Արցախում գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքն աճել է 7.8 %-ով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրին ԱՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից՝ ավելացնելով, որ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը, 2016թ. համեմատությամբ, համադրելի գներով, աճել է 7.8 %-ով՝ հիմնականում պայմանավորված բուսաբուծության համախառն արտադրանքի աճով:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի կառուցվածքում գերակշռող բաժինը պատկանում է մսի (32.4%), հացահատիկի և հատիկաընդեղենի (ներառյալ եգիպտացորեն) (28.2 %), կաթի (13.5%) արտադրությանը:
Գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի կառուցվածքում, նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, 5.9 տոկոսային կետով աճել են մսի, 1.5 տոկոսային կետով՝ բանջարեղենի և 1.3 տոկոսային կետով պտղի և հատապտղի արտադրության տեսակարար կշիռները:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ 2017թ. նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ՝ հանրապետությունում նվազել է խոշոր եղջերավոր անասունների գլխաքանակը` 4.8 %-ով, այդ թվում՝ կովերինը` 2.5 %-ով, մանր եղջերավոր անասուններինը` 33.2 %-ով, իսկ խոզերի գլխաքանակը աճել է 4.7 %-ով, թռչուններինը` 7.1 %-ով:
2017թ. հանրապետությունում սպանդի համար իրացվել է 154.3 հազ. տոննա (կենդանի քաշով) անասուն և թռչուն (նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճելով 19.3 %-ով), արտադրվել է 434.6 հազ.տոննա կաթ (նվազելով 11.2 %-ով), 40 մլն հատ ձու (նվազելով 1.5 %-ով) և 262.9 տոննա (ֆիզիկական քաշով) բուրդ (նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազելով 14.1 %-ով):

Валовая продукция сельского хозяйства в Арцахе выросла на 7.8%
СТЕПАНАКЕРТ, 15 февраля, АРЦАХПРЕСС - Об этом корреспонденту «Арцахпресс» сообщили в Национальной статистической службе Республики Арцах, добавив, что общий объем продукции сельского хозяйства, в сравнении с 2016 годом, в сопоставимых ценах вырос на 7.8%, в основном за счет роста производства сельскохозяйственных культур.
Согласно источнику, преимущественную долю в структуре общей сельскохозяйственной продукции занимает производство мяса (32.4%), зерновой и бобовой культуры (в частности кукуруза) (28.2%), молока (13.5%).
В структуре сельского хозяйства, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, показатель роста производства мяса составил 5.9%, овощной культуры  - 1.5%, фруктов и ягод - 1.3%.
Как сообщает источник, по сравнению с тем же периодом 2017 года, в республике сократилось количество крупного рогатого скота на 4.8%, включая коров – 2.5%, мелкого рогатого скота – 33.2%, а количество свиней увеличилось на 4.7%, птиц – на 7.1%.
В 2017 году в республике было продано на убой 154.3 тыс. тонн скота (в живом весе) и птиц (что на 19.3% больше, чем за тот же период прошлого года), было произведено 434.6 тыс. тонн молока (сократилось на 11.2%), сорок млн штук яиц (сократилось на 1.5%) и 262.9 тонн (в физическом весе) шерсти (меньше на 14.1% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года).