Արդարությունը պահանջում է ընդունել, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի վերադառնա Ադրբեջանի կազմ. Զատուլին
ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի ղեկավար Կոնստանտին Զատուլինը դեմ է արտահայտվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական ճանապարհով կարգավորմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Զատուլինի խոսքով՝ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը պետք է գան համաձայնության եւ զիջման, որը կլինի իրատեսական, եւ ամենակարեւորը, արդար:
«Ես բազմիցս ասել եմ, որ արդարությունը պահանջում է ընդունել, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի վերադառնա Ադրբեջանի կազմ: Ես վերջերս նույնիսկ խոսել եմ այն մասին, որ իրականում Խորհրդային միության փլուզումից հետո Ադրբեջանը հռչակվեց որպես անկախ պետություն, եւ ոչ ոք պատշաճ ուշադրություն կդարձրեց այն փաստին, որ այդ ժամանակ, փաստացիորեն, Լեռնային Ղարաբաղի տարածքն իր վերահսկողության տակ չէր, այսինքն՝  դե ֆակտո չէր ղեկավարվում Բաքվից: Դա ուշադրության  չարժանացավ Բաքվում, ինչը թույլ է տալիս այժմ հայտարարելու, որ այդ տարածքը իրենցն է, սակայն Լեռնային Ղարաբաղը անկախ Ադրբեջանի կազմում անգամ մեկ օր չի եղել: Եվ  այն հիմնավորումները, ըստ որոնց՝ Ադրբեջանը պահանջում է տարածքները, խոցելի են եւ անիրական հենց իրական քաղաքականության տեսանկյունից»,-ասաց Կոնստանտին Զատուլինը:
Փետրվարի 19-ին Բաքվում Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը չէր բացառել պատերազմի վերսկսումը ցանկացած պահի: Հարցին, թե արդյոք միջազգային հանրության կողմից անհրաժեշտ հակազդող արձագանքի բացակայությունը Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարություններին չի խրախուսում նոր պատերազմի բռնկում, ռուս քաղաքական գործիչը պատասխանեց.
«Ինձ թվում է, որ միգուցե միջազգային հանրությունը մեղավոր է, որ մատների արանքով է նայում Ադրբեջանի անվերջ հայտարարություններին, եւ շատ հայտարարություններում արժեզրկում է իր ասածը,  այնուամենայնիվ, կարծում եմ՝ 2016 թվականի իրադարձությունները ստացան պատշաճ գնահատական ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից: Այլ հարց է, որ չկար հստակ հրապարակային դատապարտում, դա փաստ է, բայց կարծում եմ՝ համանախագահները մտածել են, որ նման կերպ վարվելով՝  կհայտնվեն բավականին դժվար իրավիճակում հետագա բանակցային գործընթացում: Ինձ թվում է՝ սրանով են առաջնորդվել, երբ ավելի հավասարեցված արձագանք են տվել, հենց ուղղակիորեն չեն մեղադրել Ադրբեջանին ռազմական գործողությունների վերսկսման համար: Սակայն փաստն այն է, որ նման հստակ հայտարարություն չկար համանախագահների կողմից, այդ թվում՝ նաեւ Ռուսաստանի»,-ընդգծեց նա:
Կոնստանտին Զատուլինի խոսքով՝ հայտարարությունները հիմնականում սահմանափակվում էին ուժի չկիրառման մասին հորդորով, որը փաստացիորեն կարելի էր դիտարկել որպես դատապարտում Ադրբեջանի գործողություններին:
«Հայտարարությունները այն մասին էին, որ հակամարտությունը երկար տարիներ չի կարգավորվել, անընդունելի է ուժի կիրառումը: Այո, Ադրբեջանին անարգանքի սյունին չգամեցին, այդ թվում՝  որովհետեւ մինչ այժմ շարունակվում են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման սկզբունքների շուրջ քննարկումները: Գիտենք, որ Ադրբեջանը  մասնակցում է բանակցային գործընթացին՝ դրան զուգահեռ ամենուր հայտարարելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մի մասն է: Եվ հավանաբար, հաշվի առնելով այսքան տարվա բանակցությունների ընթացքում կուտակված նման դժվար հանգամանքները՝ կարելի է եզրակացնել, որ հենց դա հետ պահեց պաշտոնական շրջանակներին հասցեական գնահատականից: Իսկ ինչ վերաբերում է քաղաքացիական հասարակությանը, այն անկախ մարդկանց կարծիքներին, ովքեր կապված չեն միջնորդական պարտավորվածությունների հետ, ապա դրանք Ռուսաստանում շատ հստակ էին: Մեզ համար հասկանալի էր, թե ով է սկսել այդ ռազմական գործողությունները: Մենք նույնիսկ վերջերս հետաքրքրությամբ իմացանք նախագահ Ալիեւի  պատմական հայացքների մասին»,-ասաց Կոնստանտին Զատուլինը՝ հավելելով, որ բազմիցս հնչեցրել է իր կարծիքը որպես պատգամավոր, ով կախված չէ ինչ-ինչ միջնորդական գործունեությունից, եւ ինչը նրան թույլ է տալիս իրերն իրենց անուններով կոչել:

‘Justice requires accepting that Nagorno Karabakh will never return to be part of Azerbaijan’, Senior Russian lawmaker
Konstantin Zatulin, First Deputy Chairman of the State Duma (lower house of Russian parliament) Committee for CIS Affairs, Eurasian Integration and Relations with Compatriots, Head of the Institute of CIS Countries, opposes a military solution for the Nagorno Karabakh conflict.
STEPANAKERT, FEBRUARY 23, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Mr Zatulin said Armenia and Azerbaijan must reach agreement and compromise, which will be realistic and most importantly fair.
“I’ve said many times that justice requires to accept that Nagorno Karabakh will never return to be part of Azerbaijan. Recently I even talked about the fact that actually Azerbaijan was declared an independent state after the collapse of the Soviet Union and nobody paid proper attention to the fact that at that time, factually, the territory of Nagorno Karabakh was not under its control, meaning it wasn’t de facto ruled from Baku. It didn’t receive attention in Baku, which allows them now to announce that this territory belongs to them, however Nagorno Karabakh has not been part of independent Azerbaijan not even for a single day. And the justifications under which Azerbaijan is claiming the territories are vulnerable and unrealistic from the point of view of real politics”, Mr. Zatulin said.
At a February 19 meeting with EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar, Azeri defense minister Zakir Hasanov didn’t rule out the resumption of war at any moment. Asked whether the absence of necessary counter-responses from the international community to Azerbaijani statements doesn’t encourage sparking a new war, the Russian politician said:
“I believe that perhaps the international community is guilty for overlooking the endless statements of Azerbaijan, and in many statements depreciates what it’s saying, nevertheless I believe the 2016 events received an adequate assessment from the OSCE Minsk Group Co-Chairs. It is another issue that there was no clear public condemnation, it is a fact, but I think the Co-Chairs thought that by doing so they would’ve appeared in a quite difficult situation in the future negotiations process. I think they were guided by this when they gave a more equal response and didn’t directly accuse Azerbaijan for restarting military operations. However the fact is that there was no such clear statement from the co-chairs, including from the Russian [co-chair]”, he stressed.
According to Mr. Zatulin, the statements were mostly limited with calls on the non use of force, which can factually be considered to be a condemnation of Azeri actions.
“Statements were about the conflict being unresolved for many years, and that the use of force is unacceptable. Indeed, they didn’t openly accuse Azerbaijan, including because discussions over the principles of the Karabakh conflict settlement are continuing till now. We know, that Azerbaijan is participating in the negotiations process, at the same time making statements everywhere claiming that Nagorno Karabakh is part of Azerbaijan. And probably, taking into account such difficult circumstances which were accumulated during the negotiations of so many years, one can conclude that it was this that refrained official circles from addressed assessment. Regarding the civil society, the opinions of independent people who aren’t tied with mediating duties, they were very clear in Russia. For us, it was understandable who launched these military operations. Recently we even found out with interest about president Aliyev’s historic views”, Konstantin Zatulin said, adding that he has numerously stated his opinion as an MP, who doesn’t depend on any mediating activity, and which enables him to call things by their names.