«Ֆրանսիայում Արցախի օրերը» շարունակվում են Լե Պեն Միրաբո քաղաքում
«Ֆրանսիայում Արցախի օրեր» փառատոնի շրջանակներում շարունակվում են միջոցառումներ կազմակերպվել Արցախի քաղաքների հետ բարեկամական կապեր հաստատած ֆրանսիական տասը քաղաքներում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10  հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս օրերին փառատոնը հյուրընկալվել է Ֆրանսիայի Բուշ դյու Ռոն նահանգի Լե Պեն Միրաբո քաղաքում, որտեղ հունվարի 8-ին տեղի է ունեցել փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողություն։ Միջոցառմանը ներկա են եղել Լե Պեն Միրաբոյի քաղաքապետ տիկին Մոնիկ Սլիսան, Ֆրանսիայի Սենատի անդամ, Լե Պեն Միրաբոյի նախկին քաղաքապետ Միշել Ամիելը, քաղաքային խորհրդի անդամներ, նահանգի պատգամավորներ, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը, Ֆրանսիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը և Ֆրանսիայի հայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ։
Փառատոնի ծրագրում ընդգրկված են, մասնավորապես, ֆրանսիացի հայտնի լուսանկարիչ Իվան Թրավերի «Արցախ. մի երկրի ոգին» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը, գծանկարիչ Սիլվեն Սավոյայի «Ճամփորդություն դեպի Արցախ» գծանկարների շարքի, ֆրանսահայ ռեժիսոր Առնո Խայաջանյանի  «Մենք ենք, մեր սարերը» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրությունները, ինչպես նաև իրավագետ Ժերար Գերգերյանի «Ազգերի ինքնորոշման իրավունքը և արցախյան հակամարտության իրավական կողմերը» թեմայով ազատ դասախոսությունը, որի ընթացքում հանդես կգա նաև Արցախի Հանրապետության պետական նախարարի խորհրդական Արտակ Բեգլարյանը։

«Дни Арцаха во Франции» продолжаются в городе Ле-Пен-Мирабо
В десяти французских городах, установивших дружественные отношения с городами Арцаха, продолжаются мероприятия, проводимые в рамках фестиваля «Дни Арцаха во Франции».
СТЕПАНАКЕРТ, 10 января АРЦАХПРЕСС - В эти дни фестиваль гостил в городе Ле-Пен-Мирабо департамента Буш-дю-Рон Франции, где 8 января состоялась торжественная церемония открытия фестиваля. На мероприятии присутствовали мэр города Ле-Пен-Мирабо госпожа Моник Слисса, член Сената Франции, бывший мэр Ле-Пен-Мирабо Мишель Амиель, члены городского совета, депутаты департамента, а также советник государственного министра Республики Арцах Артак Бегларян, Постоянный представитель Республики Арцах во Франции Ованнес Геворгян и представители диаспоральных структур Франции.
В программу фестиваля включены, в частности, фотовыставка «Арцах: душа края» известного французского фотографа Ивана Травери, экспозиция графических работ художника Сильвена Савойи «Путешествие в Арцах», показы документального фильма «Мы – наши горы» французского режиссера армянского происхождения Арно Хаяджаняна,  а также свободная лекция юриста Жерара Гергеряна  на тему «Право наций на самоопределение и правовые аспекты арцахского конфликта», во время которой предусмотрено выступление советника государственного министра Республики Арцах Артака Бегларяна.