ԵԱՀԿ-ում նախագահող Իտալիան ցանկանում է հասնել ԼՂ խնդրի քաղաքական և բանակցային լուծման. բացառիկ հարցազրույց
ԵԱՀԿ-ում 2018 թվականին նախագահող Իտալիան ջանք չի խնայելու աջակցելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտող կողմերին՝ հասնելու խնդրի կայուն և բանակցային ճանապարհով լուծմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, մարտի 7, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է ԵԱՀԿ-ում Իտալիայի նախագահության մամուլի պատասխանատու Ջիովաննի Դավոլին:
-Իտալիան 2018 թվականի հունվարից ստանձնել է ԵԱՀԿ նախագահությունը: Որո՞նք են ԵԱՀԿ-ում Իտալիայի նախագահության առաջնահերթությունները:
-Ինչպես 2018 թվականի հունվարի 11-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստի ժամանակ ընդգծեց Իտալիայի արտգործնախարար Անջելինո Ալֆանոն, մեր նախագահության առաջնահերթությունները երեքն են:
Շարունակելով ԵԱՀԿ-ում նախորդ նախագահողների գործողությունները՝ լիակատար աջակցություն ենք ցուցաբերում Ուկրաինայում և դրա շուրջ ծավալված ճգնաժամի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ տարածքում ձգձգված հակամարտությունների հանգուցալուծման ջանքերին: Այս համատեքստում նախարար Ալֆանոն հատուկ առաքելություն է իրականացրել դեպի Ուկրաինա (2018 թվականի հունվարի 30-31-ը)՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի պաշտոնում այցելելով նաև Դոնբասում ԵԱՀԿ հատուկ դիտորդական առաքելություն և Մոսկվա (փետրվարի 1):
ԵԱՀԿ-ում ավելի մեծ ուշադրություն ենք ցուցաբերում Միջերկրածովյան տարածաշրջանում առկա մարտահրավերներին և հնարավորություններին՝ մասնավորապես առաջ մղելով ԵԱՀԿ դերակատարությունը միգրացիայի հարցում, ինչպես 2017 թվականի հոկտեմբերի 24-25-ը Պալերմոյում Միջերկրածովյան համաժողովի ժամանակ ընդգծեց այն նախագահող նախարար Ալֆանոն:
Պրոակտիվ մոտեցում ենք ցուցաբերում ԵԱՀԿ 3 «ուղղություններին» (ռազմաքաղաքական, տնտեսական-բնապահպանական, մարդու իրավունքներ) և նոր անդրազգային սպառնալիքներին (ահաբեկչություն, կիբերանվտանգություն, պայքար զենքի, թմրամիջոցների, մշակութային արժեքների անօրինական թրաֆիքինգի և վտանգավոր արտանետումների դեմ):
-Որպես ԵԱՀԿ-ում նախագահող՝ ի՞նչ հեռանկարներ եք տեսնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում:
-Ճգնաժամի կարգավորման տարրերն արդեն դրվել են բանակցային սեղանին՝ շնորհիվ Մինսկի խմբի համանախագահների կենտրոնացված հանձնառության:
Հետևաբար, լիակատար աջակցություն ենք ցուցաբերում մինչև այժմ ընդունված մոտեցմանը. երբ կողմերը ներգրավվել էին բարձրագույն քաղաքական մակարդակում՝ երկու նախագահների միջև ուղղակի շփման ձևով, մենք ականատեսը եղանք դրական զարգացումների: Այս առումով մենք աջակցում և սատարում ենք հետագա շփումներին ամենաբարձր մակարդակով՝քաջ գիտակցելով, որ կողմերի շրջանում քաղաքական կամքի առկայությունը Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղության գործընթացի առանցքային գործոնն է:
-Ունեք արդյոք հատուկ նախաձեռնություններ, որոնք կարող են առաջ մղել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը:
-ԵԱՀԿ-ում Իտալիայի նախագահությունը նպատակ է հետապնդում հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական, բանակցային և կայուն լուծման:
Մենք գործելու ենք ԵԱՀԿ նախկին համանախագահողների ոգուն համապատասխան, հետևողականորեն աջակցելով Մինսկի խմբի համանախագահներին: Մենք ջանք չենք խնայելու օգնելու և աջակցելու կողմերին՝ համաձայն Մադրիդյան սկզբունքների և Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի:
-Ինչպե՞ս կգնահատեք հայ-իտալական հարաբերությունների ներկա մակարդակը: Ինչպիսի՞նն է երկկողմ քաղաքական երկխոսությունը, ինչպիսի՞ հեռանկարներ կան առաջ մղելու տնտեսական կապերը:
-Մենք Հայաստանի հետ փայլուն երկկողմ հարաբերություններ ունենք՝ հիմնված ամուր պատմական ու մշակութային կապերի վրա: Մենք Հայաստանն ընդունում ենք որպես մոտ բարեկամ և տարածաշրջանում վստահելի գործընկեր՝ ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական մակարդակում: Մեր հարաբերությունների ինտենսիվությունն ապացուցվել է 2017 թվականին կազմակերպված շատ կարևոր նախաձեռնությունների միջոցով, ինչպիսին էր նախորդ տարի հունիսին Հռոմում կազմակերպված հայ-իտալական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստը:
Ինչ վերաբերում է տնտեսական կապերին՝ մեր երկու երկրի տնտեսությունների միջև փոխգործակցության շատ տարրեր կան: Միևնույն ժամանակ, մենք կարծում ենք, որ գոյություն ունեն ավելի լայն հնարավորություններ ընդլայնելու մեր համագործակցությունը, մասնավորապես արդյունաբերության և երկկողմ առևտրի ոլորտներում: Մենք շարունակելու ենք աշխատանքը՝ ամրապնդելու այդ կապերը ինստիտուցիոնալ և տեղեկատվական մակարդակում՝ ի շահ մեր երկրների քաղաքացիական հանրության և գործարար շրջանակների:

Italy, which chairs the OSCE in 2018, will spare no effort to help and facilitate an agreement between the parties of the NK conflict to reach a sustainable and negotiatied solution, press officer for the Italian OSCE Chairmanship Giovanni Davoli said in an interview with Armenpress.
Italian OSCE Chairmanship committed to pursue political, sustainable solution for NK conflict – exclusive interview
STEPANAKERT, MARCH 7, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Italy assumed the OSCE chairmanship starting January, 2018. What will be the priorities of Italy’s chairmanship in the OSCE?
As outlined by Foreign Minister Alfano to the OSCE Permanent Council on 11 January, the priorities for our Chairmanship are as follows: following on from the action of previous Chairmanships, full support for seeking a solution to the crisis in and around Ukraine and the protracted conflicts in the OSCE area. In this context, Minister Alfano carried out a mission to Ukraine (30-31 January 2018), including a visit to the OSCE Special Monitoring Mission in Donbass, and to Moscow (1 February), in his quality as OSCE Chairperson-in-Office; greater attention in the OSCE to the challenges and opportunities arising in the Mediterranean, in particular promoting a more defined role for the OSCE on migration, as underlined at the Mediterranean Conference chaired by Minister Alfano in Palermo on 24 – 25 October 2017; a proactive approach to the OSCE’s three “dimensions” (politico-military, economic-environmental, human rights) and on new transnational threats (terrorism, cybersecurity, combatting illegal trafficking in arms, drugs, cultural goods, and hazardous waste)
As acting Chairman of the OSCE, what prospects do you see for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict?
The elements for a solution to the crisis have all already been laid out at the negotiating table, thanks to the focused commitment of the Co-Chairs of the Minsk Group. The validity of the approach so far adopted is therefore fully confirmed: when both parties have been engaged at the top political level, through direct contacts between the two Presidents, we have witnessed positive developments. In this respect, we are in favor and encourage further contacts at the highest level, being aware that the political will of the parties is key in the Nagorno-Karabakh peace process.
Will you have any separate initiative, which might boost the negotiations over the Nagorno Karabakh conflict settlement?
The Italian Chairmanship of the OSCE is committed to pursue a political, negotiated and sustainable solution to the Nagorno-Karabakh conflict. We will act in the vein and consistently with the previous OSCE Chairmanships to support the Co-chairs of the Minsk Group. No effort will be spared on our side to help and facilitate an agreement between the parties, in accordance with the Madrid principles and the Helsinki Final Act.
How would you assess the current level of the Armenian-Italian relations? How do you assess the political dialogue, what are the prospects in terms of boosting economic ties?
Our bilateral relations with Armenia are excellent and based on solid historic and cultural ties. We consider Armenia a close friend and a reliable partner in the region, both at the political and economic level. The intensity of our relations is proved by many important initiatives organized throughout 2017, such as the first session of the Joint Economic Commission, held in Rome last June. As far as the economic ties are concerned, there are many complementarities between our economies. At the same time, we believe there are broad margins to further increase our cooperation, especially in the industrial sector and bilateral trade. We will therefore work to strengthen these ties both at the institutional and promotional level, to the benefit of our civil societies and enterprises.