Իրանում բողոքի ցույցերի ժամանակ շուրջ 3,7 հազար մարդ է ձերբակալվել
Իրանի տարբեր քաղաքներում անցկացվող բողոքի ցույցերի ընթացքում 2017 թվականի վերջին մի քանի օրվա ընթացքում մոտ 3,7 հազար մարդ է ձերբակալվել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարել է երկրի խորհրդարանի կրթության հարցերով հանձնաժողովի անդամ Մահմուդ Սադեգին, փոխանցում է News.am-ը:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ այդ անձինք ձերբակալվել են տարբեր իրավապահ մարմինների եւ անվտանգության ծառայությունների կողմից՝ ճշգրիտ թիվ նշել հնարավոր չէ», - հայտնել է Սադեգին երկրի խորհրդարանի ICANA գործակալությանը՝ նշելով, որ երկրում ձերբակալվածների ընդհանուր թիվը կազմում է 3,7 հազար մարդ:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ իրանական իշխանությունները ձերբակալել են բողոքի ցույցերի հիմնական կազմակերպիչներին՝  ազատ արձակելով նախկինում ձերբակալվածների մեծամասնությանը:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 28-ից Իրանի տարբեր քաղաքներում սկսված փողոցային բողոքի ցույցերի ժամանակ առնվազն 20 մարդ է զոհվել: Բողոքի պատճառը տնտեսական վիճակն էր, կոռուպցիան, բարձր գները եւ գործազրկությունը: Ավելի վաղ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել էր, որ բողոքներն առաջացել են երկրի ներքին խնդիրների պատճառով, ինչպես նաեւ հրահրվել են այլ երկրների կողմից:

About 3.7 thousand people have been detained during the protests in various cities of Iran for several days from the end of 2017, said Reformist member of Iran’s parliament Mahmoud Sadeghi, RIA Novosti reported quoting ICANA agency.
Iran: At least 3.7 thousand people detained during protests
STEPANAKERT, JANUARY 9, ARTSAKHPRESS:“Given the fact that these individuals were detained by various law enforcement and security agencies, it is impossible to name the exact number,” said Sadeghi, adding that the total number of detainees around the country is about 3.7 thousand people.
As reported earlier, the Iranian authorities detained the main organizers of the protest actions.
Mass demonstrations have hit Iranian cities since December 28.  Iranian President Hassan Rouhani said that the protests are caused by internal problems in the country and by incitement from other countries. At least 450 people were detained for the last three days during the protests in Tehran.
According to the Press TV, 20 people were killed, including one police officer during the protest actions