Արցախում 2017թ-ին աճել է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը. փոխոստիկանապետը ներկայացրել է պատճառները
2017թ-ին ընթացքում Արցախում գրանցվել է ճանապարհատրանսպորտային 77 պատահար (2016թ.` 61), որոնց հետևանքով մահացել է 16 (2016թ.` 11) և մարմնական վնասվածք ստացել 89 (2016թ.`69) մարդ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես» հաղորդմամբ՝ այս մասին փետրվարի 21-ին ԱՀ ոստիկանությունում կայացած կոլեգիայի նիստին ասել է ԱՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ Անդրանիկ Հակոբյանը:
Նրա խոսքով՝ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների վերլուծությունից դիտվում է, որ 32-ը` կատարվել է վարորդների անուշադրության և ճանապարհային երթևեկության կանոնների այլ խախտումների, 13-ը` սահմանված արագության գերազանցման և ոչ ճիշտ արագության ընտրության, 11-ը` ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելու, 8-ը` հետիոտնային անցումների հատման կանոնների խախտման, 5-ը` հանդիպակաց երթևեկության գոտի դուրս գալու, 2-ական դեպքեր վազանցի կանոնների խախտման և տրանսպորտային միջոցների անսարքության, իսկ 1-ական դեպքերը (ընդամենը` 4) ճանապարհային նշանների և գծանշումների պահանջների, մարդկանց փոխադրման կանոնների, ղեկին քնելու և հետիոտնի կողմից ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների հետևանքով:
Նշենք, որ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը հասցվող հանարվոր վնասների նվազեցման համար ընթացիկ տարվա հունվարի 1-ից Արցախում ամրագոտիների կիրառումը պարտադիր է դարձել բոլոր վարորդների և ուղևորների համար:

В Арцахе в 2017 году выросло число дорожно-транспортных проишествий: заместитель начальника полиции называет причины
В течение 2017 года в Арцахе было зарегистрировано 77 дорожно-транспортных происшествий (61 в 2016 году), в результате которых погибло 16 человек (11 в 2016 году), получило травм 89 человек (69 в 2016 году).
СТЕПАНАКЕРТ, 22 февраля, АРЦАХПРЕСС  - По данным «Арцахпресс», об этом 21 февраля сообщил заместитель начальника полиции Республики Арцах Андраник Акопян на заседании коллегии полиции Республики Арцах, отметив, что анализ дорожно-транспортных происшествий показывает следующее: 32 происшествия произошло из-за невнимательности водителей и других нарушений правил дорожного движения, 13 – из-за привышения скорости дорожного движения и неправильного его выбора, 11 – из-за вождения в нетрезвом виде, 8 – из-за нарушения правил пешеходного перехода, 5 – из-за выезда на полосу встречного движения, по два случая нарушений правил при обгоне и неисправности транспорта и по одному случаю (всего 4) в результате нарушений правил дорожных знаков и требований дорожных разметок, перевозки пассажиров, засыпания за рулем и нарушения правил дорожных движений пешеходами.
Следует отметить, что использование ремней безопасности в Арцахе с 1 января стало обязательным для всех водителей и пассажиров, с целью уменьшения причинения ущерба жизни и здоровью  граждан в результате дорожно-транспортных происшествий.