Արցախյան շարժման 30-ամյակին նվիրված՝ Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել միջոցառում
Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հանրապետական գրադարանում այսօր տեղի է ունեցել միջոցառում՝ նվիրված Արցախյան շարժման 30-ամյակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 15, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել Արցախի պետական պատմաերկրագիտական թանգարանի տնօրեն Մելանյա Բալայանը: Նա հակիրճ խոսել է Արցախյան շարժման մասին՝ ներկայացնելով շարժառիթը, ընթացքը և ձեռքբերումները:
«Բոլորս էլ գիտեինք հայ ժողովրդի պատմությունը, առանձնապես նրա մի հատվածի՝ Արցախի նկատմամբ կատարված կամայականությունների մասին: Արցախյան շարժման արդյունքում մենք ձեռք բերեցինք անկախություն, և սա այն կարևոր արժեքն է, որ ունեցանք մենք՝ արցախցիներս: Այս ամենը մեծագույն նվաճում էր մեր կողմից և ես կարծում եմ, որ 30 տարիների ընթացքում մեր մյուս կարևոր ձեռքբերումը մեր պետականությունն է: Արցախյան շարժման արդյունքում մենք ձեռք բերեցինք անկախ պետականություն, որը հայության ամենամեծ նվաճումն է: Այսօրվա մեր խնդիրն է ամրապնդել մեր պետականության հիմքերը և ազգովի լծվել նրա շենացման գործին: Անշուշտ, արցախցիներիս վերջնական նպատակը մայր Հայաստանին վերամիավորվելն է»,- մասնավորապես ասել է Մ. Բալայանը:
ԱՀ Ազգային ժողովի «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ղեկավար Վարդգես Բաղրյանն էլ, խոսելով Արցախյան շարժման կարևոր ձեռքբերումների մասին, նշել է, որ Ղարաբաղյան շարժման վերջին փուլի ամենակարևոր ձեռբերումներից մեկն այն է, որ հայ ժողովուրդը դարձավ միասնական, վստահ իր ուժին:
«Պատահական չէ, որ Արցախյան պատերազմի ժամանակ ողջ հայությունը ոտքի կանգնեց: Մենք պետք է պահպանենք մեր այս ձեռքբերումները և, հույսներս միայն մեզ վրա դնելով, շարունակենք պաշտպանել մեր հայրենիքը,-ասել է Վ. Բաղրյանը և ավելացրել,- ցավալի է, որ այսօրվա սերունդը այնքան էլ լավ չգիտի Արցախյան շարժման մասին: Հարկ է, որ սերնդեսերունդ փոխանցվի այս հերոսական իրադարձությունները»:
Այնուհետև Արցախյան շարժման մասին խոսել և իրենց հիշողություններով ներկաների հետ կիսվել են շարժման ակտիվ մասնակիցներ Սոկրատ Խանյանը և Մաքսիմ Միրզոյանը:

В Степанакерте состоялось мероприятие, посвященное 30-летию Арцахского движения
В республиканской библиотеке имени Месропа Маштоца сегодня состоялось мероприятие, посвященное 30-летию Арцахского движения.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 февраля, АРЦАХПРЕСС Как передает корреспондент «Арцахпресс», со вступительной речью выступила директор Государственного исторического музея Арцаха Меланья Балаян. Она кратко рассказала об Арцахском движении, представив его мотивы, процесс и достижения.
«Мы все знаем историю армянского народа, особенно часть, касающуюся совершенного в отношении Арцаха произвола. В результате Арцахского движения мы добились независимости, и это та важная ценность, которую мы, арцахцы, приобрели. Все это стало нашим большим достижением, и я считаю, что нашим другим важным достижением за последние 30 лет является наша государственность. В результате Арцахского движения мы обрели независимое государство, что является самым большим успехом для армян. Сегодня нашей задачей является укрепление основ нашей государственности и вовлечение всей нации в дело ее обустройства. Несомненно, конечной целью арцахцев является воссоединение с матерью Арменией», - в частности сказала М. Балаян.
Глава фракции «Демократия»  Национального собрания Республики Арцах Вардгес Багирян, говоря о важных достижениях Арцахского движения, отметил, что одним из важнейших достижений его последнего этапа является то, что армянский народ стал единым, уверенным в своей силе.
«Не случайно, что во время Арцахской войны все армянство встало на ноги. Мы должны сохранить эти наши достижения и, полагаясь лишь на нас, продолжать защищать нашу родину, - сказал В. Багирян и добавил: - Жаль, что теперешнее поколение не очень хорошо знает об Арцахском движении. Необходимо, чтобы эти героические события передавались из поколения в поколение».
Затем своими воспоминаниями об Арцахском движении поделились с присутствующими активные участники движения Сократ Ханян и Максим Мирзоян.