Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանատունն ահաբեկչական վտանգի պատճառով կշարունակի փակ մնալ
Թուրքիայում Միացյալ Նահանգների դեսպանությունը, որն ավելի վաղ հայտարարել էր միայն մեկ օրով աշխատանքները դադարեցնելու մասին, մարտի 6-ին ևս փակ կլինի. պատճառն ահաբեկչության մասին հետախուզական ծառայությունների ունեցած տեղեկություններն են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է թուրքական Diken պարբերականը:
Դեսպանության պաշտոնական կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ ասվում է, որ առկա վտանգի անցնելուն պես իրենք կշարունակեն բնականոն աշխատանքը:
Միաժամանակ, դիվանագիտական ներկայացուցչությունից հորդորել են Թուրքիայում ԱՄՆ քաղաքացիներին հեռու մնալ բազմամարդ շրջաններից, դեսպանատան և դրա հարակից տարածքներից: Հայտնի զբոսաշրջային վայրեր, առևտրի կենտրոններ, սպորտային և զվարճանքի կենտրոններ այցելելիս էլ հնարավորինս մեծ ուշադրություն դարձնել սեփական անվտանգությանն ու լինել զգոն:
Անկարայի նահանագապետարանը ևս հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ իրենք ձեռնարկել են անհրաժեշտ միջոցներ դեսպանատան կողմից ստացված հետախուզական տվյալների առնչությամբ, որոնց համաձայն հնարավոր են ահաբեկչական գործողություններ ԱՄՆ դեսպանատան կամ քաղաքացիների դեմ:
Անկարայում ԱՄՆ դեսպանատունը դադարեցրել է աշխատանքները մարտի 5-ից: Նույն օրը քաղաքում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ իրավապահ մարմինները գործողություն են իրականացրել՝ ձերբակալելով մեկ տասնյակից ավելի մարդկանց:

Посольство США в Турции продолжает оставаться закрытым из-за террористической угрозы
Посольство США в Турции, ранее объявившее о приостановке своей работы на один день, продолжает оставаться закрытым и 6 марта.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС -
Причина – информация разведслужб о возможной террористической угрозе, сообщает турецкая газета  Diken.
Посольство объявило на своем официальном сайте, что его работа возобновится, как только минует угроза терроризма.
В то же время посольство рекомендует гражданам США избегать скоплений людей, держаться подальше от здания посольства и его окрестностей, при посещении торговых центров и т.п. быть внимательным и не забывать о своей безопасности.
Власти Анкары выступили с заявлением, что они предпринимают все необходимые меры в связи с получением от посольства информации о возможном теракте. Посольство США не работает с 5 марта. В тот же день в городе началась операция правоохранительных органов против ИГИЛ. Арестованы больше десяти человек.