Ընթացիկ տարում կսկսվի հարկային օրենսգրքի մշակումը
Ընթացիկ տարում Արցախի Հանրապետության ֆինանսների նախարարությունը սկսելու է հարկային օրենսգրքի մշակումը, որն իրականացվելու է հասարակության լայն շերտերի հետ քննարկումներից հետո:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԱՀ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ օրենսգիրքը պետք է քննարկվի գործարար տարբեր միությունների, հարկատուների առանձին խմբերի հետ: «Մեր նպատակն է հարկային ոլորտում վստահության մթնոլորտի ձևավորումը: Հասարակության լայն շերտերի ներգրավմամբ հարկային օրենսգրքի մշակումը կարևոր ներդրում է լինելու տնտեսության ակտիվացման, գործարար միջավայրի հետագա բարելավման ու օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման գործում, ինչի արդյունքում հնարավոր կլինի ապահովել երկարաժամկետ և կայուն տնտեսական աճ»,- նշել է Գ. Մարտիրոսյանը և ավելացրել, որ այն նաև գործարարների համար ապահովելու է կայուն և կանխատեսելի հարկային համակարգ:
ԱՀ ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ 2018 թվականից կիրականացվեն հարկային նոր բարեփոխումներ, ինչպես օրենսդրական դաշտում, այնպես էլ հարկային վարչարարության մեխանիզմների կատարելագործման նպատակով: Այդ բարեփոխումների նոր փուլը պայմանավորված է ԱՀ նախագահի 2017-2020 թթ. ծրագրով նախատեսված բարեփոխումների ընթացքի հետ:
ԱՀ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ բարեփոխումները կիրականացվեն 4 հիմնական ուղղություններով՝ գործարար միջավայրի բարելավում, հսկողական աշխատանքների և մեխանիզմների կատարելագործում, հարկատու-հարկային մարմին փոխհարաբերման դաշտի բարելավում և հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգի կատարելագործում:
Նրա խոսքով՝ առաջիկա տարիներին խորացվելու է նաև համագործակցությունը հասարակության հետ՝ նրանց ներգրավելով իրականացվող հարկային բարեփոխումների գործընթացներում, այդ թվում՝ պարբերաբար հանդիպումներ, կարծիքների փոխանակումներ կկազմակերպվեն քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների, տնտեսության տարբեր ոլորտների մասնագետների, ինչպես նաև ուսանողության հետ, ինչը կամրապնդի հարկերի ինքնուրույն հաշվարկման և վճարման մշակույթը:

Tax code to be worked out in 2018
This year Artsakh Ministry of Finance will begin to work out the tax code. This will be carried out after discussions with wide layers of the society.
STEPANAKERT, JANUARY 15, ARTSAKHPRESS:Artsakh Finance Minister, Grigori Martirosyan, told the reporters about the aforementioned.
In his words the code should be discussed with different business associations and separate groups of taxpayers. ''Our objective is to create an atmosphere of trust in the tax field. Working out the code with wide layers of society will be an important contribution to the activation of the economy, further improvement of business environment and attraction of foreign investments which will allow us to provide a long term and stable economic growth,'' Grigori Martirosyan said. He stressed that it will also provide a stable and predictable tax system for businessmen.
In his words, from 2018 new tax improvements will be made. This new phase of improvements is conditioned by the process of improvement program envisaged by the Artsakh President for 2017-2020.
The Finance Minister noted that the improvemts will be carried out in four main directions: business environment, surveillance works and mechanisms, taxpayer-tax body relationship and improvement of electronic management system of the tax body.
In his words, the cooperation with society will be extended in the coming years by way of involving them in tax improvement processes being carried out. It includes regular meetings, exchange of opinions with civic society institutes, specialists in various spheres of economy and students.