Գետավանը նոր համայնքային կենտրոն կունենա
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի և ԱՀ կառավարության համաֆինանսավորմամբ կառուցվող Մարտակերտի շրջանի Գետավան գյուղի համայնքային կենտրոնի շինարարական աշխատանքներն ավարտման փուլում են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 5, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Գետավանի համայնքի ղեկավար Արարատ Զաքարյանն՝ ավելացնելով, որ շինարարական աշխատանքները մեկնարկել էին 2015 թվականին:
«Կառույցը երկհարկանի բազմաֆունկցիոնալ շինություն է, որն իր մեջ ներառում է գյուղապետարան, հանդիսությունների դահլիճ, գրադարան, համակարգչային սենյակ, նախասրահ: Շենքը կահավորվել է և ունի ջեռուցման ու օդափոխության համակարգ»,- նշել է Ա. Զաքարյանը և ընդգծել, որ նման կենտրոնների կառուցումը ոչ միայն անդրադառնում է գյուղի մի շարք խնդիրների լուծմանը, այլև՝ ապահովում արդյունավետ ու համակարգված գործունեությունը:
Համայնքի ղեկավարի խոսքով՝ 400 բնակիչ ունեցող  Գետավանի գյուղապետարանը տեղակայված է դպրոցի դասասենյակներից մեկում:
«2017-2018 ուսումնական տարում դպրոցն ունի 88 աշակերտ, նախադպրոցական տարիքի երեխաների թիվը կազմում է 63: Գյուղում, սակայն, մանկապարտեզ չկա: Համայնքային կենտրոնի շահագործումից հետո դպրոցական շենքի սենյակների մի մասը նախատեսվում է օգտագործել որպես մանկապարտեզ»,- ասել է Ա. Զաքարյանը:

Getavan village of Artsakh to have a new community center
Jointly financed by the Hayastan All-Armenian foundation and the Artsakh Government the works of Getavan village’s community center in the Martakert region are in the final stage.
STEPANAKERT, MARCH 5, ARTSAKHPRESS:Head of the Getavan community, Ararat Zakaryan, told Artsakhpress about the aforementioned. He added the construction works were launched in 2015.
“The two-storey, multifunctional building has a village municipality, hall for ceremonies, library, computer room and lobby. The building has been furnished, and has a heating and ventilation system,’’ Zakaryan said. He added that construction of such community centers not only solves a number of problems but also provides effective and systematized activity.
He informed that presently the village municipality is located in one of the classrooms of the school.