Սիրիական ազգային ուժերը մտել են Աֆրին
Սիրիական ազգային ուժերի ավտոշարասյունը բարեհաջող հասել է Աֆրին, հայտարարել է Աֆրինի ինքնապաշտպանական քրդական ուժերի պաշտոնական ներկացուցիչ Ռեյզան Հեդուն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Երեկ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ սիրիական ուժերը նահանջել են այն բանից հետո, երբ հայտնվել են թուրքական հրետանու կրակի տակ, փոխանցում է News.am-ը
«Էրդողանը ճանապարհային վատ ոստիկան է, ով հայտարարել է, որ կանգնեցրել է Աֆրին ուղեւորվող սիրիական ուժերի տեղաշարժը։ Այդ խոսքերը սխալ են, ուժերն արդեն Աֆրինում են»,-ասել է Հեդուն։
«Մենք 32 օր հետ ենք մղում թուրքական ագրեսիան։ Նրանք, միգուցե, առաջ են ընթացել մի շարք դիրքերում, սակայն ընդհանուր առմամբ ռազմական արշավն անհաջող է»,-հավելել է նա։

Syrian popular forces are entering the Kurdish enclave of Afrin , representative of Kurdish self-defense forces Reyzan Hedu told RIA Novosti.
Syrian pro-government forces enter Afrin
STEPANAKERT, FEBRUARY 21, ARTSAKHPRESS:The day before, Turkish President Tayyip Erdogan said that the militias had retreated after they targeted by Turkish artillery.
“Erdogan turned out to be a bad traffic policeman today, saying that he stopped the movement of the Syrian forces that were heading to Afrin. These words are wrong - the forces are already in Afrin,” Hedu said.
He also said that dozens of journalists who covered the movement of the column fell under artillery fire.
According to him, the Kurds are in constant contact with the Syrian army, Damascus and the authorities in Afrin.
“We have been repeling the Turkish aggression for 32 days. They may have advanced to a number of positions, but in general the military campaign has been unsuccessful,” Hedu added.