրահամյանի կողմից քաղաքին ներկայացված դատական հայցով ոստիկանության նախկին լեյտենանտին վճարելու է 550 հազար դոլար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նա կարծում է, որ ռասայական եւ գենդերային խտրականության զոհ է դարձել, քանի որ չի ստացել կապիտանի պաշտոնը, չնայած նրան, որ նա լավագույն որակավորում ունեցող թեկնածուն էր, գրում է LATimes- ը:
Հայցում նշվում է, որ խտրականությունը թույլ է տրվել  այն ժամանակվա ղեկավար Ռոբերտ Կաստրոյի կամքով:
Քաղաքի շահերը ներկայացնող փաստաբանի գլխավոր օգնական Էն Մաուրերը նշել է, որ կարգավորումը «քաղաքի կամ նրա աշխատակիցների կողմից որեւէ խախտման ճանաչում չի նշանակում»:
«Քաղաքի դիրքորոշումը կայանում է նրանում, որ խտրականության մասին պնդումները անհիմն են», - ասել է նա:
Կարգավորման համաձայնագրի համաձայն՝ 550 000 դոլարի գումարը ներառում է աշխատավարձի վճարում, զգացմունքային խանգարումների կամ ֆիզիկական հիվանդության փոխհատուցումը, փաստաբանի ծախսեր: Աբրահամյանը նույնպես համաձայնել է հեռանալ վարչությունից:

Glendale to pay $550,000 to former officer of Armenian descent over discrimination lawsuit
Glendale officials will pay $550,000 to a former police lieutenant of Armenian descent as a settlement for a lawsuit filed against the city that alleged she was denied a promotion because of her race and gender, LA Times reported.
STEPANAKERT, JANUARY 9, ARTSAKHPRESS:Filed in May 2016, Ludmilla Abrahamian’s suit claimed bias during the promotion process for a captain’s position at the Glendale Police Department. The suit alleged the bias came at the behest of then-Chief Robert Castro.
Ann Maurer, chief assistant city attorney, said in an email the settlement is “not an acknowledgment of any wrongdoing by the city or its employees.”
“The city’s position has and continues to be that the allegations of discrimination and retaliation are unfounded,” she said.
According to the settlement agreement, the $550,000 payment was broken down into $66,000 for lost wages, $264,000 for alleged emotional distress or physical sickness and $220,000 for attorney’s fees. Abrahamian also agreed to retire from the department, which occurred last month.