Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին ԵԱՀԿ դիտարկումն անցել է առանց միջադեպերի
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն ԵԱՀԿ առաքելությունը հունվարի 16-ին հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացրել Արցախի և Ադրբեջանի սահմանին՝ Ակնա-Հինդարխ ճանապարհահատվածում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ԱՀ արտգործնախարարության տեղեկատվական վարչությունից, Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել է ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա)։

On January 16, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh, the OSCE Mission conducted a planned monitoring of the ceasefire regime on the border of Artsakh and Azerbaijan, on the Akna-Hindarkh road section, the Artsakh foreign ministry told Artsakhpress.
OSCE monitoring on Artsakh-Azerbaijan border passed without incidents
STEPANAKERT, JANUARY 16, ARTSAKHPRESS:From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Mihail Olaru (Moldova) and staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).
From the opposite side of the border, the monitoring was conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ghenadie Petrica.