Ընթացիկ տարում շահագործման կհանձնվեն 6 փոքր հիդրոէլեկտրակայաններ
Արցախի էներգետիկայի բնագավառում 2018 թվականին նախատեսվում է շահագործման հանձնել 28.5 ՄՎտ ընդհանուր դրվածքային հզորությամբ և 161.7 միլիոն ԿՎտ-ժամ էլեկտրաէներգիայի միջին տարեկան արտադրանքով 6 փոքր հիդրոէլեկտրակայան:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության աշխատակազմի էներգետիկայի բաժնի պետ Հայկ Ավետիսյանը և ավելացրել, որ ներկայումս Մարտակերտի, Շահումյանի և Քաշաթաղի շրջաններում ընթացքի մեջ են ևս 5 փոքր ՀԷԿ-երի կառուցումը՝ 20 ՄՎտ ընդհանուր դրվածքային հզորությամբ:
Նրա խոսքով՝ ներկայումս Արցախում գործում է 16 ՀԷԿ, որոնց արտադրությունը 2017թ.-ին կազմել է 327,8 մլն ԿՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, իսկ ընդհանուր սպառման ծավալները հանրապետությունում կազմել է 351,1 մլն ԿՎտ/ժ:

В текущем году будут сданы в эксплуатацию 6 малых ГЭС
В сфере энергетики Арцаха в 2018 году планируется ввести в эксплуатацию 6 малых гидроэлектростанций с общей установленной мощностью 28,5 МВти со среднегодовой выработкой 161,7 млн. кВт-ч электроэнергии.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 января АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщил начальник отдела энергетики Министерства экономики и производственных инфрастуктур Арцаха Айк Аветисян , добавив при этом , что в настоящее время ведётся строительство ещё 5-ти малых гидроэлектростанций в Мартакертском, Шаумянском и Кашатагском районах с общей установленной мощностью 20 МВт .
По его словам, в настоящее время в Арцахе действуют 16 ГЭС , которые произвели в 2017 году 327,8 млн. кВт-ч электроэнергии,а годовой объём потребления электроэнергии по республике составил 351,1 кВт-ч.