ՄԽ համանախագահները ԼՂ հակամարտության կողմերին հորդորել են ամրապնդել շփման գծի հարաբերական անդորրը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Կրակովում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն են տարածել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հունվարի 17-ին հանդիպել են Հայաստանի  արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի, իսկ հունվարի 18-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամադյարովի հետ: Համանախագահները հունվարի 18-ին մասնակցել են նաև արտգործնախարարների հանդիպմանը:
«Նախարարները և համանախագահները քննարկել են նախորդ գագաթնաժողովներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված համաձայնագրերի իրականացմանն ուղղված հետագա քայլերը: Արտգործնախարարները համաձայնել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնմանն վերաբերյալ համանախագահների վերանայված կոնցեպտուալ փաստաթղթի սկզբունքներին՝ հնարավորինս շուտ այն իրականացնելու ակնկալիքով:
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը և համանախագահները տեսակետներ են փոխանակել հիմնական զգայուն հարցերի վերաբերյալ, որոնք կան սեղանին գտնվող աշխատանքային առաջարկներում: Բացի այդ, համանախագահները կոչ են արել առաջ մղել վստահությունն ամրապնդող միջոցները՝ որպես բանակցային գործընթացի կարևոր բաղկացուցիչ մաս: Նախարարները և համանախագահներն ընդունել են շփման գծում հարաբերական անդորրը, և համանախագահները կոչ են արել կողմերին ամրապնդել այս դրական միտումը»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Համանախագահները նախարարներին հայտնել են իրենց հետաքրքրվածությունը՝ հետագայում քննարկելու հակամարտությունից տուժած գոտիներում 2010 թվականի գնահատող առաքելության շարունակման հնարավորությունը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտնել են փետրվարի սկզբին տարածաշրջան այցելելու մտադրության մասին:

OSCE MG Co-Chairs urge NK conflict parties to reinforce relative calm in line of contact
The OSCE Minsk Group Co-Chairs released a statement after the meeting with the Armenian and Azerbaijani foreign ministers in Krakow, Poland, OSCE reported on its official website.
STEPANAKERT, JANUARY 19, ARTSAKHPRESS:The statement says:
“The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America), together with the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk, met with Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian on 17 January and Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov on 18 January. The Co- Chairs met jointly with the two Foreign Ministers on 18 January.
The Ministers and the Co-Chairs discussed next steps for facilitating realization of the agreements reached at previous summits dedicated to the Nagorno-Karabakh settlement. The Foreign Ministers agreed in principle to the Co-Chairs' revised concept paper for implementing the expansion of the Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office with a view toward finalizing it as soon as possible.
During the meetings, the parties and Co-Chairs exchanged views on core sensitive issues contained in the working proposals currently on the table.
The Co-Chairs also called for pursuing trust-building measures as an important contribution to the negotiation process. The Ministers and the Co-Chairs acknowledged the relative calm on the Line of Contact, and the Co-Chairs urged the parties to reinforce this positive trend. The Co-Chairs indicated to the Ministers their interest in further discussing the possibility of conducting a follow up to the 2010 assessment mission to the territories affected by the conflict.