Ընթացիկ տարում կսկսվի հարկային օրենսգրքի մշակումը
Ընթացիկ տարում Արցախի Հանրապետության ֆինանսների նախարարությունը սկսելու է հարկային օրենսգրքի մշակումը, որն իրականացվելու է հասարակության լայն շերտերի հետ քննարկումներից հետո:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԱՀ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով՝ այդ օրենսգիրքը պետք է քննարկվի գործարար տարբեր միությունների, հարկատուների առանձին խմբերի հետ: «Մեր նպատակն է հարկային ոլորտում վստահության մթնոլորտի ձևավորումը: Հասարակության լայն շերտերի ներգրավմամբ հարկային օրենսգրքի մշակումը կարևոր ներդրում է լինելու տնտեսության ակտիվացման, գործարար միջավայրի հետագա բարելավման ու օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման գործում, ինչի արդյունքում հնարավոր կլինի ապահովել երկարաժամկետ և կայուն տնտեսական աճ»,- նշել է Գ. Մարտիրոսյանը և ավելացրել, որ այն նաև գործարարների համար ապահովելու է կայուն և կանխատեսելի հարկային համակարգ:
ԱՀ ֆինանսների նախարարի խոսքով՝ 2018 թվականից կիրականացվեն հարկային նոր բարեփոխումներ, ինչպես օրենսդրական դաշտում, այնպես էլ հարկային վարչարարության մեխանիզմների կատարելագործման նպատակով: Այդ բարեփոխումների նոր փուլը պայմանավորված է ԱՀ նախագահի 2017-2020 թթ. ծրագրով նախատեսված բարեփոխումների ընթացքի հետ:
ԱՀ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ բարեփոխումները կիրականացվեն 4 հիմնական ուղղություններով՝ գործարար միջավայրի բարելավում, հսկողական աշխատանքների և մեխանիզմների կատարելագործում, հարկատու-հարկային մարմին փոխհարաբերման դաշտի բարելավում և հարկային մարմնի էլեկտրոնային կառավարման համակարգի կատարելագործում:
Նրա խոսքով՝ առաջիկա տարիներին խորացվելու է նաև համագործակցությունը հասարակության հետ՝ նրանց ներգրավելով իրականացվող հարկային բարեփոխումների գործընթացներում, այդ թվում՝ պարբերաբար հանդիպումներ, կարծիքների փոխանակումներ կկազմակերպվեն քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների, տնտեսության տարբեր ոլորտների մասնագետների, ինչպես նաև ուսանողության հետ, ինչը կամրապնդի հարկերի ինքնուրույն հաշվարկման և վճարման մշակույթը:

В текущем году начнётся разработка Налогового кодекса
В текущем году Министерство финансов Республики Арцах после широких обсуждений с общественностью начнёт разработку Налогового кодекса.
В текущем году начнётся разработка  Налогового кодекса
СТЕПАНАКЕРТ, 15 января АРЦАХПРЕСС - Об этом на встрече с журналистами заявил министр финансов Республики Арцах Григорий Мартиросян.
По его словам,данный кодекс необходимо обсудить с различными бизнес-ассоциациями и отдельными группами налогоплательщиков. «Наша цель – формирование атмосферы доверия в налоговой сфере. Разработка налогового кодекса с участием широких слоёв общества станет важным вкладом в активизацию экономики, дальнейшее улучшение бизнес-среды и в дело привлечения иностранных инвестиций, в результате чего станет возможным долгосрочный и стабильный экономический рост », - отметил Мартиросян, добавив, что кодекс также обеспечит стабильную и предсказуемую для предпринимателей налоговую систему .
По словам министра финансов Республики Арцах, с 2018 года начнётся реализация новых налоговых реформ, как в законодательной сфере, так и в целях совершенствования механизмов налогового администрирования. Новый этап реформ обусловлен ходом предусмотренных программой Президента Республики Арцах на 2017-2020 годы реформ.
Министр финансов отметил, что реформы будут осуществляться по четырём основным направлениям: улучшение бизнес-среды, совершенствование контрольной деятельности и механизмов, улучшение взаимоотношений между налогоплательщиками и налоговым органом,а также совершенствование системы электронного управления налогового органа.
По его словам, в ближайшие годы углубится также сотрудничество с общественностью с вовлечением последней в процесс проводимых налоговых реформ,в частности,будут проводиться регулярные встречи, обмен мнениями между институтами гражданского общества, специалистами различных областей экономики, студентами , что укрепит культуру самостоятельного исчисления и уплаты налогов.