Արցախյան շարժման 30-ամյակին նվիրված՝ Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել միջոցառում
Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հանրապետական գրադարանում այսօր տեղի է ունեցել միջոցառում՝ նվիրված Արցախյան շարժման 30-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանի տնօրեն Մելանյա Բալայանը: Նա հակիրճ խոսել է Արցախյան շարժման մասին՝ ներկայացնելով շարժառիթը, ընթացքը և ձեռքբերումները:
«Բոլորս էլ գիտեինք հայ ժողովրդի պատմությունը, առանձնապես նրա մի հատվածի՝ Արցախի նկատմամբ կատարված կամայականությունների մասին: Արցախյան շարժման արդյունքում մենք ձեռք բերեցինք անկախություն, և սա այն կարևոր արժեքն է, որ ունեցանք մենք՝ արցախցիներս: Այս ամենը մեծագույն նվաճում էր մեր կողմից և ես կարծում եմ, որ 30 տարիների ընթացքում մեր մյուս կարևոր ձեռքբերումը մեր պետականությունն է: Արցախյան շարժման արդյունքում մենք ձեռք բերեցինք անկախ պետականություն, որը հայության ամենամեծ նվաճումն է: Այսօրվա մեր խնդիրն է ամրապնդել մեր պետականության հիմքերը և ազգովի լծվել նրա շենացման գործին: Անշուշտ, արցախցիներիս վերջնական նպատակը մայր Հայաստանին վերամիավորվելն է»,- մասնավորապես ասել է Մ. Բալայանը:
ԱՀ Ազգային ժողովի «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ղեկավար Վարդգես Բաղրյանն էլ, խոսելով Արցախյան շարժման կարևոր ձեռքբերումների մասին, նշել է, որ Ղարաբաղյան շարժման վերջին փուլի ամենակարևոր ձեռբերումներից մեկն այն է, որ հայ ժողովուրդը դարձավ միասնական, վստահ իր ուժին:
«Պատահական չէ, որ Արցախյան պատերազմի ժամանակ ողջ հայությունը ոտքի կանգնեց: Մենք պետք է պահպանենք մեր այս ձեռքբերումները և, հույսներս միայն մեզ վրա դնելով, շարունակենք պաշտպանել մեր հայրենիքը,-ասել է Վ. Բաղրյանը և ավելացրել,- ցավալի է, որ այսօրվա սերունդը այնքան էլ լավ չգիտի Արցախյան շարժման մասին: Հարկ է, որ սերնդեսերունդ փոխանցվի այս հերոսական իրադարձությունները»:
Այնուհետև Արցախյան շարժման մասին խոսել և իրենց հիշողություններով ներկաների հետ կիսվել են շարժման ակտիվ մասնակիցներ Սոկրատ Խանյանը և Մաքսիմ Միրզոյանը:

Event dedicated to 30th anniversary of Artsakh Movement takes place in Stepanakert
On Thursday an event dedicated to the 30th anniversary of Artsakh Movement took place at the Mesrop Mashtots Republican Library.
STEPANAKERT, FEBRUARY 16, ARTSAKHPRESS:As Artsakhpress correspondent informs, Melania Balayan, director of the State History Museum of Artsakh, made an opening speech at the event. She briefed on the history of Artsakh Movement.
''We all know the history of the Armenian people. As a result of Artsakh Movement we achieved independence and this is the important value that we had. This was a great achievement. I think another great achievement is our statehood. We achieved independent statehood as a result of Artsakh Movement and this is our greatest achievement. Today our task is to strengthen the bases of our statehood. For sure, the ultimate goal of the Artsakh people is to reunite with Mother Armenia,'' Melania Balayan said, in particular.
Speaking about important achievements of Artsakh Movement, head of ''Democracy'' faction of the Artsakh parliament, Vardges Baghryan, noted that one of the most important achievements of Artsakh Movement's final stage is that the Armenian people became united and confident in their strength.
''It's not by chance that during the Artsakh war all the Armenians stood on their feet. We should keep these achievements and continue protecting our homeland relying only on ourselves,'' Vardges Baghryan said.
Subsequently, active participants of the Movement Sokrat Khanyan and Maksim Mirzoyan spoke about the Movement and shared with their memories of it.