«Made in Artsakh». Ստեփանակերում արցախյան արտադրության ապրանքների մասնագիտացված խանութ է բացվել
Այսօր` մարտի մեկին, Ստեփանակերտի «Սոֆիա» առևտրի սրահի առաջին հարկում բացվել է արցախյան արտադրության ապրանքների մասնագիտացված խանութ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 1, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ նախաձեռնությունը պատկանում է «Արցախի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ասոցիացիա»-ին:
Միջոցառմանը ներկա ԱՀ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանն ասել է, որ նման նախաձեռնությունները թե՛ Արցախում, թե՛ Արցախի սահմաններից դուրս հնարավորություն են տալիս ներկայացնելու տեղական արտադրանքը:
«Անշուշտ տեղական արտադրությունն ավելի նախապատվելի է: Այն հանդիսանում է տնտեսության սոցիալ-տնտեսական զարգացման հենք: Ուզում եմ շնորհավորել նախաձեռնության հեղինակներին: ԱՀ կառավարությունը, երկրի իշխանությունները մշտապես ուշադրության կենտրոնում են պահում գործող ծրագրերի բնականոն աշխատանքը և աջակցում այդ ծրագրերին, ինչպես նաև  մասնակցում նոր գաղափարներ ստեղծող անհատների ծրագրերի իրագործմանը»,- մասնավորապես նշել է Լ. Գրիգորյանը:
«Արցախի փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ասոցիացիա»-ի նախագահ, «Արցախբերի» պահածոների գործարանի տնօրեն Էրիկ Մկրտումյանն էլ ասել է, որ գաղափարն առաջացել է աոցիացիայի բոլոր անդամների հետ հանդիպումների ժամանակ, ովքեր ցանկություն են հայտնել, որ այնպիսի խանութ լինի Արցախում, որտեղ ներկայացված կլինեն  Արցախի բոլոր արտադրողները: Նպատակն է միավորել արտադրողներին և ստեղծել պայմաններ՝ իրացնելու իրենց արտադրանքը: Խանութի նպատակն է նաև, որպեսզի Արցախ այցելած զբոսաշրջիկը մի կետից կարողանա ձեռք բերել իրեն անհրաժեշտ արցախյան արտադրության ապրանքները»,- նշել է Է. Մկրտումյանը՝ հավելելով, որ խանութում այս պահին ներկայացված է 35 ընկերությունների արտադրանք:
Խանութում առանձին տաղավարով ներկայացված է նաև Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի կողմից արտադրված պահածոների տեսականին:
Ռեկտոր Հովհաննես Թոքմաջյանն ասել է, որ ներկայացված արտադրանքն աճեցված է Արցախում, հիմնականում՝ Մարտակերտի շրջանում: Նրա խոսքով՝ ամբողջ տեսականին էկոլոգիապես մաքուր է, քանի որ դեռևս աճեցման պահից մեծ ուշադրություն են դարձնում պտուղ-բանջարեղենի մաքուր մշակությանը: «Մենք աշխատում ենք հնարավորինս քիչ քիմիական պարարտացում անել, և հիմնականում կիրառվում է օրգանական բնական պարարտացում: Այնուհետև ուսանողները ստեղծում են նոր արտադրանք՝ ոչ միայն բանջարեղենի, այլ նաև ձկան, մսի 68 տեսակի տարբեր պահածոներ»,- նշել է Հ. Թոքմաջյանը և ընդգծել, որ արտադրանքն ուսումնական գործընթացի մի մասն է, և այս առումով համալսարանի նպատակն է անընդհատ կատարելագործել ուսանողներին:

«Made in Artsakh»: в Степанакерте открылся специализированный магазин арцахской продукции
Сегодня, 1 марта, на первом этаже торгового центра «София» открылся специализированный магазин товаров, произведенных в Арцахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 марта, АРЦАХПРЕСС – Как передает корреспондент «Арцахпресс», инициатива принадлежит «Ассоциации развития малого и среднего бизнеса Арцаха».
Присутствующий на открытии министр экономики и производственной инфраструктуры Республики Арцах Левон Григорян сообщил, что подобного рода инициативы позволяют представить местную продукцию как в Арцахе, так и за его пределами.
«Несомненно, местная продукция наиболее предпочтительна. Это основа социально-экономического развития экономики. Я хочу поздравить авторов инициативы.  Правительство Республики Арцах, органы государственной власти уделяют особое внимание для оптимальной работы существующих программ и поддерживают их, а также принимают участие в реализации новых индивидуальных проектов», - в частности отметил Л. Григорян.
Президент «Ассоциации развития малого и среднего бизнеса Арцаха», директор консервного цеха «Арцахберри» Эрик Мкртумян сообщил, что идея возникла во время встречи со всеми членами ассоциации, которые выразили желание, чтобы в Арцахе имелся магазин, где будут представлены продукци всех местных производителей. Целью является объединить производителей и создать условия для реализации их продукций. Цель магазина также в том, чтобы посетивший Арцах турист смог из одной точки приобрести интересующий его товар местного производства», - отметил Э. Мкртумян, добавив, что на данный момент в магазине представлены товары 35 компаний.
В отдельном павильоне магазина представленны также различные виды консервных изделий, произведенных  технологическим университетом г. Шуши. Ректор Ованес Токмаджян сообщил, что представленная продукция выращена в Арцахе, в частности в Мартакертском районе. По его словам, весь ассортимент товара экологически чист, поскольку еще с момента выращивания большое внимание уделяется  экологической обработке овощей и фруктов. «Мы стараемся применять как можно меньше химических удобрений, и в основном используются органические удобрения натурального происхождения. Также студенты занимаются разработкой новых продуктов - это не только овощные, но и рыбные и мясные консервы из 68 различных видов», - сообщил О. Токмаджян и подчеркнул, что производство является частью образовательного процесса, и в этом отношении целью университета является постоянное свершенствование студентов.